Obudowa skalno betonowa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obudowa skalno betonowa - strona 1 Obudowa skalno betonowa - strona 2 Obudowa skalno betonowa - strona 3

Fragment notatki:

Obudowa skalno betonowa
Cienka powłoka torkretu, a nawet warstwa betonu narzutowego (natryskowego) nie może być rozpatrywana jako samodzielna konstrukcja nośna. Musi nastąpić zespole­nie nałożonego na skałę betonu z dostatecznie grubąjej warstwą w otoczeniu wyrobi­ska. Beton musi przenikać w głąb masywu skalnego. Jest to możliwe, gdy na krawędzi wyrobiska pojawią się rozwarte szczelinny pierwotnych lub wtórnych spękań górotworu. Zwykle rozwarcie szczelin jest wynikiem degradacji górotworu w procesie jego prze­mieszczenia w stronę wyrobiska. Rozwierają się stare lub powstają nowe spękania, do których może przenikać zaprawa, a zwłaszcza mleczko cementowe. Szczególnie mio­tane torkretnicą drobinny zaczynu cementowego przenikają w głąb szczelin i powodu­ją ich zespojenie. Powstaje swoisty mur z powiązanych cementem spękanych bloków skalnych podobny do muru z kamienia łamanego. Przywrócerie ciągłości warstwie skal-no-betonowej zmienia dalszy proces odprężenia i degradacji górotworu. Nową sytua­cję nośności układu można zilustrować na wykresie wytrzymałości próby skalnej ba­danej w prasie sztywnej w pełnym zakresie jej zniszczenia (rys. 7.55).
Przed zatorkretowaniem skały wokół wyrobiska uległy degradacji, a uformowany z nich pierścień górotworu pracuje w staniepozniszczeniowym w zakresie małych na­prężeń przy pełnym jego odprężeniu (rys. 7.55 - strefa A). Za pierścieniem całkowicie zdegradowanym pojawia się następna warstwa górotworu, w której postępuje proces niszczenia (strefa B). Jest to warstwa spękana o nierozwarrych jeszcze mikroszczeli-nach, w sąsiedztwie których występuje koncentracja naprężeń. Zgodnie z teoriąGriffi-tha im mniejsze rozwarcie szczelin, tym większa koncentracja naprężeń. W tej strefie następuje też rozproszenie pierwotnej energii potencjalnej górotworu, która zamienia się na nieodwracalną energię powierzchniową mikrospękań. Po nałożeniu warstwy tor­kretu pierścień zdegradowany ulega zacementowaniu i powstaje strefa skalno-cemen-towa, która ponownie zaczyna pracować jako ośrodek ciągły w stanie przedzniszcze-niowym. Na wykresie ilustrującym wytrzymałość próbki ośrodka oznacza to, że w przedziale pozniszcz cni owym pojawia się ponownie zakres przcdzniszczeniowy (rys. 7.55 - wykres 5). Zregenerowany górotwór i warstwa torkretu są zdolne do przenosze­nia dodatkowych obciążeń zwłaszcza po redystrybucji naprężeń. W powstałym pier­ścieniu nośnym (strefa C) pojawiły się głównie naprężenia ściskające, powodując zam­knięcie części spękań nie wypełnionych cementem.
Za przedziałem zregenerowanego pierścienia nadal postępuje proces degradacji i odprężenia górotworu (strefa D), W wyniku nieciągłych odkształceń spękanego ma­sywu (dyslokacji, rozwarcia spękań itp.) jedynie naprężenia normalnie skierowane do strefy nośnej zachowują ciągłość i stają się obciążeniem tej strefy, czyli ciśnieniem góro­tworu. W trwającym procesie redystrybucji naprężeń pierwotnych masywu uczestni­czy dodatkowo powstały pierścień nośny jako konstrukcja zdolna do przenoszenia ob­ciążeń i ustabilizowania całego układu nośnego obudowa-górotwór. Jeśli się zdarzy, że skalno-betonowy pierścień nie zdoła zrównoważyć uformowanego układu, ulegnie on ponownemu spękaniu, przyczyniając się do dalszego odprężenia górotworu bezpo­średnio wokół wyrobiska. Nałożenie kolejnych warstw torkretu daje szansę na osta­teczne ustabilizowanie całego układu nośnego obudowa—górotwór.

(…)

… nośny przenoszący głównie mimośrodowe lub czyste ściskanie. Jego odkształce­nia nie będą więc wywoływać odporu górotworu na wysokości ścian obudowy. Zarów­no sklepienia, jak i obudowy kołowe należy w tym przypadku traktować jako ustroje swobodnie odkształcalne. Sklepienia będą wsparte na podporach II rodzaju. Po wyzna­czeniu sił wewnętrznych N7M\Q sprawdzamy czy w warstwie górotworu zacemento­wanego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz