Najwybitniejsi polscy bibliolodzy XIX i XX w

Nasza ocena:

3
Pobrań: 371
Wyświetleń: 5579
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Najwybitniejsi polscy bibliolodzy XIX i XX w - strona 1

Fragment notatki:

Wymienieni i opisani są tacy bibliolodzy jak: Jerzy Samuel Bandtkie, Joachim Lelewel, Aleksander Wiktor Bohatkiewicz, Karol Józef Teofil Estreicher, Kazimierz Piekarski, Józef Grycz, Jan Muszkowski, Stefan Vrtel-Wierczyński, Aleksander Ludwik Birkenmajer, Głombiowski Karol, Alodia Kawecka-Gryczowa, Wanda Sokołowska, Antoni Knot.

Temat : Najwybitniejsi polscy przedstawiciele nauk bibliologicznych w XIX i XX wieku <tem 22>
Jerzy Samuel Bandtkie : (ur. 24 listopada 1768 w Lublinie, w rodzinie luterańskiej, zm. 11 czerwca 1835 w Krakowie) - polski bibliotekarz i bibliograf, filolog, oraz historyk językoznawstwa i drukarstwa.
Okres wrocławski : Z wykształcenia był historykiem i językoznawcą. W czasie swojego pobytu we Wrocławiu w latach 1798-1810 pracował jako nauczyciel języka polskiego oraz bibliotekarz. Od 1802 współpracował z wydawnictwem Kornów w zakresie publikacji polskojęzycznych. Uczył przez 6 lat w gimnazjum św. Elżbiety, a od 1804 był rektorem szkoły Św. Ducha. Był również bibliotekarzem biblioteki przy kościele św. Bernardyna.
Najważniejsze publikacje okresu wrocławskiego :
Nowy elementarz polski (1803)
Nowy słownik kieszonkowy polsko-niemiecko-francuski (1805)
dwujęzyczny Słownik dokładny języka polskiego i niemieckiego (1806)
gramatyka polska dla Niemców pt. Polnische Grammatik für Deutsche, welche die polnische Sprache gründlich erlernen wollen (1808)
W czasie pobytu we Wrocławiu opublikował również szereg rozpraw naukowych dotyczących historii Śląska, a zwłaszcza jego związków językowych z Polską. Dowodził związków słowiańskiej autochtonicznej ludności Śląska z Polską polemizując z historykami czeskimi i niemieckimi, oraz sprzeciwiał się celowej germanizacji tej ludności. Okres krakowski: W 1811 r. przeniósł się do Krakowa w wyniku powołania go na stanowisko kierownika Biblioteki Jagiellońskiej. Okres jego zarządzania biblioteką to czasy uporządkowania i częściowego skatalogowania jej zbiorów (zwłaszcza zbiorów pojezuickich stanowiących wówczas połowę wszystkich zasobów biblioteki), oraz poszerzenia jej zbiorów. Uruchomił również (1812) w bibliotece czytelnię publiczną dostępną dla wszystkich osób, także spoza uczelni. Jednocześnie był profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim wykładając bibliografię. Również podczas pobytu w Krakowie publikował wiele prac naukowych, głównie z historii drukarstwa i historii języka polskiego. Doktor Honoris Causa UJ.
Walka z germanizacją : Bandtkie prowadził także przez wiele lat polemikę z historykami niemieckimi oraz czeskimi na temat polskich korzeni Śląska. Opracował "Nowy elementarz polski", a o Śląsku pisał, że jest on odwieczną "polską ziemicą." Sprzeciwiał się przymusowej germanizacji Polaków na Dolnym i Górnym Śląsku oraz zakazom używaniu języka polskiego w szkołach i podczas mszy. Nikt wcześniej nie protestował tak mocno przeciw naruszaniu praw śląskich Polaków do nauki w ojczystym języku. Po raz pierwszy Bandtkie przedstawił niezbite dowody związku gwary śląskiej z mową polską na przykładzie gwary ludowej mieszkańców Laskowic Minkowic i Przycowa (Przeczowa? - wsi leżącej koło Bierutowa). Zawarł je między innymi w rozprawie pt.: "Wiadomości o języku polskim w Szląsku i o polskich Szlązakach."Leży pochowany na krakowskim

(…)

…, członkiem Związku Bibliotekarzy Czeskich w Pradze. Uczestniczył w XIII Międzynarodowym Zjeździe Bibliotekoznawców w Oslo (1947) oraz Międzynarodowych Kongresach Historii Nauki we Florencji (VIII, 1956) i Barcelonie (IX, 1959).
Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1933, 1948), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1956), medalami X-lecia Polski Ludowej (1954) i 1000-lecia Państwa…
… i wyróżniana. Otrzymała m.in. Krzyż Kawalerski (1954) i Krzyż Oficerski (1984) Orderu Odrodzenia Polski, Medal 1000-lecia Państwa Polskiego (1965), odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" (1965), Złotą Odznakę Zakładu im. Ossolińskich (1972), Honorową Odznakę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (1972), Odznakę Towarzystwa Przyjaciół Książki (1986). Odebrała też nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego (1973…
… z ramienia PZPR, a także I i II kadencji z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z okręgu Płock. Zginęła w wypadku drogowym we wsi Krzeczów koło Rabki w dniu 7 października 1994, w którym śmierć ponieśli także posłowie Halina Licnerska, Maria Trzcińska-Fajfrowska i Marian Korczak oraz pracownik kancelarii Sejmu. W 1996 została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[1]..
Helena…
… i pomysłodawca Polskiej Bibliografii Literackiej, utworzonej w strukturach Instytutu Badań Literackich.
wydawca zabytków literatury średniowiecznej ( m.in. 1952 -Rozmyślanie przemyskie, 1953 - Kazania gnieźnieńskie).
1952 - 1962 - twórca i kierownik Katedry Literatur Zachodniosłowiańskich (później Katedry Literatur Słowiańskich)
Na Osiedlu Różany Potok w Poznaniu, nieopodal kampusu uniwersyteckiego, znajduje…
… Wielkiego (1924)
Nowoczesne budownictwo biblioteczne (1929)
Nowe szczegóły o dziejach księgozbioru Jakóba Brzeźnickiego (1932)
Odkrycia fragmentów nieznanych pism przyrodniczo-filozoficznych Dawida z Dinant (1935)
Zarys dziejów drzeworytnictwa ilustracyjnego w XV wieku (1935)
Witelo, najdawniejszy śląski uczony (1936)
Belgijski bibliofil Arseni Fasseau (1961)
Był uznanym światowym autorytetem w dziedzinie…
…). Ponadto przygotował bibliografię piśmiennictwa galicyjskiego 1849-1859 oraz spisy przedmiotowe i autorskie periodyków "Tygodnik Ilustrowany" (za lata 1859-1875) i "Biblioteka Warszawska" (za lata 1841-1890). Wprowadził do polskiej teorii bibliografii pojęcie "hasło" - jako wyraz szeregujący opis w układzie alfabetycznym; w opisach uwzględniał adres wydawniczy, format bibliograficzny, objętość dzieła…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz