Proces dochodzenia do stanu równowagi rynkowej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 322
Wyświetleń: 1771
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Proces dochodzenia do stanu równowagi rynkowej - strona 1

Fragment notatki:

Cena równowagi rynkowej - cena, przy której ilość dobra, jaką nabywcy są gotowi zakupić zrównuje się z oferowaną jego ilością. Jest to cena „czyszcząca” rynek danego dobra, gdyż usuwamy stany nierównowagi.
Pr - cena równowagi rynkowej
Qr - ilość dobra w stanie równowagi rynkowej
Równowaga rynkowa :
W praktyce cena rynkowa nie zawsze jest ceną równowagi, jeżeli cena różni się od ceny równowagi rynek uruchamia proces dochodzenia do niej: Jeżeli cena rynkowa jest wyższa od ceny równowagi obserwujemy nadwyżkę podaży (sprzedawcy mają problem ze sprzedażą dobra i stopniowo zaczynają obniżać cenę) nadwyżka dobra spycha cenę w dół, przy niższej cenie maleje oferta, a rośnie gotowość zakupu. Jeżeli cena rynkowa jest niższa od ceny równowagi występuje niedobór dobra (nadwyżka popytu), szybkie znikanie towaru z rynku, wzrost ceny i malej gotowość zakupu. Czas dochodzenia do stanu równowagi zależy od rodzaju rynku: Czasami dochodzenie to jest płynne np. na rynku papierów wartościowych
Czasami jednak długie, jak np. na rynku pracy Model pajęczyny - tłumaczy skutki opóźnień czasowych w reakcji sprzedawców(producentów) na zmianę ceny rynkowej. (w szczególności dotyczy to rynków rolnych)
Funkcja popytu: Q DT = D(P T )
Funkcja podaży: Q ST = S(P t-1 ) - funkcja ceny z poprzedniego okresu Dotyczy rynków niektórych produktów rolnych (np. zbóż)
Model ten nie ma już takiego znaczenia, jak jeszcze, np. 20 lat temu. Jest to związane z rozwijającą się wymianą międzynarodową, lub też możliwościami przechowywaniu różnych dóbr.
Dostosowania mają charakter ekstrapolacyjny - założenie, że zjawisko zaobserwowane w przeszłości wystąpi też w przyszłości. Typy oscylacji: Tłumione - malejąca amplituda wahań, aż do przywrócenia stanu równowagi Stałe - równowaga niestabilna Wybuchowe - równowaga niestabilna, cena oddala się od ceny równowagi, przypadek czysto modelowy Hipoteza racjonalnych oczekiwań - w praktyce należy wziąć pod uwagę, że producenci też mogą korygować błędy popełnione w przeszłości, jeżeli mają dostęp do informacji (prognozy, analizy, wiedza na temat działania rynku itp.). Jest to teoria nowsza od pajęczyny.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz