Opłaty publiczne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opłaty publiczne-opracowanie - strona 1 Opłaty publiczne-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Opłaty publiczne Forma władczego dochodu publicznego będąca świadczeniem pieniężnym, pobieranym przez podmiot publicznoprawny w związku z jego wzajemnym świadczeniem polegającym na czynności urzędowej lub świadczeniu usług jednostek sektora publicznego, oparta na określonej podstawie i pobierana w określonej wysokości z zachowaniem warunków płatności. Opłaty należą do konstrukcji prawnych o zamkniętym stanie faktycznym (obowiązek jej uiszczenia i zobowiązanie z niej wynikające powstają równocześnie).
Przedmiotem opłaty jest określona sytuacja faktyczna (z reguły o charakterze gospodarczym) lub prawna, z zaistnieniem której norma prawna wiąże powstanie obowiązku uiszczenia świadczenia pieniężnego, zwanego opłatą. Zdolność płatnicza osoby uiszczającej opłatę będzie oceniana pośrednio, poprzez określenie znaczenia czynności związanej z nałożeniem obowiązku uiszczenia opłaty. Podział opłat wg kryterium przedmiotowego:
opłaty za czynności urzędowe (bliskie podatkom, ale różni je cecha odpłatności)
opłaty za świadczenia materialne i niematerialne różnych publicznych jednostek gospodarczych (bliskie cenom, ale nie zawsze wyraża w pełni wartość usługi, za którą się ją pobiera, często ma charakter częściowego pokrycia kosztów)
Podmioty stosunku prawnoopłatowego:
- podmiot czynny: państwo lub jednostka samorządu terytorialnego, reprezentowane przez odpowiedni organ publiczny
- podmiot bierny: podmiot, na który w związku z określoną czynnością lub usługą organów publicznych nałożony zostaje obowiązek uiszczenia opłaty
Obowiązek uiszczenia opłaty ma charakter powszechny. Podstawa określenia wysokości opłat publicznych jest zależna od przedmiotu opłaty, stanowiąc jego konkretyzację. Jest ona bardzo zróżnicowana (np. rodzaj i ilość dokumentów, koszt pracy jednej osoby). Wysokość opłaty powinna zapewniać pokrycie kosztów przeprowadzonych czynności. Stawki opłat są kwotowe i wyrażone w złotych albo procentowe. Mogą być również wyrażone w jednostkach taryfowych przeliczanych następnie na złote. Stawki opłat określone kwotowo podlegają waloryzacji. Opłatę publiczną uiszcza się z góry albo w ciągu określonego czasu od doręczenia wezwania do jej uiszczenia. Płacona jest gotówką lub bezgotówkowo, również w drodze inkasa. Niewniesienie opłaty hamuje podjęcie określonych czynności w stosunku do podmiotu biernego przez organy publiczne. Dochody z opłat publicznych są dochodami gmin (skarbowa, targowa, miejscowa, uzdrowiskowa, od posiadania psa, paszportowa, konsularna, sądowa, legalizacyjna, probiercza, patentowa). ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz