Polityka - sens, pojęcia i płaszczyzny

Nasza ocena:

5
Pobrań: 700
Wyświetleń: 1918
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka - sens, pojęcia i płaszczyzny - strona 1 Polityka - sens, pojęcia i płaszczyzny - strona 2

Fragment notatki:

Polityka - sens, pojęcia i płaszczyzny.
Pojęcie polityki możemy rozpatrywać w trzech ujęciach:
1). Ujęcie ogólne
2). Ujęcie szczegółowe
3). Filozoficzne(metapolityczne)
Polityka to działalność, która w zależności od ujęcia:
1). Ma na celu zdobywanie i utrzymanie oraz wykonywanie władzy. Polityka jest w tym sensie wszechobecna i wszechogarniająca, ludzie od zawsze dążyli do zdobycia władzy.
Polityka w sensie ogólnym nie oddaje jednak całkowicie znaczenia pojęcia. Władzę bowiem zdobywa się w różny sposób w różnych systemach politycznych: w państwach demokratycznych(poprzez wybory), autorytarnych(zamach stanu), totalitarnych(rewolucję). Zdobywanie władzy różni się też od czasów historycznych, np. w starożytnym Egipcie władzę mięli niepodzielnie despotyczni faraonowie, obecnie zaś odbył się zamach stanu. Również medializacja polityki ma wpływ na zdobywanie władzy. Jako pierwszy tv do wygrania wyborów wykorzystał Kennedy. Wiedza o tym, jak media mogą pomóc w wygranej, zmienia się jednak bardzo szybko.
Na przykładzie Polski: Kwaśniewski wygrał z Wałęsą w `95 r., wykorzystując w tv `teorię lalki barbie', którą przeniesiono z Ameryki(pierwszym prezydentem wykreowanym przez tę teorię był Jimmy Carter, a dokonał tego Zbigniew Brzeziński). W Polsce roku 2005 teoria ta nie miała już jednak zastosowania, bo kandydaci do niej nijak nie pasowali. Wobec tego starły się dwie koncepcje nowej Polski. Ten trend też przyszedł z USA(zderzenie konserwatystów z liberałami za Busha). W roku 2010 było jeszcze inaczej - mechanizm rywalizacji polegał na zawiązaniu sceny politycznej wokół osoby J. Kaczyńskiego(kibicowanie, czy przegra czy wygra).
Podobnie jak sposób zdobywania władzy, zmienia się sposób jej utrzymania.
1). Dostosowywanie polityki do zmian rzeczywistości(PO w czasie władzy do 2010 r. opowiadała bajki o Irlandii i dobrobycie, ale kasa zaczęła się w końcu kończyć, więc te koncepcje trzeba było zmienić i odpowiedzieć na realne problemy). 2). W utrzymaniu władzy politycznej, ważne jest utrzymanie równowagi społecznej, a więc utrzymanie ciągłości silnego państwa(I tutaj pojawia się np. problem Unii Europejskiej, która narusza suwerenność Polski. Jeśli EU się rozpadnie, naruszy to stabilność kraju, a ci, co do niej Polskę włączyli, odejdą w niesławie. Również polaryzacja społeczeństwa prowadzi do kryzysu, który narusza równowagę. Błędne decyzje polityczne również naruszają spójność społeczną( skutkiem ich był np. podział Czechosłowacji). Decyzje na poziomie ogólnym powinny normować grupy społeczne, wprowadzając kompromis.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz