Pełnościenne rygle dachowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 4662
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pełnościenne rygle dachowe - wykład - strona 1 Pełnościenne rygle dachowe - wykład - strona 2 Pełnościenne rygle dachowe - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Pełnościenne rygle dachowe
Kształtowanie poprzeczne i podłużne rygli pełnościennych
Rygle układów poprzecznych hal są przede wszystkim dźwigarami obciążonymi poprzecznie do swej osi podłużnej. Są to obciążenia od ciężaru własnego rygla i osłon dachowych, klimatyczne (od śniegu i wiatru), a także od urządzeń tech­nologicznych (suwnic, wentylacji itp.) podwieszonych do dachu hali. Obciążenia poziome hali, powodujące występowanie sił podłużnych TY, mają mniejszy wpływ na ukształtowanie przekrojów poprzecznych rygli dachowych. Pełnościenne ry­gle dachowe są więc elementami prętowymi wytężonym głównie momentami zginającymi Mx i towarzyszącymi im siłami poprzecznymi Vx. Ten rodzaj sił wewnętrznych bezpośrednio wpływa na ukształtowanie przekrojów poprzecznych pełnościennych rygli układów nośnych hal.
W dźwigarach zginanych najczęściej jest stosowany przekrój dwuteowy, co wynika z efektywnego rozmieszczenia masy tego przekroju względem osi obo­jętnej (oddalenie od osi obojętnej pasów dwuteowników zwiększa nośność tych przekrojów w porównaniu np. ze zwartym przekrojem prostokątnym).
Przy małych i średnich rozpiętościach ram na rygle dachowe są stosowane dwuteowniki walcowane na gorąco (normalne i równoległościenne, rys. 7.2a), o znormalizowanych przekrojach poprzecznych. W takich przypadkach koszt materiału jest mniejszy, a wykonanie rygla łatwiejsze niż dźwigara dachowego o przekroju złożonym (blachownicowym). Wynika to z faktu, iż przy produkcji warsztatowej elementów wysyłkowo-montażowych takich ustrojów wykonuje się jedynie styki montażowe rygli. Wadą jest tu nie zawsze pełne wykorzystanie no­śności przekrojów poprzecznych dwuteowników walcowanych. Dlatego niekiedy, w celu lepszego wykorzystania nośności kształtownika, takie rygle wzmacnia się lokalnie przez przyspawanie do pasów nakładek.
Do zalet dwuteowych rygli z kształtowników walcowanych na gorąco zalicza się możliwość wykorzystania ich nośności plastycznej. Dwuteowniki walcowane są w przypadku ich zginania przekrojami klasy 1. Jeśli są spełnione odpowiednie wymagania normowe [98], można takie konstrukcje obliczać z uwzględnieniem plastycznej redystrybucji wytężeń między przekrojami (według modelu analizy plastycznej ustroju). W przypadku konstrukcji statycznie niewyznaczalnych (a ta­kimi zazwyczaj są ramy układów poprzecznych hal) można w modelu obliczenio­wym dopuścić do tworzenia się kolejnych przegubów plastycznych w zginanych przekrojach, aż do zamiany ustroju w mechanizm. Wykorzystanie plastycznej rezerwy nośności takich ustrojów prętowych o przekrojach klasy 1. daje zna­czące efekty ekonomiczne. W odróżnieniu od analizy sprężystej można wówczas uwzględnić w obliczeniach zarówno zapasy nośności poszczególnych przekrojów poprzecznych, jak i zapasy nośności całego ustroju (siły wewnętrzne wyznacza się według analizy plastycznej, nośności przekrojów zaś z uwzględnieniem pla­stycznych właściwości materiału). Należy zaznaczyć, że o ile wzrost nośności plastycznej w porównanie do nośności sprężystej pojedynczego przekroju dwu-teowego według [98] wynosi 7%, to w całej konstrukcji ramowej może on sięgać około 30^40%. Obszerne omówienie zagadnień obliczeń statycznych, wymiaro­wania i projektowania konstrukcji z wykorzystaniem plastycznych właściwości ustroju nośnego (według teorii nośności granicznej) podano m.in. w [6].

(…)

… plastycznych właściwości ustroju nośnego (według teorii nośności granicznej) podano m.in. w [6].
Jeśli przekrój dwuteownika walcowanego nie spełnia wymagań w zakresie stanów granicznych nośności (ma niedostateczną wytrzymałość) lub użytkowania przekroczony jest warunek ugięć), to na rygiel ramy stosuje się blachownicę. Z takim właśnie przypadkiem ma się najczęściej do czynienia w projektowaniu pełnościennych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz