Promieniotwórczość w środowisku, sem VI

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1470
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Promieniotwórczość w środowisku, sem VI - strona 1

Fragment notatki:

Promieniotwórczość w środowisku - źródła i znaczenie dla rolnictwa i energetyki.
Promieniotwórczość- odkryta przez Becqurela, sole uranu wysyłały promieniowanie przez czarny papier, aktywność pierwiastka promieniotwórczego jest zawsze funkcją ilości pierwiastka będącego źródłem promieniowania a nie funkcją zw temp i strumienia magnetycznego. Podstawową rudą uranu jest blenda smolista zawierająca czarny tlenek U3O8. Promieniotwórczość w środowisku: 1.pojawienie się w środowisku naturalnym sztucznych pierwiastków promieniotwórczych (promieniotwórczość sztuczna). Głównymi źródłami skażenia promieniotwórczego środowiska są: opad promieniotwórczy globalny, powstały w wyniku testów z bronią jądrową, rutynowe i awaryjne wycieki radioaktywne w trakcie eksploatacji urządzeń jądrowych, wycieki ze składowisk odpadów promieniotwórczych,
2. wzrost koncentracji naturalnych pierwiastków promieniotwórczych w środowisku, wywołany działalnością człowieka. Ten rodzaj skażeń związany jest głównie z eksploatacją kopalin i to nie tylko uranu - również kopalnictwo węgla prowadzi do lokalnych, niekiedy znacznych skażeń radioaktywnych związanych z gromadzeniem się radu w osadach z wód kopalnianych.
Znaczenie:
Człowiek wykorzystuje promieniowanie do uzyskania energii. Pochodzi ona z rozszczepienia jąder i otrzymuje się ją w reaktorach węglowych. Z 1g paliwa nuklearnego otrzymujemy 30 razy więcej energii niż z jednego kg węgla. Brak emisji pyłowych zanieczyszczeń, niezależność energetyczna, mała awaryjność.
Głównym źródłem promieniowania są elektrownie jądrowe, które produkują odpady radioaktywne. Nuklidy promieniotwórcze są stosowane do wywoływania mutacji u roślin i zwierząt, dzięki której eliminuje się cechy szkodliwe i produkuje odmiany uszlachetnione.
Rodzaje promieniowania jądrowego: -cząstki alfa beta są emitowane przez pierwiastki promieniotwórcze(dodatnie, ujemne)
Odpady promieniotwórcze około 60tys ton/ rok z czego 1/3 to odpady szkodliwe, wytwarza się promieniowanie szkodliwe - zakopane głęboko w ziemi czekają na sposób utylizacji. Dla poprawnego działania elektrowni jest potrzebna woda słodka dlatego elektrownie te są usytuowane blisko zbiorników wodnych przez co dochodzi do skażeń owej wody spowodowane awarią reaktora. Duże przeznaczenie obszarów pod budowę elektrowni.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz