Leki przeciwbakteryjne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1925
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Leki przeciwbakteryjne - wykład - strona 1 Leki przeciwbakteryjne - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Leki przeciwbakteryjne - tego typu leki można podzielić na dwie grupy: leki bakteriobójcze i leki bakteriostatyczne.
Leki bakteriobójcze - to środki zabijające żywe komórki drobnoustrojów. Leki te niszczą strukturę komórkową bakterii powodując ich śmierć. Większość antybiotyków i chemioterapeutyków wykazuje działanie bakteriobójcze przy wyższych stężeniach, a bakteriostatyczne przy niższych stężeniach. Do antybiotyków bakteriobójczych zaliczamy te których mechanizm opiera się na hamowaniu syntezy ściany komórkowej albo zwiększaniu przepuszczalności błony komórkowej bakterii. Przykłady związków bakteriobójczych:
Antybiotyki -laktamowe
Antybiotyki polienowe
Fosfomycyna
Granicydyna
Polimyksyny
Leki bakteriostatyczne (antybiotyki bakteriostatyczne) - to antybiotyki hamujące rozwój mikroorganizmów. Tego typu związki wstrzymują wzrost i namnażanie się drobnoustrojów, ale nie zabijają bezpośrednio istniejących komórek. Większość antybiotyków i chemioterapeutyków wykazuje działanie bakteriostatyczne przy niższych stężeniach, a bakteriobójcze przy wyższych. Do antybiotyków bakteriostatycznych zaliczamy te których mechanizm opiera się na hamowaniu biosyntezy białek i kwasów nukleinowych bakterii. Przykłady związków bakteriostatycznych:
Aminoglikozydy
Tetracykliny
Chloramfenikol
Sulfonamidy
Chinoliny
Podział antybiotyków na mechanizm ich działania:
Hamujące biosyntezę ściany komórkowej (np. antybiotyki  -laktamowe, glikopeptydowe, cykloseryna)
Hamują biosyntezę białek i kwasów nukleinowych (np. aminoglikany, tetracykliny, chloramfenikol)
Zaburzają biosyntezę i działanie błony komórkowej (np. antybiotyki polienowi, polimyksyny)
Penicylina - antybiotyk z grupy  -laktamowych, hamuje biosyntezę ściany komórkowej. Obecnie stosowane są syntetycznie modyfikowane penicyliny. Ze względu na to iż niektóre bakterie uodparniają się na tego typu leki przez wytwarzanie enzymu  -laktamazy, wraz z penicylinami podaje się kwas kalwunowy który jest inhibitorem niechcianego enzymu, przez co wykazuje działanie synergiczne względem penicyliny.
Antybiotyki aminoglikozydowe - są środkami hamującymi biosyntezę białek i kwasów nukleinowych bakterii. Ich budowa oparta jest na cyklicznych polialkoholach z grupami aminowymi.
Antybiotyki tetracyklinowe - środki o budowie tetrazenu (4 pierścieni benzenowych, skondensowanych liniowo). Wykazują szerokie spektrum działania wobec bakterii G(+) oraz G(-), a także pierwotniaki. Nie można podawać mleka w czasie przyjmowanie tego leku, gdyż odkłada się on w kościach i zębach (ciemne kreski). ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Agata napisał(a):

2021-05-14 19:58:20

Super streszczenie. Notatka bardzo pomocna .