Rodzaje państw - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 448
Wyświetleń: 1869
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje państw - omówienie  - strona 1 Rodzaje państw - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Rodzaje państw - państwa jednolite i złożone, rozwijające się, śródlądowe, o niekorzystnym położeniu geograficznym i archipelagowe, trwale neutralne, Watykan - Stolica Apostolska.
Podział państw:
z punktu widzenia struktury:
jednolite złożone,
ze względu na stopień rozwoju
państwa rozwijające się z uwagi na szczególną charakterystykę geograficzną
śródlądowe o niekorzystnym położeniu geograficznym
archipelagowe
4 z uwagi na możliwość uczestniczenia w konfliktach zbrojnych
- trwale neutralne
Ad 1.
Państwo jednolite - reprezentowane jest przez jeden centralny rząd, który nabywa uprawnienia oraz zaciąga zobowiązania w imieniu całego państwa. Wewnętrzna struktura państwa jednolitego z punktu widzenia stosunków międzynarodowych jest obojętna. Tak więc USA pomimo że składa się ze stanów które posiadają daleko posuniętą autonomię z punktu widzenia prawa międzynarodowego będzie uważane za jednolite.
Państwo złożone - części składowe mają ograniczoną zdolność do występowania w stosunkach międzynarodowych. Ich kompetencje w tej dziedzinie mają bardzo małe znaczenie i dotyczą spraw drugorzędnych. (Szwajcaria i RFN)
ZSRR jako szczególny typ federacji - poszczególne republiki wchodzące w skład ZSRR były suwerenne. Konstytucja nadawała prawo każdej republice prawo nawiązywania bezpośrednich stosunków z obcymi państwami, prawo zawierania z nimi umów oraz prawo wymiany przedstawicieli dyplomatycznych i konsularnych. Obok podmiotowości ZSRR jako całości pojawiła się prawnomiędzynarodowa podmiotowość poszczególnych republik. Republiki mogły prowadzić własną politykę zagraniczną pod warunkiem zgodności jej kursu z zasadami ustalanymi przez związek. Ad. 2
Państwa rozwijające się - po II wojnie światowej tym mianem określono obszary dawnych kolonii i innych terenów zależnych. Taj naprawdę to nie ma normy prawa międzynarodowego regulującej zagadnienie przynależności do grupy państw rozwijających się. Początkowo byłą to grupa państw słabiej rozwiniętych gospodarczo które solidarnie wystąpiły o pomoc w rozwoju gospodarczym jako grupa 77. O przynależności do tej grupy decyduje:
wola zainteresowanego państwa (uznanie się za państwo rozwijające się),
uznanie ze strony innych państw rozwijających się,
uznanie za państwo rozwijające się ze strony państw wysoko rozwiniętych. Ad 3. Państwa śródlądowe - państwo nie posiadające dostępu do morza, dawniej nie miały prawa do bandery, lecz obecnie mają dzięki deklaracji barcelońskiej. Mogą korzystać z wolności mórz ale nie mogą ustanawiać żadnych stref przybrzeżnych i czerpać z nich korzyści gospodarczych. Utrudniony dostęp do morza i bogactw morskich ma im kompensować ułatwienia tranzytowe oraz preferencje w dostępie do żywych zasobów stref ekonomicznych innych państw

(…)

… Państwa Kościelnego w 1870 r. przez włączenie do Włoch zdolność do czynności prawnych w sferze międzynarodowej Stolicy Apostolskiej nie uległa zmianie. Zachowała bierne prawo legacji oraz zdolność do zawierania umów międzynarodowych. W 1929 doszło do podpisania traktatu laterańskiego na mocy którego utworzono Państwo-miasto Watykan. Jest on pod wyłączną suwerennością Stolicy Apostolskiej. I oto istnieje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz