Opracowania, H. Cooley- Grupy pierwotne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 413
Wyświetleń: 1379
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opracowania, H. Cooley- Grupy pierwotne - strona 1 Opracowania, H. Cooley- Grupy pierwotne - strona 2

Fragment notatki:

H. Cooley „ Grupy pierwotne” (Marta Łysiak; 364-370)
grupy pierwotne - zażyłe obcowanie i współdziałanie (twarzą w twarz)
Podstawowa rola w kształtowaniu społecznej natury i ideałów jednostki;
Człowiek żyje z poczuciem całości i w tym poczuciu znajduje główne cele, składające się na jego wolę;
Zróżnicowana jedność, a także współzawodnictwo; mimo tego dobro ogółu stawia się ponad to;
Najważniejsze sfery grupy pierwotnej:
Rodzina Dziecięca grupa zabawowa (silne, bardziej angażują dzieci niż rodzina, łatwość obcowania chłopców ze sobą nawzajem w Anglii, USA czy Europie) Sąsiedztwo (starsi, główną rolę ogrywa w okresie od zakładania osad do nowoczesnych miast przemysłowych; czasami także dziś, no. Rosja; obecnie sąsiedztwo zerwane na rzecz szerszych kontaktów )
Grupy te są uniwersalne w czasie i w ludzkiej naturze. Inne rodzaje powiązań pierwotnych: praca, kluby, stowarzyszenia ( zażyłość, stapianie się osobowości) „Tam gdzie istnieje choć trochę wspólnych zainteresowań i wspólnej aktywności, życzliwość rośnie jak zielsko przy drodze.” Grupy pierwotne od dzieciństwa są najbardziej znaczące dla ludzi. Grupy te dają jednostce najwcześniejsze i najpełniejsze doświadczenia społecznej jedności, tworzą stosunkowo trwałe źródło. Odzwierciedlają one ducha szerszego społeczeństwa.
Tłok i zamieszanie ekonomiczne spowodowały „zranienie” rodziny i sąsiedztwa, ale wciąż pozostają one żywotne. Rodzina i sąsiedztwo są źródłem życia zarówno dla jednostki jak i dla instytucji społecznych.
Natura jednostki jest natura grupy / pierwotną faza rozwoju społecznego. W pierwotnych grupach powstaje natura ludzka, której nie mamy w chwili urodzenia. NATURĘ LUDZ KA MOŻNA POZNAC TYLKO W KONTAKTACH Z INNYMI. SPOŁECZEŃSWTO I JEDNOSTKA S.A. NIEPODZIELNYMI FAZAMI WSPÓLNEJ CALOŚCI. Naturę ludzką można zdefiniować jako pewną cechą grup pierwotnych, stosunkowo stabilną i powszechną. Dla jej genezy ludzkiej tylko życie rodzinne i sąsiedzkie ma istotne znaczenie. Życie rodzinne i grup lokalnych, wg autora, należy postrzegać jako bezpośrednio dane fakty, a nie kombinacje. ŻYCIE GRUP PIERWOTNYCH DAJE POCZĄTEK IDEAŁOM, KTÓRE WYPŁYWAJĄC Z PODOBNYCH DOŚWIADCZEŃ MAJĄ WIELE CECH WSPÓLNYCH DLA CAŁEJ RASY LUDZKIE. I WŁAŚNIE ONE STAJA SIĘ NATURALNIE MOTYWEM I SPRAWDZIANEM POSTĘPU SPOŁECZNEGO. WE WSZYSTKICH SYSTEMACH LUDZIE STARAJA SIĘ CHOĆ NA ŚLEPO ZREALIZOWAĆ CELE SUGEROWANE IM PRZEZ POWSZECHNE DOŚWIADCZENIE PIERWOTNYCH ZWIĄZKÓW MIEDZYLUDZKICH. We wzajemnych stosunkach ludzie realizują siebie, zaspokajają swe pierwotne potrzeby i na podstawie doświadczeń tworzą standardy odnoszące się do tego, czego należy oczekiwać od bardziej konkretnych związków. Ideał, który wzrasta w ramach powszechnego związku między ludźmi, jest częścią samej natury ludzkiej. Jest on stopem indywidualnych umysłów. Dzieci i dzicy nie formułują takiego ideału, ale i tak go posiadają.

(…)

…, ale i tak go posiadają. W grupach pierwotnych bez jednolitości jest jedność.
Nawiązanie do artykułu „Gra jako szkoła obywatela” (Joseph Lee), w którym autor twierdził, że chłopcy w grach zespołowych bardzo osobiście przeżywają sposoby wyznaczania i realizowania celu. Każdy członek zespołu przykłada się do wygranej i jest to odczuwalne. Zespół nie jest tylko przedłużeniem świadomości gracza, jest też częścią…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz