Krzysztof Plantin.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krzysztof Plantin. - strona 1

Fragment notatki:

Krzysztof Plantin Urodzony ok. 1520 roku, zmarł 1 lipca 1589 w Antwerpii. Wraz z żoną Jeanne Riviėre miał siedmioro dzieci. Jako dziecko mieszkał w Lyonie razem z ojcem, służącym u Puppier'ów, którzy traktowali chłopca jak członka rodziny. Do Paryża pojechał z ojcem i przyjacielem Piotrem Puppier'em, który rozpoczynał tam studia. Najprawdopodobniej sztuki drukarstwa nauczył się od Jakuba Bogarda, u którego mieszkał z żona po ślubie. Po trzech latach postanowił przeprowadzić się do Antwerpii , z powodu wspaniałych udogodnień handlowych tego miasta oraz bliskość uniwersytetu. W 1555 roku założył tam drukarnię. W ciągu paru lat zajął pierwsze miejsce wśród tamtejszych drukarzy. Plantin stał się podejrzany o drukowanie dzieł o treści heretyckiej za sprawą swoich pracowników, którzy pod jego nieobecność drukowali tego typu książki w jego zakładzie.  Sygnatury Plantina - Pierwsza z nich przedstawiała mężczyznę przecinającego szczep winorośli otaczający wiąz. Był to emblemat owalny. Występuje na nim napis: „Exerce imperia et ramos compesce fuentes”. - Na drugiej widnieje winorośl oplatająca pień, na którym wspierają się liście winogron. Widnieje na nim motto: „Christus veris”. Biblia Polyglotta to jedno z najważniejszych dzieł Plantina. Biblia wydrukowana była w 4 językach (hebrajski, aramejski, grecki, łaciński). Składała się z 5 tomów zawierających teksty i 3, które tworzyły apparatus tzn. zawierały informacje o obyczajach, wagach, miarach najstarszych Hebrajczyków oraz gramatyki języków Biblii.  Plantin drukował: Brewiarze, mszały, psałterze, antyfonarze, utwory greckich i rzymskich autorów klasycznych, traktaty teologiczne i prawnicze, powieści ilustrowane, dzieła o tematyce botanicznej.  Spadkobiercy Plantina - Jan I Moretus (1589 - 1610) o Zięć Krzysztofa Plantina. o Przez 32 lata pomocnik Plantina. o Kierownik przez 21 lat. o Bardzo wykształcony, znał wiele języków. o Przygotował pierwszy przekład Holenderski słynnego traktatu Justusa Lipsiusa De Constantia libri duo wydany w 1584 r. o Liturgiczne i dewocjonalne dzieła stanowiły większość książek oficyny. - Baltazar I Moretus (1610 - 1641) - Jan II Moretus (1610 - 1618) o Jan Moretus pozostawił synom dwukrotność wartość tego co sam odziedziczył po teściu. o W 1610r. Officina Plantiniana rozwijała się w dwóch budynkach noszących nazwę Złoty Cyrkiel - drukarnia przy Vrijdagmarktr. o Księgarnia przy Kammenstraat. o

(…)

… van Meursa. o Barokowa książka z bogatym zdobnictwem i ilustracjami osiągnęła najwyższą doskonałość. o Bracia powrócili do drukowania ksiąg liturgicznych dla hiszpańskiego rynku. - Baltazar II Moretus (1641 - 1674) o Syn Jana II objął rządy po śmierci wuja w 1641 r. o Zbliżył się do króla Filipa IV, który nadał mu tytuł prototypografa. o Próbował kontynuować politykę poprzedników wydając książki…
… dla zwykłego toku publikacji - Do niektórych naukowych dzieł Plantin stosował alfabet grecki i hebrajski oraz alfabet syryjski. - Asortyment. - Antykwa i kursywa. - Alfabet gotycki. - Alfabet grecki. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz