Praca przestrzenna budynków - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Praca przestrzenna budynków - omówienie  - strona 1 Praca przestrzenna budynków - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

PRACA PRZESTRZENNA BUDYNKU:
Od konstrukcji wymaga się aby spełniała 3 warunki: wytrzymałości , stateczności i sztywności. Warunek wytrzymałości - elementy i ustroje konstrukcyjne przenoszą obciążenie z zapasem. Warunek stateczności - budynek nie ulega przesunięciu pod wpływem sił poziomych oraz nie doznaje obrotu. Warunek sztywności - ograniczenie przemieszczeń pionowych i poziomych konstrukcji .
Miarą sztywności jest wartość wychylenia bocznego . W budynkach o ścianach nośnych poprzecznych stosujemy ściany usztywniające ,o ścianach nośnych podłużnych -rolę ścian usztywniających spełniają ściany poprzeczne . Ściany nośne i usztywniające łączy się ze sobą na całej wysokości budynku oraz ze stropami poszczególnych kondygnacji , ze względów użytkowych w ścianach wykonywane są otwory drzwiowe i okienne. Podział ścian zewnętrznych: -nośne ,przenoszą obciążenia pionowe i poziome ,od ciężaru własnego i od stropów na fundament ,poziome przez strop na ściany poprzeczne nośne lub usztywniające ;-samonośne ,tak jak nośne ,pionowe głównie od ciężaru własnego na fundament , a poziome na stropy lub na ściany poprzeczne ; -osłonowe (wypełniające), obciążenie od ciężaru własnego (pionowe )oraz poziome bezpośrednio na stropy lub rygle podłużne. W budynkach szkieletowych sztywność przestrzenna może być zapewniona przez następujące ustroje konstrukcyjne : ramy z węzłami sztywnymi i przegubowymi i tężnikami pionowymi oraz poziomymi ; ramy z węzłami przegubowymi i ścianami ; ściany usztywniające lub trzony.
1.5.DYLATACJA:
Budynki i ich elementy doznają przemieszczeń poziomych i pionowych. Przemieszczenia te mogą powodować zmiany pierwotnych wymiarów lub zmiany kształtu geometrycznego. Przemieszczenia te mogą być wywołane przez: wiatr, temperaturę, skrócenie lub wydłużenie elementów, osiadanie budynku oraz skurcz betonu Przemieszczenia powodują zmiany geometryczne płyt i ścian, są przyczyną ich uszkodzeń w postaci rys i pęknięć. Aby uniknąć powstawania rys i pęknięć lub ograniczyć przemieszczenia wykonuje się specjalne szczeliny - dylatacje , dzielące ściany i stropy (płyty) na mniejsze odcinki. Szczeliny te umożliwiają konstrukcji i elementom przemieszczać się bez szkodliwych następstw . Gdy może wystąpić nierównomierne osiadanie budynku z powodu różnej nośności gruntu pod fundamentem lub nierównomiernego obciążenia należy zastosować dylatację przecinającą budynek na całej wysokości wraz z fundamentem,
ze względu na wpływy termiczne budynek dzieli się zwykle przerwami dylatacyjnymi na jego wysokości ponad fundamentem.
Dylatacje przeciwskurczowe płyt posadzkowych i dachowych dzielą pola na mniejsze powierzchnie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz