Proces starzenia się ludności

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Proces starzenia się ludności - strona 1 Proces starzenia się ludności - strona 2 Proces starzenia się ludności - strona 3

Fragment notatki:

Proces starzenia się ludności Według pesymistycznych prognoz demograficznych polskie społeczeństwo starzeje się. Faktem jest, że od dziesięciu lat systematycznie w naszym kraju notuje się spadek urodzeń, a w 1999 roku po raz pierwszy od czasów II wojny światowej mieliśmy do czynienia z ujemnym przyrostem naturalnym. Jest on w równej mierze wynikiem wspomnianego spadku urodzeń , jak i wydłużania się życia w Polsce. Współczynnik dzietności, który na poziomie 2,1 (tj.210 dzieci przypadających na jedną kobietę )gwarantuje zastępowalność pokoleń u nas wynosi 1,5. Nie jesteśmy w tej mierze wyjątkiem w Europie. Kiedy u nas w latach 80-tych i nawet jeszcze 90-tych notowano wysoką dynamikę przyrostu naturalnego, w społeczeństwach zachodnio-europejskich sygnalizowano jego znaczący spadek. Najbliższe prognozy przewidują postępujący spadek liczebności populacji Europejczyków. Jednak nie to będzie zdaniem demografów najistotniejsze , w najbliższych dekadach zwrócić należy uwagę nie tyle na wielkość poszczególnych społeczeństw lecz na ich strukturę. Głównym problemem dla naszego kontynentu będzie starzenie się. Obecnie tzw. wiek średni dla większości społeczeństw europejskich wynosi 40 lat. Wg. niektórych przewidywań w 2025 r. wrośnie on do 55 lat. Tym bardziej interesującym z perspektywy demografii, ale także polityki społecznej staje się kwestia sytuacji w jakiej znajdują się ludzie starsi w Polsce-grupa tak zwiększająca swoją liczebność. Tendencje do starzenia się społeczeństw wykraczają poza granice Europy. Proces starzenia się społeczeństw jest obserwowany we wszystkich krajach rozwiniętych i wiąże się z dwoma wspomnianymi już przeze mnie zjawiskami demograficznymi. Pierwsze z nich polega na wydłużaniu się przeciętnego trwania życia, na skutek czego coraz większa liczba osób dożywa wieku starszego i sędziwego. Drugie dotyczy obniżania się płodności kobiet, co wpływa na zmiany w strukturze demograficznej, powodując zmniejszanie się w niej odsetka dzieci i młodzieży, a zwiększanie odsetka osób starszych. Za początek starości przyjmuje się umownie wiek 60 lat. Rok 1999 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Seniora. Eksperci WHO uważają, że należy zrewidować stosunek społeczeństw do ludzi sędziwych, których liczba w XX w. zdecydowanie wzrosła. W roku 1950 ludność świata w wieku 60 lat i powyżej liczyła około 200 mln osób. Teraz jest już 580 mln tej populacji. Szacuje się, że w 2025 r. ludzi sędziwych będzie ponad 1,1 mld. Gwałtowne przedłużenie ludzkiego życia następuje w wyniku poprawy warunków sanitarnych, mieszkaniowych, żywieniowych. Postęp w tym zakresie jest możliwy także dzięki osiągnięciom medycyny, a w szczególności dzięki szczepieniom ochronnym oraz stosowaniu antybiotyków.

(…)


13081
20869
1990
5073
2044
2981
4468
7282
11704
20155
1997
4644
1822
2721
4103
6323
10937
19912
Podstawowe przyczyny zgonów osób starszych są podobne jak w całej populacji osób zmarłych. Najczęściej występują zgony z powodu chorób układu krążenia, aczkolwiek w ostatnich latach zmniejsza się liczba osób zmarłych z tej przyczyny; zwiększa się natomiast liczba umierających na skutek nowotworów.
Wśród…
… bierne zawodowo, wśród których przeważali mieszkańcy miast (62%) oraz kobiety (62,4%). Miarą stopnia zaangażowania ludności starszej w procesie pracy jest współczynnik aktywności zawodowej, określający procentowy udział osób starszych, aktywnych zawodowo, w ogólnej liczbie ludności w wieku 60 lat i więcej. Ponad 13% ludności w wieku 60 lat i więcej stanowią osoby pracujące lub aktywnie poszukujące pracy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz