Kościoły Krakowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 2688
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kościoły Krakowa - strona 1 Kościoły Krakowa - strona 2 Kościoły Krakowa - strona 3

Fragment notatki:




...®Kościół św. Agnieszki w Krakowie Dietla 30
Kościół barokowy, orientowany, wzniesiony w latach 1660-1680, sklepiony kolebkowo z lunetami, z zachowaną geometryczną dekoracją stiukową. Aby odsłonić fasadę świątyni zburzono część dawnego klasztoru. Do środka prowadzi neobarokowy portal wykonany w 1932. Restauracja kościoła dokonana została przez architekta włoskiego Carlo Celano. Organy i chór muzyczny ozdobione płaskorzeźbą orła wykonano wg projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. W ołtarzu głównym pochodzącym z lat 1932-1933 projektu Bogdana Tretera znajduje się obraz św. Agnieszki z poł.XVII wieku pochodzący z pierwotnego wyposażenia kościoła.W oknie nad ołtarzem widnieje witraż wykonany w 1936 z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w otoczeniu odznak polskich formacji wojskowych sprzed 1939.W niszach ściennych widnieje dziesięć stiukowych posągów świętych autorstwa Carlo Celanao....

...®Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie
sanktuarium położone przy ul. św. Faustyny w Krakowie - Łagiewnikach. Związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia. Od lat 40. XX wieku miejsce pielgrzymek związanych z obecnością łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Faustyny. Główny projekt sanktuarium wykonał w latach 1997-1999 krakowski architekt Witold Cęckiewicz. W jego skład wchodzą...


(…)

….
Ściany zdobi polichromia wykonana w latach 1890-1892 przez Jana Matejkę. Przy jej realizacji współpracowało z mistrzem wielu jego uczniów, później znanych i wybitnych malarzy, m.in.: Antoni Gramatyka, Edward Lepszy, Stanisław Bańkiewicz, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański. Rysunki techniczne wykonał Tomasz Lisiewicz, a roboty pozłotnicze są dziełem Michała Stojakowskiego. Witraże w tej części kościoła są autorstwa Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego i Tadeusza Dmochowskiego.
®Kościół św. Wojciecha w Krakowie
kościół znajdujący się na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwotnie romański, w XVII i XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym.
®Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowie
wznosi się na Garbarach w Krakowie, przy ul. Łobzowskiej, w pobliżu miejsca, w którym istniał zburzony wcześniej kościół św…
… w 1662 roku. W mensie ołtarzowej znajduje się sarkofag-relikwiarz z posągiem błogosławionego. Witraż ze scenami z życia Szymona zaprojektował Józef Mehoffer.
Ołtarz główny i łączące się z nim kompozycyjnie cztery ołtarze boczne stanowiące przykład późnobarokowej snycerki zostały wykonane w latach 1758-1766. Obrazy zdobiące ołtarze są dziełem Franciszka Lekszyckiego - zakonnika z tutejszego klasztoru…
… znajdujący się przy ulicy św. Jana 7 w Krakowie.
Po przeprowadzce do kościoła św. Jana w latach 1715-1723 architekt Kacper Bażanka dokonał jego kolejnej przebudowy.
Na fasadzie kościoła widnieje obraz Matki Boskiej Łaskawej pochodzący z XIX wieku. W ołtarzu głównym pochodzącym z 1730 znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem wg tradycji przywieziony z Hiszpanii przez księcia Stanisława Radziwiłła…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz