Odpowiedzialność porządowa i dyscyplinarna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1155
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowiedzialność porządowa i dyscyplinarna - strona 1 Odpowiedzialność porządowa i dyscyplinarna - strona 2 Odpowiedzialność porządowa i dyscyplinarna - strona 3

Fragment notatki:

ODPOWIEDZIALNOŚĆ PORZĄDOWA I DYSCYPLINARNA DYSCYPLINARNA: Zgodnie z ukształtowaną już tradycją ten rodzaj odpowiedzialności odnosi się do pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania. Pracownicy zatrudnieni na innych podstawach prawnych podlegają odpowiedzialności wg przepisów KP ( a nie pragmatykom urzędniczym ). Aczkolwiek obecnie odchodzi się od tradycji ze względu na objęcie odpowiedzialnością dyscyplinarną również osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę. W AP dotyczy to pracowników służby cywilnej zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych. Odpowiedzialność dyscyplinarną przewiduje ustawa o pracownikach urzędów państwowych i ustawa o służbie cywilnej. W nowej ustawie o pracownikach samorządowych ta instytucja już nie występuje. Odpowiedzialność dyscyplinarna jest także charakterystyczna dla osób zatrudnionych na podstawie mianowania w niepracowniczych stosunkach zatrudnienia np. funkcjonariusze służb mundurowych - policjant (mianowanie na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do służby). Naruszenie dyscypliny służbowej polega na zawinionym przekroczeniu uprawnień lub nie wykonaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa lub rozkazów wydanych przez przełożonych . Głównym założeniem na którym opiera się ta tradycja jest to, że osoby ponoszące odpowiedzialność dyscyplinarną reprezentują państwo lub wspólnotę samorządową i w związku z tym podlegają szczególnemu rodzajowi odpowiedzialności, odrębnego od modelu powszechnego. Ma to związek ze stabilnością zatrudnienia w stosunku do których taka właśnie odpowiedzialność jest ceną owej stabilizacji, gdy osoba świadcząca pracę nie realizuje ciążących n niej obowiązków. Podstawową cechą odpowiedzialności w pragmatykach urzędniczych jest oparcie jej na winie pracownika, która jest warunkiem jakiejkolwiek odpowiedzialności pracownika (materialnej, porządkowej, za wykroczenia przeciwko prawom pracownika) . Inną cechą tej opow.. jest wąski zakres jej podmiotowego odniesienia ( co do zasady dotyczy ona pracownika mianowanego) i szeroki zakres odniesienia przedmiotowego (ponoszą ją pracownicy z tytułu naruszenia jakichkolwiek obowiązków zawodowych).
PORZĄDKOWA: jest do niej pociągany pracownik za przewinienia mniejszej wagi. Jest to inny rodzaj odpowiedzialności porządkowej niż ta w rozumieniu KP. Wg ustawy o pracownikach urzędów państwowych kara porządkowa upomnienia jest wymierzana za przewinienia mniejszej wagi. Udziela ich kierownik urzędu, zaś urzędnik może w ciągu 3 dni odwołać się do kierownika jednostki nadrzędnej. Takie odwołanie nie przysługuje gdy kare wymierzył minister. Wg ustawy o służbie cywilnej dyrektor generalny może ukarać członka korpusu służby cywilnej upomnieniem na piśmie., które może być poprzedzone postępowaniem wyjaśniającym okoliczności sprawy. Członek korpusu służby cywilnej w ciągu 7 dni może zgłosić sprzeciw do dyr. Generalnego, który przekazuje sprawę rzecznikowi dyscyplinarnemu . Wszczyna to postępowanie wyjaśniające. Kara upomnienia na piśmie ulega zatarciu po upływie roku od dnia uprawomocnienia.

(…)

… Służby Cywilnej - w służbie cywilnej,
Wyższa Komisja Dyscyplinarna - sprawy dysc. dyrektorów generalnych urzędów w I i II instancji
Komisja dyscyplinarna w urzędzie obsługującym Głównego Lekarza Weterynarii - woj. lekarze weteran.
Członkowie tych komisji są niezawiśli w zakresie orzekania i podlegają tylko ustawą . Wg ustawy z 1982 komisje dysc. powołują kierownicy urzędu, przy którym działają, a wg ust…
…. W służbie cywilnej natomiast rzecznika powołuje dyrektor generalny urzędu, spośród podległych mu członków korpusu. Rzecznika ds. dyscyplinarnych osób zajmujących stanowiska wojewódzkich lekarzy weterynarii i ich zastępców powołuje Główny Lekarz Weterynarii, spośród podległych mu członków korpusu. Do zadań rzecznika dyscyplinarnego należy w szczególności:
- wszczynanie prowadzenie postępowania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz