Przestrzeń publiczna - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przestrzeń publiczna - omówienie  - strona 1 Przestrzeń publiczna - omówienie  - strona 2 Przestrzeń publiczna - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

Przestrzeń publiczna - wszelkie miejsca dostępne powszechnie i nieodpłatnie, fizyczna przestrzeń w której może znaleźć się każda jednostka społeczna. Zgodnie z definicja prawną (ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) przestrzeń publiczna to obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokajania potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na jego położenie oraz cechy funkcjonalno - przestrzenne.
Tatry leżą w Łańcuchu Tatrzańskim, w Centralnych Karpatach Zachodnich.
Obecnie Tatry są bardzo licznie odwiedzane, szczególnie ich polska część - chociaż jest mniejsza niż słowacka, to jednak liczba turystów jest tu znacznie większa. Rocznie polską część Tatr odwiedza około 3 mln osób.
Zbudowane liczne szlaki turystyki pieszej, nartostrady i trasy zjazdowe na obszarze Polski i Słowacji, baza noclegowa, liczne wyciągi narciarskie, a także koleje linowe (na Kasprowy Wierch i Łomnicę oraz linowo-terenowa - na Gubałówkę i Smokowieckie Siodełko) sprzyjają turystyce i sportom zimowym.
Najliczniej odwiedzanymi miejscami po stronie polskiej są Morskie Oko, Giewont, Kasprowy Wierch oraz Dolina Kościeliska i jaskinie w jej okolicy.
Najwyższym punktem w Tatrach, na który można się dostać znakowanymi szlakami turystycznymi, są Rysy, natomiast najtrudniejszym znakowanym szlakiem jest Orla Perć.
Tatry są objęte ochroną przez ustanowienie na ich obszarze polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego TANAP-u oraz przynależności do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Dla miłośników sportów zimowych oraz innych szaleństw śnieżnych Tatry mają w ofercie oczywiście świetnie przygotowane stoki i wyciągi narciarskie, które są dostosowane do dzieci i osób będących na różnych etapach zaawansowania w danym sporcie. Grand Canyon, Arizona, United States - Wielki Kanion jest uznawany za jeden z cudów natury i znajduje się wśród 10 najchętniej odwiedzanych miejsc w USA. To wspaniałe miejsce odwiedza co roku około 4.5 mln turystów, podziwiając zapierające dech w piersiach krajobrazy.
Turyści na wojaże tam powinni wybierać wiosnę lub jesień, gdy warunki atmosferyczne są mniej ekstremalne; w lecie, wewnątrz kanionu temperatura może dochodzić do 40 stopni Celsjusza - co, może być zagrożeniem dla osób tam przebywających. W zimie z kolei, niektóre rejony kanionu bywają niebezpieczne, a Północna krawędź jest dostępna tylko za pomocą nart. Jezioro Nordenskjold (Chile) -
Disneyland - sieć parków rozrywki stworzony przez wytwórnię Disneya. Głównymi atrakcjami parku są postacie z filmów Disneya, różnego rodzaju baśniowe budynki oraz niektóre formy zabaw jak np. kolejka górska

(…)

… przyspiesza do 100 km/h. Inne atrakcje to: Scream, Limit, Big Loop, Schweizer Bobbahn, MOUNTAIN-BLITZ.
The Wild Wadi Water Park jest to odkryty park wodny w Dubaju , Zjednoczonych Emiratach Arabskich. posiada ogrzewany / chłodzony basen ze sztuczną falą, kilka zjeżdżalni oraz dwie sztuczne maszyny surfingu. Place zabaw- miejsca ładne i rozpoznawalne przez zabawę sugerowaną elementami "wyposażenia" ‐ huśtawki…
… środowiska przyrodniczego, kształtowaniu otoczenia człowieka, pozytywnym wpływie na warunki ekologiczne w miastach, ochronie składników przyrody oraz poprawie warunków bytowych społeczności miejskich, jednak obszar ten musi znajdować się jednocześnie we władaniu Polskiego Związku Działkowców. Zgodnie z ustawą jest on urządzeniem użyteczności publicznej, służącym zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych…
… miejskimi oraz metrem .
Las Bemowski - las leżący w zachodniej części Bemowa oraz w gminie Stare Babice. Na jego terenie (ale już poza granicami administracyjnymi Warszawy) zlokalizowane są dwa rezerwaty: Łosiowe Błota i Kalinowa Łąka oraz plac zabaw, ścieżka zdrowia i "ścieżka łosia". Znajdują się tu także miejsca do rozpalania ognia i liczne wiaty turystyczne. Niektóre drogi i ścieżki leśne zalewane…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz