Rozwój stoku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozwój stoku - strona 1 Rozwój stoku - strona 2 Rozwój stoku - strona 3

Fragment notatki:


ROZWÓJ STOKU (1) STOK - każda nachylona powierzchnia pomiędzy kulminacją wzniesienia a jego podnóżem.
Teoria - rzadko coś ma 0 o , przeważnie zawsze nachylenie .
Praktyka - nachylenie od 2 0 i wyżej.
Różne profile podłużne stoków.
Stoki różnicują się pod względem:
Kształtu (wypukłe, wklęsłe, prostoliniowe). Na stokach o różnym kształcie mamy do czynienia z różnymi procesami lub też ich natężeniem. Efektywność kształtowania rzeźby stoku jest zależna od jego kształtu. Stok wypukły - większy transport Nachylenia - inne rzeczy w zależności od nachylenia
Długości - kulminacja oddalona od podnóża w różnych odległościach. Formowanie się spływu na powierzchni stoku. Np. opad - na dłuższy stok, woda zbierana na większej długości - większy transport np. mineralny GENEZA STOKÓW:
WULKANIZM - siły endogeniczne stworzone przez działalność wulkaniczną.
TEKTONKA - różnicowania wzdłuż uskoków, zasunięć. PROCESY ZEWNĘTRZNE (stworzenie założenia):
EROZJA - wcinanie się rzek np. wylot doliny z gór, różne założenia:
Zbocze tektoniczne.
Zbocze dolin (rzeka wcina się w zbocze) AKUMULACJA - nierównomierna, np. Pojezierza - z lądolodu wytopiła się różna ilość materiału.
Od chwili narodzin są przekształcane przez czynniki zewnętrzne. Zwłaszcza siła grawitacji.
PROCESY STOKOWE - przemieszczanie materiału skalnego w dół, pod wpływem oddziaływania siły grawitacji i przy udziale wody, lodu i organizmów żywych. Musi być związek z nachyloną powierzchnią.
RUCHY MASOWE - przemieszczanie mas skalnych i zwietrzelinowych pod wpływem siły grawitacji. Eliminacja działania wody ( i lodu).
Erozja wodna na stoku - pojedyncze ziarna mineralne, muszą być oderwane, woda niesie materiał, 1 ziarno to 1 zdarzenie.
Ruchy masowe - wprowadzenie w ruch równocześnie dużych ilości materiału.
PODZIAŁ RUCHÓW MASOWYCH: Grubość przemieszczanej warstwy: może być to kilka mm jak i kilkadziesiąt metrów np. płytkie lub głęboko zakorzenione ruchy masowe
Zasięg powierzchniowy - np. osuwisko, obszar stoku np. punktowy lub wiele km 2 Prędkość ruchu (ruch m/s lub wiele lat)
Częstotliwość występowania (w Beskidach osuwiska w stanie permanentnego ruchu - wywołanego przez np. ulewy które uaktywniają ruchy masowe, w stanie uśpienia - Bardo 400 lata ciszy)
PODZIAŁ RUCHÓW MASOWYCH ZE WZGLĘDU NA MECHANIZM PRZEMIESZCZANIA: Ruchy mas skalnych w powietrzu (całkowicie lub częściowo - bez kontaktu, lub sporadyczny kontakt z podłożem).


(…)

…. Stożki usypiskowe .- forma rzeźby Największe nachylenia.
Cechy: większy materiał u podstawy, podnóża (energia potencjalna powoduje, że mogą pokonać dużą drogę); mały materiał może się zaklinować. Wyraźne gromadzenie się materiału różnej wielkości w różnych częściach stożka - zwane jest segregacją (także przy rzekach - segregacja materiału).
Obryw skalny (np. Wadi Zin, ryft Morza Martwego, Izrael) Spory…
Morza Egejskiego, Turcja
Predyspozycje geologiczne, strukturalne (powierzchnia nieciągłości). Powierzchnie muszą być odpowiednio zorientowane co do stoku.
Osuwiska rotacyjne (obrotowe) wielokrotne - równocześnie lub sukcesywnie. Powierzchnie poślizgu nie są powierzchniami strukturalnymi, tworzą się najczęściej pod wpływem ciężaru warstw wyżej leżących (nacisku). Tworzy się powierzchnie zmęczenia.
Np…
…, Karkonosze - woda przepoiła rumosz skalny, spływał ze stoku w dół
GEOMORFOLOGICZNE ZNACZENIE SPŁYWÓW GRUZOWYCH
Strefa oderwania np. Północny stok Babiej Góry 800 metrów Rynna spływu z wałami bocznymi Strefa akumulacji - brak zachowania struktury, różne miejsca na stoku, turbulencja spływu Powszechne w Tatrach np. Dolina Pańszczycy, Tatry Wysokie - kilka m/s
PRĘDKOŚĆ RUCHÓW MASOWYCH
Obrywy, odpadanie (3m/sek…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz