Ogólna charakterystyka badań geofizycznych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1197
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ogólna charakterystyka badań geofizycznych - wykład - strona 1 Ogólna charakterystyka badań geofizycznych - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Ogólna charakterystyka badań geofizycznych
Badania geofizyczne są obecnie powszechnie stosowane przy rozpoznawaniu budowy geologicznej skorupy ziemskiej oraz określaniu właściwości fizycznych i mechanicznych gruntów oraz skał dla potrzeb geologii inżynierskiej, geotechniki i gruntoznawstwa.
Geofizyka jest nauką o budowie i właściwościach fizycznych Ziemi jako planety oraz otaczającej ją atmosfery.
Efekt rozpoznania geologicznego podłoża metodami geofizycznymi uzyskiwany jest drogą pośrednią, przez znajdywanie związków między stwierdzonymi cechami skal i gruntów a ich szukanymi cechami geologicznymi lub geotechnicznymi.
Metody geofizyczne dzielą się na kilka grup badawczych, a mianowicie na metody; magnetyczne, grawimetryczne, geotermiczne, geoelektryczne, radioizotopowe i sejsmicz­ne (akustyczne). W geologii inżynierskiej i geotechnice najczęściej stosuje się metody geoelektryczne, radioizotopowe i sejsmiczne (akustyczne). W metodach geoelektrycznych zajmujemy się badaniem niektórych właściwości elektrycznych gruntów i skał, takich jak np. oporności właściwej (badania elektrooporowe).
W metodach radioizotopowych zajmujemy się badaniem naturalnego promieniowania gruntów, skał i wody, badaniem oddziaływania promieniowania jądrowego na skały, grunty i wodę oraz wykorzystaniem izotopów jako znaczników różnego rodzaju procesów geodynamicznych (np. filtracja wód podziemnych).
W metodach sejsmicznych zajmujemy się badaniem przebiegu fal sejsmicznych sztucznie wywołanych w skorupie ziemskiej i poszukiwaniem związku ich cech kinematy­cznych i dynamicznych z obecnością skał różniących się sprężystością.
Badania geofizyczne w geotechnice i gruntoznawstwie wykorzystuje się do ustalenia budowy geologicznej podłoża budowlanego, określenia rodzaju gruntu oraz określenia takich cech geotechnicznych jak: gęstości objętościowej, wilgotności, współczynnika Poissona i modułów odkształcenia. Metody te umożliwiają również pomiary kierunku i prędkości przepływu wód gruntowych.
Należy zaznaczyć, że otrzymane dane z badań geoficznych są orientacyjne. Wykonuje się je przy wstępnym rozpoznaniu warunków gruntowo-wodnych na dużych powierzch­niach terenu, jako uzupełnienia do badań geologicznych i hydrogeologicznych pod­stawowych. Istotną zaletą metod geofizycznych jest szybkość badań.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz