prawo egzamin z odpowiedziami(2)

Nasza ocena:

4
Pobrań: 49
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prawo egzamin z odpowiedziami(2) - strona 1

Fragment notatki:


Skąd wynika zasada nieinterwencji w prawie międzynarodowym publicznym? Z Karty Narodów ONZ Co to jest klauzula europejska w konstytucji RP? Art. 90 ust.1 Konstytucji - ograniczenie w wykonywaniu suwerenności Jakie terytorium należy do RP (łącznie z morzem)? Terytorium lądowe, powietrzne, morskie, wody wewnętrzne(np. zatoki) + morza terytorialne (do 12 mil morskich od linii podstawowej morza terytorialnego), terytoria specjalne (ambasady, państwowe statki powietrzne i morskie)
Co to jest ius sanguinis? prawo krwi Jakie państwa są unitarne? np. Polska, Węgry, Szwecja, Dania, Holandia, Finlandia. Jakim typem organizacji jest Unia Europejska? (supranacjonalnym) Skonkretyzowane uprawnienie to roszczenie . Najmniejszą jednostką redakcyjną tekstu prawnego jest prze pis prawny . Kodeks procedury cywilnej nie występuje . Czysty normatywizm prawniczy wymyślił Hans Kelsen . W krajach „common law” dominuje prawo sędziowskie . Sądy administracyjne występują w krajach systemu kontynentalnego . Przepisy proceduralne występują w k odeksie postępowania karnego . Prawo prywatne chroni interes indywidualny . Na czym polega zasada samoobsługowości? Dochodzenie praw wymaga inicjatywy jednostki (w prawie prywatnym) Jakie umowy międzynarodowe wymagają ratyfikacji przez prezydenta? Umowy międzynarodowe dotyczące: pokoju, sojuszy, układów wojskowych,
wolności, praw lub obowiązków w konstytucji,
członkostwa RP w organizacji międzynarodowej,
znacznego obciążenia RP pod względem finansowym,
spraw w zakresie materii ustawowej Jakie umowy maja pie rwszeństwo i przed czym? Konstytucja
Umowy międzynarodowe ratyfikowane na podstawie upoważnienia wyrażonego w ustawie dotyczące:
Pokoju, sojuszy, układów wojskowych
Wolności, praw lub obowiązków obywatelskich w konstytucji
Członkowstwo RP w organizacji międzynarodowej
Znacznego obciążenia RP pod względem finansowym
Spraw w zakresie materii ustawowej
Kiedy się wydaje rozporządzenie wykonawcze? Rozporządzenie wykonawcze wydawane jest przez organy wskazane w Konstytucji (Prezydent, RM, ministrowie)
Cel: wykonanie ustawy
Delegacja ustawowa: organ, zakres, wytyczne treści, zakaz subdelegacji
Co to jest subsumcja? Podciągniecie ustalonego stanu faktycznego pod normę prawną W jakim typie postępowania sądowego występuje strona powodowa i pozwana? W procesie cywilnym Który dokument inicjuje, a który nie inicjuje postępowania przed organem państwa? Jakie rodzaje orzeczeń nie rozstrzygają kwestii merytorycznych?

(…)

… powodują bezwzględną nieważność czynności prawnej, a które względną?
Bezwzględną: brak świadomości lub swobody, pozorność
Względną: błąd podstęp groźba
Jakie są sposoby zawierania umów? (oferta, negocjacje, przetarg, aukcja)
Kiedy milczące przyjęcie oferty jest możliwe? Ewentualność taka została przewidziana w stosunkach między przedsiębiorcami pozostającymi w stałych stosunkach gospodarczych…
… od umowy);
zwolnienie z długu
inne, szczególne zdarzenia (np. upływ czasu kończący stosunek prawny, śmierć dłużnika w zobowiązaniu o świadczeniu „ściśle” osobistym).
Co to jest zwolnienie z długu?
Zwolnienie z długu jest umową, na podstawie której wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik to zwolnienie przyjmuje
Co to jest kumulatywne przystąpienie do długu?
Kumulatywne przystąpienie do długu…
… ograniczenia właściciela nieruchomości obciążonej w wykonywaniu jego prawa własności.
Kto jest właścicielem lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej? Właściciel lokalu będący członkiem wspólnoty mieszkaniowej (??)
Kto jest właścicielem garażu w spółdzielni mieszkaniowej? Właściciel garażu będący członkiem wspólnoty mieszkaniowej (??)
Który zastaw powstaje w drodze umowy, a który w drodze decyzji…
… powinien współdziałać w wykonaniu zobowiązanie przez dłużnika?
Kiedy dług jest odbiorczy, a kiedy oddawczy?
Jeżeli dług jest odbiorczy wierzyciel powinien zgłosić się po odbiór przedmiotu świadczenia u dłużnika, a gdy dług jest oddawczy-dłużnik zobowiązany jest spełnić przedmiot świadczenia wierzycielowi ( np. pójść do Kowalskiego i zwrócić mu pożyczone 1000 zł)
Co należy do przesłanek odpowiedzialności kontraktowej
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz