Międzynarodowe stosunki polityczne - Liberałowie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki polityczne - Liberałowie - strona 1

Fragment notatki:

Liberałowie -najważniejszym pojęciem dla liberałów jest jednostka ludzka i społeczeństwo, potrzeby; Jean Jacques Rousseau - najważniejsze jest prawo; państwo powstaję na wskutek zawarcia umowy społecznej między suwerenem a obywatelami; jest to bardzo idealistyczne podejście do natury człowieka; najważniejsza jest gospodarka; prawo własności oraz wolność w gospodarce.
Immanuel Kant -autor projektu wiecznego pokoju; miał polegać na wprowadzeniu w Europie rządów republikańskich (nie ma walki, wpływów - celem działania państw jest pokój i współpraca); najczęściej przedstawiciele liberalizmu ujawniają się po wojnach.
Podejście liberalne rozpowszechnione w USA i w Europie Zachodniej,
Nurt transnarodowy - poszerzył się zakres uczestników stosunków międzynarodowych; nie tylko same państwa i organizacje międzynarodowe, ale również Kościoły, osoby fizyczne, media.
R. Kenneth, Joseph Ney - procesy ponadnarodowe - nie da się przerobić międzynarodowych stosunków politycznych obejmując tylko politykę państw
Konstruktywizm - o ile poprzednie podejścia są podejścia subiektywnymi; patrzeć na stosunki międzynarodowe z góry; konstruktywizm włącza się w przedmiot badań - żeby zbadać zjawiska trzeba być w tych zjawiskach; bądź jest jakoś połączony, nie jest subiektywny.
Wynik badania jest wynikiem interakcji - trzeba patrzeć poprzez tożsamość podmiotów i tożsamość badającego.
Realizm zajmuje się zagrożeniem wojennym, aspektami siły oraz pozycji państwa w stosunkach międzynarodowych.
Liberał postrzega świat poprzez płaszczyznę współpracy, nauki, różnorodności językowego.
Konstruktywista - spogląda na społeczeństwo, dzieje tego społeczeństwa, nie daje zrozumieć polityki (trzeba zbadać tożsamość państwa).
Młode pokolenie jest obecnie bardzo zwesternizowane.
Najważniejszy jest nurt tożsamości - nie ma możliwości zrozumienia procesu integracji europejskiej bez tożsamości Niemiec; czynniki kulturowe mają wpływ na politykę zagraniczną
Pewne elementy teoretyczne polityki zagranicznej.
Nie ma żadnej nauki bez podstaw teorii.
Stosunki międzynarodowe jako zespół oddziaływań.
Wg niektórych tez polityka zagraniczna zależy od polityki wewnętrznej prowadzonej przez państwo - zdaniem marksistów.
Każde państwo prowadzi jedną politykę - część realizowana jest w kraju, natomiast część poza granicami; polityka zagraniczna jest częścią polityki państwa.
Jeśli polityka wewnętrzna nie jest najlepsza to polityka zagraniczna również nie jest zbytnio dobra; polityka zagraniczna jako zorganizowana działalność ośrodka politycznego skierowana na zewnątrz.
Dążenie do osiągnięcia określonych celów - parlament w funkcji ustawodawczej wytycza cele, natomiast do rządu należy realizowanie celów polityki zagranicznej; cele wynikają z interesów oraz potrzeb społecznych.


(…)

… międzynarodowe, ale również Kościoły, osoby fizyczne, media.
R. Kenneth, Joseph Ney - procesy ponadnarodowe - nie da się przerobić międzynarodowych stosunków politycznych obejmując tylko politykę państw
Konstruktywizm - o ile poprzednie podejścia są podejścia subiektywnymi; patrzeć na stosunki międzynarodowe z góry; konstruktywizm włącza się w przedmiot badań - żeby zbadać zjawiska trzeba być w tych zjawiskach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz