Nabycie obywatelstwa polskiego.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 413
Wyświetleń: 1379
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nabycie obywatelstwa polskiego. - strona 1 Nabycie obywatelstwa polskiego. - strona 2

Fragment notatki:

Nabycie obywatelstwa polskiego. Trzy sposoby nabycia obywatelstwa polskiego : Nabycie z mocy prawa. Przez urodzenie albo przez repatryjację. Nabycie obywatelstwa przez urodzenie opiera się na podstawowej zasadzie IUS SANQUINIS ( PRAWO KRWI ) - zasada wiodąca.
Pomocniczo ma zastosowanie PRAWO ZIEMI (IUS SOLI ). Prawo krwi ( oboje rodzice są obywatelami polskimi ) - nie jest istotne miejsce „akcji” - ważne jest obywatelstwo.
Dziecko nabywa obywatelstwo gdy jedno z rodziców jest obywatelem polskim a dr u gie : jest nieznane, jego obywatelstwo jest nieokreślone, nie posiada żadnego obywatelstwa. Dziecko rodzi się z rodziców obywatela polskiego i obywatela innego państwa dziecko nabywa obywatelstwo polskie przez urodzenie jednakże rodzice mogą w ciągu 3 miesięcy od urodzenia dziecka wybrać dla niego obywatelstwo państwa obcego którego obywatelem jest drugie z rodziców za zgodą obydwojga rodziców.
Zdarza się że zasada krwi jest nie do zastosowania ( np. dziecko porzucone - rodzice nie znani) posiłkowo decyduje prawo ziemi . Art.5 przewiduje, że dziecko urodzone lub znalezione w Polsce nabywa obywatelstwo polskie gdy oboje rodzice są nieznani, bądź nieznane jest ich obywatelstwo lub nie mają żadnego obywatelstwa.
Nabycie obywatelstwa przez repatriację stanowi o tym art. 12 ust. 2 definiując przy tym pojęcie repatrianta - jest to osoba która przybyła do Polski na podstawie wizy repatri a cy j nej. Obywatelstwo w tym trybie można uzyskać tylko raz ( art.12 ust.6 ustawy).
Nabycie obywatelstwa polskiego na podsta wie decyzji administracyjnej. Nabycie obywatelstwa na podstawie aktu administracyjnego jest możliwe :
przez akt nadania obywatelstwa polskiego,
przez akt uznania za obywatela polskiego.
Cechy wspólne obu aktów - akt jest wydany na wniosek zainteresowanego .
Cechy różne : * nadaje obywatelstwo polskie Prezydent RP ( art. 8 ustawy ), * uznaje za obywatela polskiego wojewoda (art.9 ustawy ) . Obydwa akty mają charakter konstytutywny ,uznaniowy. Warunki uzyskania obywatelstwa : Przy na daniu osoba ubiegająca się o obywatelstwo powinna zamieszkiwać w Polsce przez okres co najmniej 5 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie. Art. 8 ust.2 rozszerza zakres tej uznaniowości na możliwość odstąpienia wymagania tej przesłanki z przyczyn szczególnie uzasadnionych. Gdy chodzi o nadanie może ubiegać się o nie cudzoziemiec - jest to osoba nie posiadająca polskiego obywatelstwa, może być obywatelem i n nego państwa. Art. 8 ust.3 - nadanie obywatelstwa polskiego może być uzależnione od złożenia dowodu utraty lub zwolnienia z obywatelstwa obcego. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz