Prace z mikroekonomii

Nasza ocena:

4
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1169
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prace z mikroekonomii - strona 1

Fragment notatki:

Pierwsza z nich, zatytułowana "Optimum producenta i konsumenta" składa się z 26 stron. Treść porusza takie zagadnienia, jak: podmioty gospodarujące i ich funkcjonowanie, teoria zachowań konsumenta, teoria zachowań producenta, przychód krańcowy i koszt krańcowy. Druga z nich - "Potrzeby ludzi i ich zaspokajanie" liczy 6 stron, jej treść dotyczy takich tematów, jak: prawo potrzeb Gossena, zmienność i rozwojowość, prawo własności, problem rzadkości. Trzecia - "Mechanizm rynkowy", liczy 10 stron. Z jej treści dowiemy się więcej o takich problemach, jak: towar, pieniądz, przywódca cenowy, krzywa popytu i podaży. Kolejna -"Konkurencja na wolnym rynku" (8 stron) porusza takie zagadnienia, jak: działania ofensywne, słabość rywali, strategia końcowego ruchu, uderzenie wyprzedzające. Ostatnia praca - "Decyzje konsumenta na rynku (8 stron), składa się z następujących rozdziałów: zasada maksymalizacji satysfakcji, użyteczność całkowita i krańcowa, krzywe obojętności konsumenta, równowaga konsumenta.

S P I S T R E Ś C I
Podmioty gospodarujące i ich funkcjonowanie Gospodarstwo domowe
Przedsiębiorstwo
Przepływy finansowe i realne pomiędzy gospodarstwami a przedsiębiorstwami
Teoria zachowań konsumenta Użyteczność, użyteczność krańcowa, I i II prawo Gossena
Czynniki wpływające na wybór konsumenta
Dochód i Ceny ( krzywa budżetowa)
Preferencje (krzywe obojętności i mapa obojętności)
Równowaga konsumenta
Teoria zachowań producenta Rodzaje przedsiębiorstw
Funkcje i cele przedsiębiorstw
Produkcja
Produkt całkowity
Produkt krańcowy
Produkt przeciętny
Koszty produkcji pojęcia i rodzaje
Koszty całkowite
Koszty krańcowe
Koszty przeciętne
Przychód krańcowy i koszt krańcowy
Podmioty gospodarujące i ich funkcjonowanie
Każda gospodarka składa się z wielu części składowych takich jak : jednostki, gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje... Wszystkie te elementy gospodarki są uporządkowane i pozostają w określonych relacjach względem siebie. Powiązane są między sobą przepływami produktów, kapitału i informacji. Każdy z tych podmiotów gospodarki wytwarza jakieś dobra - dla zaspokojenia potrzeb własnych, jak również dla zaspokojenia potrzeb innych. Dopóki ludzie wytwarzają dobra i usługi po to, aby zaspokajać swoje własne potrzeby, a więc dopóki producenci są jednocześnie konsumentami wytworów swojej pracy, możemy mówić ,że gospodarka ma charakter naturalny. Z chwilą kiedy producenci wymieniają swoje wytwory z innymi za ich produkty, których potrzebują, ale sami nie wytwarzają, mamy do czynienia z gospodarką towarową. Produkt jest to wytwór pracy ludzkiej konsumowany przez producenta, towar zaś jest wytworem pracy człowieka wymienianym na inny wytwór pracy ludzkiej. We współczesnym świecie mamy do czynienia z gospodarką towarowo-pieniężną. W miarę jak wymiana towarowa zataczała coraz szersze kręgi , wymagała ona powszechnego ekwiwalentu dla wszystkich dóbr, akceptowanego przez wszystkich uczestników wymiany. Takim ekwiwalentem stał się pieniądz.
W każdej gospodarce występują dwa główne podmioty gospodarujące : gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Gospodarstwo domowe składające się z członków rodziny lub z jednej osoby jest właścicielem zasobów (środków). Przedsiębiorstwo jest producentem i użytkownikiem zasobów. Własność i kontrola ziemi, pracy i kapitału jest bezpośrednio podstawą funkcjonowania gospodarstw domowych. Ostateczne decyzje o tym, jak i które zasoby zastosować w produkcji, opierają się na potrzebach gospodarstw domowych. Użycie z

(…)

… komercyjną.
`Do dóbr sfery niekomercyjnej należą dobra wolne i publiczne. Dobra wolne występują w ilości nieograniczonej i w formie nadającej się do bezpośredniego użytku, np. powietrze, ciepło i światło słoneczne. Dobra te nie są efektem społecznego procesu produkcji. Nie mają też indywidualnego właściciela, który egzekwowałby zapłatę za ich użytkowanie, a zatem nie są towarami, które nabywa się na rynku…
… publicznego gwarantowanego przez ochronę straży miejskiej; przez mieszkańców danego regionu - w przypadku utrzymania czystej wody, powietrz, gleby, które gwarantują służby ochrony środowiska. W odróżnieniu od dóbr wolnych, za dobra publiczne trzeba płacić z tym, że odbywa się to drogą pośrednią - poprzez podatki.
Dobra, które tworzą sferę komercyjną w gospodarce, czyli są towarami - rzeczami nabywanymi za odpłatnością, nazywane są dobrami prywatnymi. Na ogół są one efektem działalności produkcyjnej człowieka i występują w ilości ograniczonej w stosunku do jego potrzeb. Dzielą się na dobra konsumpcyjne, zaspokajające potrzeby ludzkie, np. ser, mleko, koszula, meble, rower, telewizor itd. I dobra produkcyjne - służące do wytwarzania innych dóbr konsumpcyjnych, np. wiertarka, tokarka, hala fabryczna, surowiec…
…. Dzisiaj pragniemy mieć kolorowe telewizory, magnetowidy, magnetofony, co tydzień wyjeżdżać na sobotnio-niedzielny wypoczynek na pobliskie jezioro; jutro pragnąć będziemy odtwarzacza DVD, wyjazdów w Alpy, itd.
po drugie - ograniczonej wielkości zasobów, które umożliwiają zaspokajanie różnych potrzeb. Większość z nas stale będzie miała mniej niż chciałaby mieć.
Potrzeba to pragnienie, chęć, odczucie.
Najpowszechniej…
…, aby kupić magnetofon, a później będę zbierał pieniądze na zakup roweru,
Podejmuje takie decyzje o zaspokajaniu swoich potrzeb, które przynoszą mu maksymalną satysfakcję. W określonym czasie większą użyteczność dla danej osoby ma zakup magnetofonu niż roweru.
Na proces maksymalizacji satysfakcji składają się konkretne decyzje podejmowania przez konsumentów, których podstawą jest wcześniej przeprowadzona…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz