notatka o Hitlerze

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 2541
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
notatka o Hitlerze - strona 1 notatka o Hitlerze - strona 2 notatka o Hitlerze - strona 3

Fragment notatki:


Adolf Hitler urodził się 20 kwietnia 1889 roku w Braunau. Ojciec nazywał się Alois Schicklgruber (w 1877r. zmienił nazwisko na Hitler) i był urzędnikiem celnym, a matka Klara Pölzl (trzecia żona Aloisa i jednocześnie jego kuzynka). Adolf miał aż siedmioro rodzeństwa, jednak aż czworo z nich zmarło we wczesnym dzieciństwie. Jego ojciec często nadużywał alkoholu i bywał brutalny wobec rodziny. Adolf był więc dużo bardziej przywiązany do matki.
Hitler uczęszczał do 5-letniej szkoły przygotowawczej, a w 1900 roku mając 11 lat wstąpił do gimnazjum realnego w Linzu....
Na początku roku 1945 wojska alianckie zbliżał się do stolicy Rzeszy. Według świadków, Hitler stawał coraz bardziej zamknięty w sobie, nie przestając jednak wierzyć w możliwość końcowego zwycięstwa. Nie chciał nawet słyszeć o kapitulacji. Zamknięty w bunkrze pod kancelarią Rzeszy wiódł żywot szaleńca, dla którego życie nie ma już najmniejszego sensu, zwłaszcza że do Berlina pod koniec kwietnia 1945 roku wkraczają jednostki sowieckie. W związku z tym Hitler postanowił popełnić samobójstwo. 29 kwietnia wziął ślub z Evą Braun i następnego dnia wraz z wybranką zażył kapsułki z cyjankiem, małżonkowie umierają w godzinach popołudniowych 30 kwietnia 1945 roku. Zwłoki małżonków zostają spalone przez SS-manów. Było to jedno z ostatnich życzeń Führera, który nie chciał, by po śmierci jego ciało wystawiano na widok publiczny. ...

ADOLF HITLER
Adolf Hitler urodził się 20 kwietnia 1889 roku w Braunau. Ojciec nazywał się Alois Schicklgruber (w 1877r. zmienił nazwisko na Hitler) i był urzędnikiem celnym, a matka Klara Pölzl (trzecia żona Aloisa i jednocześnie jego kuzynka). Adolf miał aż siedmioro rodzeństwa, jednak aż czworo z nich zmarło we wczesnym dzieciństwie. Jego ojciec często nadużywał alkoholu i bywał brutalny wobec rodziny. Adolf był więc dużo bardziej przywiązany do matki. Hitler uczęszczał do 5-letniej szkoły przygotowawczej, a w 1900 roku mając 11 lat wstąpił do gimnazjum realnego w Linzu. W 1904 roku opuścił szkołę, ale nie z powodu braku pieniędzy potrzebnych do opłacenia jego nauki, ale z powodu złych postępów w nauce. Musiał przenieść się do innej szkoły w Steyr. Tutaj zamieszkał w internacie. Edukację zakończył w wieku 16 lat w 1905 roku. Nauczyciele nie mieli dobrego zdania o Hitlerze. Według nich, brak mu było samodyscypliny, był arogancki, uparty, nieopanowany i leniwy. Sam Hitler nienawidził nauczycieli i ludzi lepiej od niego wykształconych. Szanował tylko nauczyciela historii, nacjonalistę doktora Leopolda Potscha. Jednak mimo braków w formalnym wykształceniu Hitler cenił wiedzę przydatną w sprawowaniu władzy. Dużo czytał, miał sporą prywatną bibliotekę. Często otrzymywał książki w prezencie od swoich współpracowników i podwładnych. Czytając książki robił notatki na ich marginesach.
Po opuszczeniu szkoły w 1905 roku, następne dwa lata Adolf Hitler spędził rozmyślając i marząc o tym, jak zostać malarzem lub architektem. Żył na koszt matki, u niej mieszkał. Nie zamierzał podjąć żadnej pracy zarobkowej. W tym czasie przyszły wódz III Rzeszy, przyjaźnił się z Augustem Kubizkiem. Razem często chodzili do teatru (tutaj Hitler zakochał się w operach Wagnera). W maju i czerwcu 1906 roku Adolf odwiedził Wiedeń. Gmachy, muzea i opery stolicy Habsburgów wzbudziły w nim zachwyt. Odtąd myślał tylko o wyjeździe do stolicy i wstąpieniu do Akademii Sztuk Pięknych.
Jak wyglądał wówczas Adolf Hitler? 21-letni Adolf nosił stary, długi do kostek, czarny płaszcz, który dostał od hand

(…)

…, które zezwoliły Niemcom na zajęcie Sudetów (podczas konferencji w Monachium we wrześniu 1938), a następnie Czech (marzec 1939 roku) i Kłajpedy (kilka dni później). Nie był to koniec agresywnych posunięć Hitlera, którego głównym celem stały się podboje w Europie Wschodniej. W 1939 roku wystosowano do Polaków swoiste ultimatum, w którym Niemcy domagali się m. in. zwrotu Wolnego Miasta Gdańsk, utworzenia eksterytorialnej autostrady biegnącej przez polskie ziemie (łączyć miała Prusy Wschodnie z resztą kraju). Niemożliwe do zrealizowania przez stronę polską warunki stały się głównym powodem rozpoczęcia przygotowań do niemieckiej agresji na wschodniego sąsiada. W międzyczasie Hitler poczynił starania, aby wzmocnić swoją pozycję jako polityka, zawierając szereg sojuszy i układów m.in. z Włochami rządzonymi…
… nie przebierał w środkach, decydując się na masowe zbrodnie przeciwko ludzkości. Podbój na wschodzie był wstępem do dalszych działań wojsk Rzeszy, które napadły w 1940 roku na Danię, Norwegię, Luksemburg, Holandię, Belgię i Francję. Wszystkie te państwa zostały przez Niemców zajęte. Polityka okupanta na tych obszarach była łagodniejsza niż w Polsce, jednakże i tam znaleźć możemy przykłady bestialskich zbrodni…
… fascynację narodowym socjalizmem. Pozycja Austriaka stale rosła, aż wreszcie stał się on czołową postacią NSDAP i w 1921 roku obiął kierownictwo partii. Początkowo naziści, jak z czasem zaczęto ich określać, nie mogli poszczycić się ani zaufaniem społecznym, ani sukcesami politycznymi. Stanowili zbieraninę ludzi luźno powiązanych w szeregach NSDAP i marzyli o przywróceniu statusu Niemiec sprzed I wojny światowej. W 1923 roku przez Republikę Weimarską (taką nazwę przyjęło nowe państwo niemieckie) przetoczyła się fala protestów. Niepokoje społeczne powodowane były katastrofalną sytuacją ekonomiczną i gospodarczą (hiperinflacja). Dodało to Hitlerowi i jego kompanom odwagi i skłoniło ich do organizacji zamachu stanu, który od miejsca wydarzeń nazwano puczem monachijskim. W nocy z 8 na 9 listopada bojówki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz