Natężenie przepływu cieczy roboczej w układach hydrauliki siłowej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 2135
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Natężenie przepływu cieczy roboczej w układach hydrauliki siłowej - strona 1 Natężenie przepływu cieczy roboczej w układach hydrauliki siłowej - strona 2

Fragment notatki:

Cel ćwiczenia
Zapoznanie się z metodami i przyrządami do pomiaru natężenia przepływu z ich budowa, zasadą działania oraz możliwością zastosowania ich do pomiaru natężenia przepływu cieczy roboczej w układach hydraulicznych.
Wprowadzenie
Podczas badań urządzeń i układów hydraulicznych sprawdza się pomiary natężenia przepływu objętości cieczy Q względnie masy Qm. Służą do tego między innymi: Zbiorniki pomiarowe.
Urządzenia wagowe.
Przepływomierze tłokowe.
Przepływomierze komorowe.
Przepływomierze turbinowe.
Przepływomierze z ciałem unoszonym (rotometry)
Przepływomierze tłokowe zwężkowe
Pomiar natężenia przepływu może być dokonywany przy ciśnieniu atmosferycznym oraz w niskociśnieniowej względnie wysokociśnieniowej gałęzi układu hydraulicznego. Pomiar przy ciśnieniu atmosferycznym dotyczy strumienia przecieków zewnętrznych o stosunkowo małej wartości natężenia przepływu, natomiast pomiary natężenia przepływu cieczy pod ciśnieniem dotyczą zwykle strumienia roboczego o dużej wartości natężenia przepływu.
Przebieg ćwiczenia i wyników pomiarów.
pompa
zbiornik pomiarowy
zawór dławiący
zawór przelewowy
zawór odcinający
manometry
W ćwiczeniu dokonaliśmy wzorcowania przepływomierza turbinowego. Sprawdzało się to do oczytania liczby impulsów, które wywołane były obrotem turbinki spowodowanym przez przepływająca ciecz i odczytania litrów cieczy jak znalazła się w przepływomierzu zbiornikowym. Wzorcowanie przepływomierza turbinowego sprowadza się do wykreślonej krzywej.
Q Turbinowego.
[Ilość impulsów]
0
8
15
23
30
38
45
Q zbiornikowego
[L/min]
1
6
11
14
19
26
29
Rys. Charakterystyka wzorcowa przepływomierza turbinowego.
Wnioski
Aby odczytać pomiary z przepływomierza turbinowego należy go najpierw wyskalować. Żeby to zrobić potrzebujemy jego charakterystyki wzorcowej, która powstaje poprzez pomiar czynnika roboczego przepływającego przez dany przepływomierz turbinowy innym przepływomierzem który poprawnie wskazuję ilość przepływającej cieczy np.: przepływomierz zbiornikowy. Wtedy zliczamy impulsy jakie odczytamy z przepływomierza turbinowego i porównujemy do wyników uzyskanych z innego przepływomierza. Powstaję wtedy charakterystyka wzorcowa na podstawie której wzorcujemy przepływomierz.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz