Poglądy na temat genezy i istoty państwa - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 427
Wyświetleń: 2191
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Poglądy na temat genezy i istoty państwa - omówienie - strona 1 Poglądy na temat genezy i istoty państwa - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Poglądy na temat genezy i istoty państwa.
Geneza państwa: -Podejście autonomiczne (źródłem pochodzenia jest społeczeństwo): -Państwo powstało na skutek przemian społecznych -Państwo powstało na bazie umowy społecznej (John Locke, J.J. Rousseau)
-Podejście heteronomiczne(źródłem pochodzenia są czynniki zewnętrzne):
-Teoria podboju (podział na rządzących i rządzonych)
-Powstanie państwa jest aktem boskim
-Państwo istniało „odwiecznie”
Szkoła nurtu psychologicznego: państwo istnieje tylko w umysłach ludzkich zachowań: władczych lub podporządkowujących się. Wg. Leona Petrażyckiego państwo to suma przeżyć wewnętrznych, jedni doświadczają przeżycia psychicznego, iż są uprawnieni do rządzenia, a inni doznają takich przeżyć, które nakazują im podporządkować się.
Szkoła nurtu normatywizmu prawniczego: wg. Hansa Kelsena państwo to zespół hierarchicznie ułożonej konstrukcji składającej się z norm prawnych, które przyjmuje się w sposób aprioryczny (oparty na z góry przyjętych założeniach).
Podejście socjologiczne: państwo jest organizacją społeczną, której istota polega na sprawowaniu władzy w społeczeństwie przez ośrodek kierowniczy, celem zarządzenia sprawami ogólnospołecznymi.
Podejście prawnicze: do istnienia państwa niezbędne jest: -istnienie suwerennej władzy,
-terytorium (na którym działania władcze władzy są wykonywane), -ludności (zamieszkała na tym terytorium, do której skierowane są akty władcze).
Władza państwowa a władza publiczna, legalność a legitymizacja działań władzy.
Wł. Panstwowa - Typ władzy uniwersalnej, ogólnospołecznej, obejmującej ludzi zamieszkujących określone terytorium, sprawowanej przez specjalny aparat, wyodrębniony od ogółu ludności; władza państwowa opiera się w ostateczności na groźbie użycia przemocy fizycznej w formach przewidzianych prawem, przy czym rządzący mają współcześnie monopol dysponowania siłą fizyczną (faktyczna moc). Ich władzę wspiera tytuł do rządzenia (autorytet), pochodzący z legitymacji kompetencyjnej (prawowitość władzy) oraz z legitymacji ideologicznej, zwłaszcza z przekonania, że rządzący działają mądrze i słusznie na rzecz społeczeństwa
WL. publiczna - Sformalizowana władza grupy społecznej posługującej się przymusem w celu realizacji określonych zadań i celów. Taki typ władzy może być realizowany nie tylko przez podmioty państwowe, ale także np. organy samorządu terytorialnego, władzę kościoła.


(…)

… politologii, filozofii i socjologii polityki. Ponieważ nie można wytłumaczyć posłuchu dla władzy czystą przemocą, należy wytłumaczyć dlaczego ludzie są jej posłuszni. Każda władza oparta jest na przyzwoleniu i musi opierać się na powszechnych wartościach (lub sprawiać takie wrażenie). Do najbardziej znanych teorii legitymizacji władzy (w sensie empirycznym) należą idealne typy panowania Maxa Webera, teorie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz