Kultury romańskie - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kultury romańskie - omówienie - strona 1 Kultury romańskie - omówienie - strona 2 Kultury romańskie - omówienie - strona 3

Fragment notatki:


kultury romańskie Francja ( fr. France , wym. [fʀɑ̃s]), Republika Francuska ( République Française , [ʀepyblik fʀɑ̃sɛz]) - państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej , posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l'Hexagone (sześciokąt) - pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej.
Francja graniczy z Belgią , Luksemburgiem , Niemcami , Szwajcarią , Włochami , Monako , Andorą i Hiszpanią . Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią , Surinamem i Antylami Holenderskimi . Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche .
Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent. Jest również szóstym najlepiej rozwiniętym krajem świata i jedenastym w rankingu warunków życia. Najważniejsze ideały Francji zawarte są w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela i w występującym na drukach urzędowych i monetach haśle rewolucji francuskiej "liberté, égalité, fraternité" ("wolność, równość, braterstwo"). Kraj jest w gronie założycieli Unii Europejskiej . Ma największą powierzchnię spośród państw wspólnoty. Francja jest także członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych , wchodzi także w skład Frankofonii , G8 oraz Unii Łacińskiej . Należy do Rady Bezpieczeństwa ONZ , w której posiada prawo veta .
Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, silną armię (trzeci po Rosji i USA arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata.
Nazwa " Francja " pochodzi od germańskiego plemienia Franków , które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego . W otaczającym Paryż regionie Île-de-France powstało państwo francuskie.
Historia [ edytuj ] Granice współczesnej Francji pokrywają się mniej więcej z granicami starożytnej Galii , która była zamieszkana przez celtyckich Galów . Galowie zostali podbici przez Rzymian w I wieku p.n.e. Ostatecznie Galowie przejęli kulturę oraz mowę najeźdźców. Podobnie było z chrześcijaństwem , które zostało przyjęte na tych terenach w II wieku n.e. i III wieku n.e. W IV wieku n.e. germańskie plemiona, głównie Frankowie (od których to pochodzi starożytna nazwa „Francie”), przekroczyły Ren i zajęły Galię. Współczesna nazwa „France” pochodzi od nazwy feudalnych dóbr królów Francji z dynastii Kapetyngów wokół Paryża. Jako samodzielne państwo Francja istnieje od

(…)

… wiele krajów, ustanawiając w nich władców wywodzących się z rodziny Bonapartego. W następstwie upadku Napoleona w 1815 we Francji zostaje przywrócona monarchia. W 1830 w wyniku tzw. rewolucji lipcowej powstaje konstytucyjna Monarchia Lipcowa, zastąpiona w 1848 przez II Republikę. Krótki okres tej formy rządów zakończył się w 1852, kiedy to Ludwik Napoleon (Napoleon III) ogłosił powstanie II cesarstwa. Ludwik…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz