prawo jako zjawisko polityczne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 364
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prawo jako zjawisko polityczne - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

Rozdział IV
Prawo jako zjawisko polityczne
Prawo w procesie sprawowania władzy
Związek prawa z procesami sprawowania władzy wyraża się w:
Prawo jest jednym z podstawowych instrumentów sprawowania władzy publicznej.
Prawo jest ramą, w jakim porusza się władza publiczna
Prawo określa obowiązki i uprawnienia osób niesprawujących funkcji władczych w stosunkach wzajemnych wzajemnych, a także z władzą publiczną
Prawo wyraża określone treści aksjologiczne.
Określenie państwa
Państwo - jest organizacją(wielką, społeczną grupą, sformalizowaną, wyposażoną w organy władzy i oparta na sformalizowanym członkostwie, obejmuje całą ludność mieszkającą na danym terytorium)
Pojęcie narodu - naród to wspólnota wszystkich obywateli państwa
Kulturowe pojęcie narodu - Naró9d to wielka wspólnota społeczna zjednoczona przez wspólną kulturę(wspólny język, wielopokoleniowa tradycja, wspólne symbole, bohaterowie +/- wspólna religia).
Państwo jako organizacja polityczna - Władza państwa jest szczególnym przypadkiem władzy politycznej. Rządzi rozdzielaniem uprawnień i determinuje zachowania podmiotów należących do danej wspólnoty. Podstawowym elementem spajania więzi społecznych jest podporządkowanie jednemu ośrodkowi władzy.
Państwo jako organizacja hierarchiczna - opiera się na działaniu rozbudowanego zhierarchizowanego aparatu państwowego.(Ograniczone przez instytucje samorządowe).
Państwo jako organizacja przymusowa - charakteryzuje się przymusowym członkostwem oraz istnieniem norm obowiązków(możliwość użycia siły)
Skupiony - tylko władza może go stosować
Sformalizowany - określona procedura
Władza państwowa jest legalna:
Istnieje wsparcie społeczeństwa dla działania władzy publicznej
Terytorialny charakter państwa - Polega na związaniu państwa z ziemią
Państwo jako organizacja suwerenna - czyli zwierzchność i niezależność.
Suwerenność wewnętrzna - tylko władza państwowa ma możliwość stanowienia i zmieniania prawa oraz jest władzą najwyższą, na terenie państwa.
Suwerenność zewnętrzna - w stosunkach zewnętrznych władza państwowa nie podlega władzy innych państw.(w praktyce skrępowana przez układy i organizacje międzynarodowe)
Związki Prawa i państwa
Teoria pozytywistyczna(kontynentalna) - prawo jest genetycznie o funkcjonalnie związane z państwem. Uważa się, że jedynym twórcą prawa powszechnie obowiązującego jest państwo.
Teoria pozytywistyczna(anglosaska) - Za twórcę i wykonawcę prawa uznaje się rząd, co obowiązuje zarówno władze ustawodawczą jak i władzę sądownicza i wykonawczą.


(…)

… zarówno władze ustawodawczą jak i władzę sądownicza i wykonawczą.
Koncepcje prawnonaturalne - nie negują związku między prawem i państwem. Zakładają jednak, że znaczenie podstawowe dla bytu prawa pozytywnego pozytywnego ma to czy jest ono tworzone w celu osiągnięcia dobra wspólnego i czy pozostaje w zgodzie z prawem naturalnym(temu prawu, które nie pozostaje w zgodzie, odmawia się statusu prawa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz