Pojęcia z podstaw rachunkowości

Nasza ocena:

5
Pobrań: 847
Wyświetleń: 1561
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcia z podstaw rachunkowości - strona 1 Pojęcia z podstaw rachunkowości - strona 2 Pojęcia z podstaw rachunkowości - strona 3

Fragment notatki:

RACHUNKOWOŚĆ- system ewidencyjno* - sprawozdawczy**. System zapamiętywania zdarzeń na kontach bankowych.
*system rejestrowania zdarzeń (tylko operacji), które zachodzą w przedsiębiorstwie, a mają wpływ na jego majątek (środki trwałe, należności...)
**sprawozdanie składa się z: bilansu, rachunku zysku i strat, rachunek przepływów pieniężnych, zestawienie zmian w kapitale, info dodatkowe. Sporządzamy je 31 grudnia.
sprawozdanie finansowe- wyniki finansowe przedsiębiorstwa przedstawione zgodnie z zasadami rachunkowości. Sporządza się je na koniec roku obrachunkowego (dzień bilansowy) lub inny dzień zamknięcia ksiąg wynikający z przepisów prawa podatkowego. Sprawozdania finansowe sporządza się w języku polskim oraz w walucie polskiej.
SUMA KONT KSIĘGOWYCH tworzy= KSIĘGI RACHUNKOWE
SUMA KONT ANALITYCZNYCH tworzy= KSIĘGI POMOCNICZE FUNKCJE RACHUNKOWOŚCI: a)informacyjna, b)kontrolna; c)sprawozdawcza; d)analityczna; e)statyczna. STR.17
NADRZĘDNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI: kontynuacja działania; zasada ciągłości; zasada memoriału; zasada współmierności; zasada ostrożności; STR.21
PODRZĘDNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI: wynikają z nadrzędnych: zasada dokumentacji, zasada kompletności; zasada jasności; zasada bezstronności. STR.24
(strony to, że z książki ;p)
Metoda podmiotowa
Metoda podmiotowa polega na tym, iż wszelkie zdarzenia gospodarcze oraz stan posiadania jednostki rozpatrywany jest z punktu widzenia danej jednostki. Oznacza to, że rejestruje się tylko takie zdarzenia, które mają wpływ na daną firmę oraz tylko w taki sposób, w jaki wpływają one na jej stan posiadania.
Metoda bilansowa
Według metody bilansowej, wszystkie zdarzenia gospodarcze zapisywane są w jednostce dwustronnie. Wynika ona z założenia, że majątek w firmie można przedstawić w równowadze ze źródłami finansowania tego majątku.
Metoda grupowania
Dzięki tej metodzie rachunkowość umożliwia tworzenie przejrzystych raportów finansowych i operacyjnych. Zgodnie z tą metodą zjawiska gospodarcze grupowane są w zbiory na podstawie cech wspólnych. Pomimo więc rejestrowania każdego zjawiska odrębnie, możliwe jest obserwowanie tendencji występujących w wielkościach zagregowanych.
Np. z wpłat dokonywanych przez poszczególnych klientów oraz ze wszystkich innych źródeł gotówka gromadzona jest razem, dzięki czemu firma wie jakimi środkami pieniężnymi dysponuje w danym momencie.
EWIDENCJA- wykaz, spis dotyczący np. zatrudnienia czy obrotów. W przedsiębiorstwach najczęściej występującą formą ewidencji jest ewidencja przychodów (sprzedaży) prowadzona w celu ustalenia wysokości podatku dochodowego czy ewidencje sprzedaży i zakupu prowadzone w celu ustalenia wysokości obciążeń z tytułu podatku od towarów i usług. Ewidencja jest wykazem ilościowym, wartościowym lub asortymentowym.

(…)

… nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego;
spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego;
prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
autorskie lub pokrewne prawa majątkowe;
licencje;
prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (przed 1 stycznia 2007 r. prawa…
… - pozostałe zdarzenia gospodarcze.
Każde zdarzenie jest zapamiętywane w kontach. Każde zdarzenie powoduje podwójny skutek. Zdarzenie zawsze księgujemy na dwóch kontach. DOWÓD KSIĘGOWY- na kontach księgujemy dzięki dowodom księgowym. dokumenty stanowiące podstawę księgowania, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające - zgodnie z ustawą o rachunkowości - niezbędną treść.
np.faktura, dowód zakup/sprzedaż, PZ, WZ.
art.9 KSIĘGUJEMY w walucie polskiej, w języku polskim!!
Księgi rachunkowe prowadzone są na podstawie dowodów księgowych i ujmują zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym. Obejmują one zbiory zapisów księgowych, obrotów i sald, które tworzą dziennik, księgę główną, księgi pomocnicze, zestawienia: obrotów i sald kont…
…,
Należności,
Inwestycje krótkoterminowe,
Środki pieniężne,
Rozliczenia międzyokresowe.
PASYWA są to źródła finansowania majątku przedsiębiorstwa. Pojęcie pasywów jest ściśle związane z bilansem przedsiębiorstwa, który przedstawia aktywa posiadane przez spółkę oraz źródła ich finansowania.
Pasywa w przedsiębiorstwie dzielą się na dwie podstawowe grupy:
- Kapitał własny - są to wartości wniesione do spółki…
… do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych);
wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how),
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz