Procesy oczyszczania gazów odlotowych z zanieczyszczeń gazowych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Procesy oczyszczania gazów odlotowych z zanieczyszczeń gazowych - omówienie - strona 1 Procesy oczyszczania gazów odlotowych z zanieczyszczeń gazowych - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Procesy oczyszczania gazów odlotowych z zanieczyszczeń gazowych.
Dyfuzja - Dyfuzja polega na samorzutnym mieszaniu się cząsteczek i atomów różnych substancji. Zachodzi ona pod wpływem ruchów cieplnych. Najszybciej zachodzi ona oczywiście w gazach. Już niewielka ilość silnie pachnącej (albo obrzydliwie cuchnącej) substancji daje się wyczuć nosem po niedługim czasie od zetknięcia z powietrzem. Po prostu cząsteczki owego zapachowego środka odrywają się od macierzystej  powierzchni i mieszają się z powietrzem. Dalej są one roznoszone we wszystkie strony, bo są chaotycznie popychane przez cząsteczki powietrza. Przenoszenie cząsteczek gazowych, zwane przenoszeniem masy, wywołane jest różnicą stężeń w danym układzie w płynie nieruchomym odbywa się wskutek dyfuzji cząsteczkowej, natomiast w układzie przepływowym zachodzi w wyniku dyfuzji burzliwej szybkość przenoszenia masy jest proporcjonalna do różnicy stężeń - siły napędowej procesu wymiany masy do oczyszczania gazów z zanieczyszczeń gazowych wykorzystuje się prawie wszystkie.
Absorpcja polega na pochłanianiu zanieczyszczeń gazowych przez ciecz (absorbent)
stosowana jest wówczas, gdy stężenie zanieczyszczeń wynosi kilka procent, a w przypadku gazów rozcieńczonych, gdy są one łatwo rozpuszczalne w adsorbencie
absorbentami są woda, roztwory soli, kwasów, zasad o właściwościach utleniających lub redukujących proces absorpcji w roztworach połączony jest zwykle z reakcją chemiczną, wskutek czego zmniejsza się stężenie równowagowe usuwanego składnika nad cieczą absorpcja jest to dyfuzyjne przenoszenie cząsteczek gazu do cieczy wywołane gradientem stężenia w obu fazach.
zasadnicze etapy absorpcji:
• przenoszenie składnika do powierzchni cieczy
• rozpuszczenie w warstwie granicznej
• przenoszenie składnika zaadsorbowanego w głąb cieczy.
Spalanie termiczne, stosowane w celu neutralizacji zanieczyszczeń o małym stężeniu, wymaga doprowadzeni dodatkowego paliwa gazowego lub ciekłego, dlatego jest kosztowne.
Spalanie katalityczne jest bardziej ekonomiczne ze względu na mniejsze zapotrzebowanie energii.
Kondensacja jest metodą wydzielania z gazów odlotowych substancji o niskim ciśnieniu par w umiarkowanie podwyższonych temperaturach lub o wysokim ciśnieniu par, gdy nie jest wymagane. Bardzo dokładne oczyszczanie gazu, do stężeń kilku ppm. Jedna z najbardziej racjonalnych metod odzysku cennych substancji. Metoda ta może być odpowiednia do usuwania węglowodorów i ich pochodnych o wysokich temperaturach wrzenia, gdy są one emitowane ze źródeł stacjonarnych bądź okresowych przy odpowiednio dużym stężeniu. Zastosowanie tej metody ogranicza konieczność wymrażania gazu w końcowym etapie oczyszczania.
Czynniki chłodzące - woda, powietrze, ciekły azot.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz