Partie i systemy partyjne - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 567
Wyświetleń: 2555
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Partie i systemy partyjne - wykład - strona 1 Partie i systemy partyjne - wykład - strona 2 Partie i systemy partyjne - wykład - strona 3

Fragment notatki:

PARTIE I SYSTEMY PARTYJNE - WYKŁAD Lektury: Współczesne partie i systemy partyjne. Zagadnienia teorii i praktyki politycznej , W. Sokół i M. Żmigrodzki.
Encyklopedia politologii, TOM 3. Partie i systemy partyjne , A. Antoszewski i R. Herbut.
Partie i systemy partyjne na świecie , K. Sobolewska-Myślik.
Partia (łac. ` pars ' - część, ` partire ' - dzielić) - pojęcie pojawiło się w starożytnym Rzymie, lecz nie było określone. Oznaczało zgrupowanie polityków wokół przywódców. Określenie ` amicitia ' - grupa przyjaciół albo ` frakcja ' - grupa przy partii
W Polsce początkowo partia oznaczała zwolenników ważnych osobistości bądź klientele magnata.
W XIX w. słowo „ partia ” oznaczało oddział wojskowy, działający odrębnie od głównych sił. U schyłku XIX w. pojawiło się współczesne rozumienie tego słowa związane z grupami rywalizującymi w władzę.
Partia - zespół ludzi krzewiących wspólnym staraniem prawo narodowe (Edmund Burker).
Dwa sposoby (metody) definiowania partii politycznych: Eksponujący jedną cechę. Partia - wspólnota o określonej strukturze społecznej (chyba Maurice Duverger)
Partia - zbiorowość zorganizowana dla utrzymania i zdobycia władzy (F. Ryszka)
Eksponujący grupę charakterystycznych elementów nierozłącznie związanych z opisywana sytuacją. Partia - każda, mająca oficjalną wymowę, grupa polityczna, która wysuwa kandydatów i jest w stanie zapewnić im urzędy publiczne w rezultacie wyborów w pełni demokratycznych jak i niedemokratycznych (G. Sartori)
Partia - stowarzyszenie oparte na dobrowolnej rekrutacji, której celem jest zapewnienie swoim przywódcą szans zdobycia władzy w ramach systemu politycznego, a aktywnym członkom możliwości zrealizowania dzięki temu rzeczowych lub ideowych celów, bądź osobistych korzyści, bądź jednych i drugich (Max Weber)
Polska ustawa o par tiach politycznych (1990r.) „partia polityczna jest dobrowolna organizacją społeczną występującą pod określoną nazwą, stawiającą sobie za cel udział w życiu publicznym, w szczególności przez wywieranie wpływu na kształtowanie polityki państwa i sprawowanie władzy publicznej”
Portugalska ustawa o partiach „partia polityczna to stałe działające organizacje obywateli, których podstawowym zadaniem jest uczestnictwo na demokratycznej drodze publicznej współdziałanie na mocy praw konstytucyjnych jak również opublikowanych programów partii... [?] uczestnictwo w procesie wyborczym, na drodze wysuwania i popierania kandydatów”
R. Herbut - współcześnie. Trzy orientacje dotyczące definiowanie życia partii politycznej :
Orientacja funkcjonalna - pryzmat efektu jakie wywołuje w otoczeniu, np. na arenie wyborczej; ogniwo pomiędzy społeczeństwem a władzą.


(…)

… z przekształceniami społeczno- ekonomicznymi; charakter komitetów wyborczych (zabór austriacki i pruski). Formując swoje przyszłe zadania nie eksponowały konieczności zdobycia władzy, ograniczając się do organizowania społeczeństwa lub jego części do działania politycznego w obrębie danego systemu (M. Sobolewski → partiami-społecznościami).
Liga Narodowa - jedna z pierwszych partii, w jej działalności można dostrzec…
….
Konstytucja Francji: „partie polityczne współdziałają przy formułowaniu się woli politycznej ludu”
Konstytucja Hiszpanii: „partie polityczne wyrażają pluralizm polityczny, współdziałają w kształtowaniu oraz manifestowaniu woli ludu; są podstawowym instrumentem uczestnictwa politycznego”
Konstytucja Włoch:
„wszyscy obywatele mają prawo swobodnego zrzeszania się w partie celem wpływania metodami…
…. Organizacje partyjne na poziomie lokalnym rekrutują członków także spośród kategorii społecznych trudnych do mobilizacji na poziomie krajowym, takich jak np. gospodynie domowe czy młodzież.
Działacze lokalni często stosują metody nieformalne i niepolityczne, np. wykorzystują osobiste kontakty i znajomości oraz uruchamiają motywację wykraczającą poza preferencje ideologiczne czy sporadyczne korzyści…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz