Kościec Osiowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1512
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kościec Osiowy - strona 1 Kościec Osiowy - strona 2 Kościec Osiowy - strona 3

Fragment notatki:


Podział kości Kościec ludzki dzieli się na : - kościec osiowy - kości czaszki - kościec kończyny górnej - kościec kończyny dolnej ----------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. Kościec osiowy a) kręgosłup - składa się z 33-34 nieparzystych kręgów : 7 kręgów szyjnych, 12 piersiowych. 5 lędźwiowych, 5 krzyżowych i 4-5 guzicznych. Kręgi szyjne, piersiowe i lędźwiowe tworzą - kręgi prawdziwe. Kręgi krzyżowe zrastają się w okresie dojrzewania tworząc kość krzyżową. Kręgi guziczne zwane ogonowymi, są w stanie szczątkowym. Część krzyżowo-guziczna tworzy kręgi rzekome. Budowa kręgu - wyróżnia się cześć przednią (trzon kręgu) - masywniejszą, przystosowaną do dźwigania oraz część tylną (łuk kręgu). Trzon wraz z łukiem ograniczają otwór kręgowy (w nim mieści się rdzeń kręgowy). Trzon ma kształt walca, ma płaską chropowatą pow. górną i dolną - służy do poł. z krążkiem międzykręgowym. Łuk rozpoczyna się z tylnej strony 2 nasadami. Od łuku odchodzi siedem wyrostków : - wyrostek kolczysty (nieparzysty, ku tyłowi i nieco w dół, służy do przyczepu mięśni) - wyrostki poprzeczne (parzyste, w bok, służą do przyczepu mięś. i więzadeł) - wyrostki stawowe (4, posiadają pow. stawowe, ku górze - wyrostki stawowe górne z pow. staw. górnymi i wyrostki staw. dolne z pow. staw. dolnymi Kręgi szyjne - 7, najmniejsze z kręgów prawdziwych. Dwa pierwsze szczytowy i obrotowy służą do poł. kręgosłupa z czaszką. Trzon jest niski, owalny. Łuk kręgu cienki, pochylony ku dołowi. Otwór kręgowy duży, kształtu trójkątnego. Wyrostki kolczyste pochylone ku dołowi na wierzchołkach (2-6) rozwidlenia. Wyrostki poprzeczne krótkie, skierowane bocznie i w dół. Składają się z 2 listewek kostnych, z których przednia jest pozostałością zanikłego żebra, tylna stanowi właściwy wyrostek poprzeczny. Wyrostki stawowe górne i dolne nachylone pod kątem 45 stopni. - I kręg szyjny - kręg szczytowy, brak środkowej części trzonu na rzecz zęba kręgu obrotowego. Z trzonu kręgowego powstał łuk przedni oraz części boczne (dwie). Od przodu łuk przedni (krótszy), od tyłu łuk tylny. Na zew. pow. łuku przedniego jest guzek przedni a od wew. strony pow. stawowa - dołek zębowy. Na łuku tylnym występ. guzek tylny. Wyrostki pop. odchodzą od części bocznych - są dłuższe, mocniejsze i bardziej rozstawione bocznie niż w innych kręgach szyjnych - II kręg szyjny - kręg obrotowy, trzon wysoki, u dołu zaopatrzony w pow. dolną do poł. z 1 krążkiem międzykręgowym. Ku górze trzon przechodzi w ząb kręgu obrotowego. Na przedniej stronie zęba występ. pow. stawowa przednia, na tylnej stronie - tylna. Wyrostek kolczysty jest długi i rozwidlony na końcu. Brak wyrostków stawowych górnych. Po bokach zęba na trzonie kręgu są pow. stawowe górne - poł. z kręgiem szczytowy,. Wyrostki poprzeczne są krótkie.

(…)

… wyrostków kolczys. (od 7 kręgu szyjnego do kości krzyż.), w odcinku szyjnym jest to więzadło karkowe. Hamuje nadmierne zgięcie kręg. w przód. - stawy międzykręgowe - występ. między pow. staw. górnymi i dolnymi leżącymi na wyrostkach stawowych sąsiednich kręgów. Każdy staw otoczony jest torebką stawową. Połączenia kręgosłupa przedkrzyżowego z kością krzyżową Połączenie chrząstkozrostowe między 5 kręgiem…
piersiowe - 12, stawowo połączone z żebrami, wymiary kręgów wzrastają ku dołowi. Cechą trzonów kręgów piersiowych są dołki żebrowe służące do poł. stawowego z głowami żeber. Lezą na krawędzi gór. i dolnej po obu stronach trzonu. Pierwszy kręg posiada 1 cały dołek żebrowy poniżej krawędzi górnej trzonu, oraz pół dołka staw. na dolnej krawędzi trzonu. X kręg piersiowy ma tylko połówkę dołka żebrowego przy krawędzi górnej. Dwa ostatnie kręgi XI i XII mają tylko po jednym dołku żebrowym po bokach trzonu kręgowego. Wyrostki poprzeczne są masywne, skierowane bocznie, ku tyłowi. Wyrostek kolczysty długi, ostro zakończony, skier. w dół. Wyrostki stawowe gór. i dolne z pow. staw. ustawione są w płaszczyźnie czołowej. Otwór kręgowy okrągły i mały. Kręgi lędźwiowe - 5, najmasywniejsze, kształt owalny lub nerkowaty…
… kręg szczytowy z kręgiem obrotowym. - staw głowowy górny (szczytowo- potyliczny) składa się z 2 symetrycznych stawów łączących kłykcie potyliczne z dołkami stawowymi górnymi kręgu szczytowego. Torebki stawowe są cienkie i luźne. Stawy wzmacniającą dwie błony szczytowo- potyliczne.
staw głowowy dolny - zespół stawów szczytowo- obrotowych, które dzielą się na 2 stawy szczyt. - obrot. boczne i 2 stawy…
… się ku dołowi, brzeg górny - płytkie wcięcie szyjne, bocznie od niego jest parzyste zagłębienie obojczykowe (służy do poł. staw. z obojczykiem). Na brzegach bocznych leży wcięcie żebrowe (połączenie z chrząstką żebra) Trzon - długi, wąski, cienki, posiada pow. przednią i tylną oraz 2 brzegi boczne. Chrząstka włóknista łączy brzeg górny trzonu z brzegiem dolnym rękojeści (spojenie mostkowe). Kąt mostka…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz