Obywatelska inicjatywa ustawodawcza

Nasza ocena:

3
Pobrań: 301
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obywatelska inicjatywa ustawodawcza - strona 1 Obywatelska inicjatywa ustawodawcza - strona 2 Obywatelska inicjatywa ustawodawcza - strona 3

Fragment notatki:

OBYWATELSKA INICJATYWA USTAWODAWCZA Art. 118 ust 2 „ Inicjatywa ustawodawcza przysługuje również grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Tryb postępowania w tej sprawie określa ustawa” Art. 118 ust. 3 naszej konst „ Wnioskodawcy przedkładając Sejmowi projekt ustawy, przedstawiają skutki finansowe jej wykonania” art .62 „ 1. Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. 2. Prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania nie przysługuje osobom, które prawomocnym orzeczeniem sądowym są ubezwłasnowolnione lub pozbawione praw publicznych albo wyborczych” Ograniczenia: art. 221 „ I nicjatywa ustawodawcza w zakresie ustawy budżetowej , ustawy o prowizorium budżetowym, zmiany ustawy budżetowej, ustawy o zaciąganiu długu publicznego oraz ustawy o udzielaniu gwarancji finansowych przez państwo przysługuje wyłącznie Radzie Ministrów” Art. 235 „ Projekt ustawy o zmianie Konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej” na zasadzie zwyczaju:
ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej
ustawy regulujące stosunki między państwem a nierzymskokatolickim kościołem i związkami wyznaniowymi
„materia regulaminowa”
art. 61 „ 1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. 2. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. 3. Ograniczenie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa. 4. Tryb udzielania informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, określają ustawy, a w odniesieniu do Sejmu i Senatu ich regulaminy” art. 112 „ Organizację wewnętrzną i porządek prac Sejmu oraz tryb powoływania i działalności jego organów, jak też sposób wykonywania konstytucyjnych i ustawowych obowiązków organów państwowych wobec Sejmu określa regulamin Sejmu uchwalony przez Sejm”.

(…)

…, i które mogłyby zapewnić sprawniejsze wykonanie postanowienia. Postanowienie można w ciągu 14 dni od doręczenia zaskarżyć do SN. Ma on 30 dni na rozpatrzenie w składzie 7 sędziów, postępowaniu nieprocesowym. Orzeczenie prawomocne. PO przyjęciu zawiadomienia bądź po uwzględnieniu skargi przez SN., kom. nabywa osobowość prawną, a treść projektu nie może być zmieniona do dnia jego wniesienia. Kom. ogłasza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz