Meteorologia i klimatologia-pytania i odpowiedzi

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 2142
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Meteorologia i klimatologia-pytania i odpowiedzi - strona 1 Meteorologia i klimatologia-pytania i odpowiedzi - strona 2 Meteorologia i klimatologia-pytania i odpowiedzi - strona 3

Fragment notatki:

1.)Równanie bilansu promieniowania powierzchni Ziemi: Bilans promieniowania powierzchni Ziemi czyli różnicę pomiędzy przychodem a rozchodem ciepła drogą promieniowania, obliczamy ze wzoru: R = QS ·(1-A) - Eef R - saldo promieniowania Eef - promieniowanie efektywne QS ·(1-A) - promieniowanie pochłonięte przez powierzchnię Ziemi. Saldo radiacyjne R przechodzi w ciągu doby od wartości ujemnych w nocy (brak dopływu energii słonecznej) do dodatnich w ciągu dnia. W dzień R rośnie w miarę zwiększania się wysokości słońca i maleje wraz z jej zmniejszaniem, natomiast Eef nie ulega większym zmianom w ciągu doby. Promieniowanie efektywne - ilość energii, którą traci powierzchnia Ziemi, w wyniku wymiany radiacyjnej w zakresie długofalowym. 2.)Stała Słoneczna: Natężenie promieniowania na górnej granicy atmosfery przy średniej odległości Ziemi od Słońca, nosi nazwę Stałej Słonecznej, oznacza się ją symbolem I0. Może ona podlegać pewnym drobnym wahaniom w związku ze zmienną zdolnością emisyjną Słońca. stała słoneczna - ilość energii promienistej od Słońca dochodząca do górnej granicy atmosfery na powierzchnię jednostkową (1m2) prostopadłą do promieni słonecznych w jednostce czasu. I0 = 1,98 [cal · cm-2 · min-1] 3.)Chmury wszystkich pięter: chmury piętra wysokiego: Cirrus (Ci) - pierzaste Cirrocumulus (Cc) - pierzaste kłębiaste Cirrostratus (Cs) - pierzaste warstwowe chmury pietra średniego: Altocumulus (Ac) - średnie kłębiaste Altostratus (As) - średnie warstwowe Nimbostratus (Ns) - warstwowe deszczowe chmury piętra niskiego: Stratocumulus (Sc) - warstwowe kłębiaste Status (St) - warstwowe niskie Chmury o budowie pionowej: Cumulus (Cu) - kłębiaste Cumulonimbus (Cb) - kłębiaste burzowe. Nazwy rodzajów chmur i ich skrótów pisze się zawsze duzą literą. 4.)Typy rocznego przebiegu temperatur powietrza w zależności od czasu występowania ekstremów: W zależności od szerokości geograficznej i czasu występowania wartości ekstremalnych temperatury powietrza w ciągu roku, zazwyczaj wyróżnia się na kuli ziemskiej cztery zasadnicze typy rocznego przebiegu temperatury powietrza: typ równikowy - cechuje się małą roczną amplitudą temperatury powietrza, różnice w dopływie promieniowania w ciągu roku są niewielkie, a okres jego największego natężenia zbiega się z okresem dużego zachmurzenia i opadów atmosferycznych. Najwyższe temperatury występują po dniach równonocy (w kwietni i we wrześniu), a najniższe w styczniu i lipcu, po dniach przesileń, w okresach najniższego położenia Słońca. Średnie roczne amplitudy temperatury powietrza nad oceanami nie przekraczają 3,0ºC, a nad lądem 7,0ºC. Typ zwrotnikowy - cechuje się występowaniem jednego maksimum temperatury powietrza po przesileniu letnim i jednego minimum temperatury po przesileniu zimowym. W klimacie monsunowym rejonów zwrotnikowych najwyższe temperatury notuje się przed nadejściem monsunu letniego - wilgotnego. Średnie roczne amplitudy temperatury powietrza nad oceanami wynoszą ok. 5ºC, a nad lądami dochodzą do 20ºC.

(…)

… stanowiska Słońca. Pozostałą część roku obejmuje okres suchy. typ monsunów zwrotnikowych - występuje na obszarach strefy międzyzwrotnikowej, zwłaszcza na wschodnich wybrzeżach kontynentów, poddawanych okresowym wiatrom monsunowym. Charakteryzuje się ostro zaznaczonym kontrastem letniej pory deszczowej i zimowej pory suchej. typ podzwrotnikowy - obejmujący obszar od zwrotników do równoleżnika 40 st…
… niż jego odpływ. Tworzy się niż. Dywergencja - jest to rozbieżność linii pola ciśnienia. Dopływ masy powietrza zachodzi wolniej niż jego odpływ. Tworzą się wyże. 6.)Cechy bryzy morskiej i lądowej: bryza morska (dzienna): w dzień w wyniku małej pojemności cieplnej lądu temperatura jego powierzchni jest wyższa niż temperatura obokległego morza lub innego większego zbiornika wodnego. W wyniku wyższej temperatury…
…. W ten sposób powstaje cyrkulacja, w której prądy powietrzne przenoszą, znad zbiornika wodnego nad ląd, chłodne i wilgotniejsze powietrze. bryza lądowa (nocna): w nocy kontrast między temperaturą powietrza zalegającego nad morzem i powietrza zalegającego nad morzem i powietrza zalegającego nad lądem odwraca się. Formują się przy powierzchni Ziemi prądy powietrza skierowane znad lądu na morze. 7.)Główne masy powietrza i fronty klimatologiczne w atmosferze: Masy powietrza - duże objętości powietrza, o rozmiarach poziomych sięgających nawet kilku tysięcy kilometrów, a pionowych kilku kilometrów, których cechy fizyczne, takie jak temperatura i wilgotność, odznaczają się względnie dużą jednorodnością. Według kryterium termicznego wyróżnia się ciepłą masę powietrza (w czasie przemieszczania się nad danym obszarem stopniowo sie ochładza) i chłodną masę powietrza (podczas przemieszczania się stopniowo ogrzewa - jest to klasyfikacja względna. Klasyfikacja geograficzna mas powietrza: W zależności od położenia geograficznego obszaru źródłowego danej masy wyróżnia się następujące główne masy powietrza: powietrze arktyczne (PA) - na półkuli południowej antarktyczne, powietrze polarne (PP) - charakterystyczne dla umiarkowanych…
… klimatyczne:
I raport - 1990 rok (następne 1995 i 2000): podstawa do rozpoczęcia negocjacji tzw. konwencji klimatycznych Efekt działań UPCC: 1. Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu: zobowiązanie rządów państw do stabilizacji gazów cieplarnianych 2. Protokół z Kioto (1997 rok); Polska podpisuje go w 1998 roku: powstało Biuro wykonawcze do spraw klimatu przy Instytucie Środowiska…
… szerokości geograficznych, powietrze zwrotnikowe (PZ), powietrze równikowe (PR). 8.)Równanie bilansu cieplnego powierzchni Ziemi: 9.)Albedo Ziemi: Stosunek ilości promieniowania odbitego do ilości promieniowania padającego. Wyrażane jest ono w procentach lub za pomocą ułamka dziesiętnego. Wartość albedo zależy przede wszystkim od rodzaju i barwy powierzchni odbijającej promienie, długości fali i kąta…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz