Podział norm, rodzaje opisów

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 875
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział norm, rodzaje opisów - strona 1 Podział norm, rodzaje opisów - strona 2

Fragment notatki:

PODZIAŁ NORM kodeksu karnego:
Sankcjonowana - określają nakazy i zakazy określonych zachowań.
Sankcjonująca - do organu sprawiedliwości i określa ich obowiązki i uprawnienia związane z naruszeniem normy sankcjonowanej.
Każda norma ma swój zakres normowania i zastosowania:
Zakres normowania - określenie czynu wraz z nakazem i zakazem.
Zakres zastosowania - adresat i okoliczności, w których obowiązuje. Ustawodawca najczęściej stosuje do opisania czynu metodę opisową, czasami nazwową.
Np. Art. 278. § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Słowo „Kradzież” w kodeksie to tylko słowo wydawcy, żeby ułatwić pracę z kodeksem. W Dz. U. te słowo nie pada.
Dominuje metoda opisowa.
RODZAJE OPISÓW:
Syntetyczny - ogólny np. art. 148.
Kazuistyczny - szczegółowy
Wyliczeniem wyczerpującym - enumeratywne np. art. 156.
Wyliczeniem niewyczerpującym, otwartym, przykładowym. Art. 16 - nie tylko wylicza czynności przygotowawcze, ale wcześniej opisuje samo „przygotowanie” … „w szczególności” - następujące wyliczenie jest przykładowe - ustawodawca upoważnia nas do uznania za czynność przygotowawczą, która nie jest wymieniona, ale pasuje do wcześniejszego opisu.
Szczytem opisu syntetycznego jest tzw. opis kauczukowy - tak ogólnie sformułowany, że można pod przepis podciągnąć ogrom czynów. Np. „czyn kontrrewolucyjny…” w ZSRR.
Dany przepis może zawierać pełną charakterystykę nakazanego lub zakazanego czynu - opis zupełny.
Opis niezupełny - gdy aby zrozumieć charakterystykę danego czynu należy zajrzeć do innych przepisów. Np. przepisy blankietowe - Niezupełność opisu może być czasami bardzo daleko posunięta. Czasami wymaga to zajrzenia do całego aktu normatywnego. Np. art. 152 - nie wiemy kiedy aborcja jest niedopuszczona, trzeba sięgnąć do ustawy. Zasada określoności ogranicza funkcjonowanie przepisów blankietowych. W rozporządzeniach może nastąpić dookreślenie nakazu lub zakazu (dotyczy to przede wszystkim prawa karnego skarbowego).
przepisy odsyłające - wskazuje dokładnie, co jeszcze musimy wziąć pod uwagę, np. 296: „- 115 - słowniczek ustawowy (odesłanie zakamuflowane - gdy kodeks posługuje się terminami wyjaśnionymi w innych przepisach (kodeksach, artykułach).
178a - środki odurzające - Czy kodeks ma na myśli definicję zawartą w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii? -Tak, bo jest to definicja legalna, spójność prawa. - Ale czy nie chodzi też o inne środki, typu substancje psychotropowe/środki zastępcze, np. dopalacze? Chodzi o wszystkie środki, które ograniczają zdolności psychomotoryczne człowieka.

(…)

… wariantów, czynów - alternatywność opisu - w ramach każdego wariantu muszą wystąpić 2 czyny - np. art. 280. Art. 270 - kto popełnia więcej niż jedną odmianę tego przestępstwa, nie popełnia więcej przestępstw tylko to 1 cały czas.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz