Konstytucja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 952
Wyświetleń: 3024
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konstytucja - strona 1 Konstytucja - strona 2 Konstytucja - strona 3

Fragment notatki:

Wronkowska. Notatka składa się z 6 stron.
ROZDZIAŁ IV K ONSTYTUCJA - akt normatywny o najwyższej mocy prawnej i szczególnym zakresie regulacji, uchwalany i zmieniany w specjalnej procedurze i zazwyczaj noszący specjalną nazwę: „konstytucja”, „ustawa zasadnicza”, „karta konstytucyjna”, „ustawa rządowa” [łac. constituere - urządzać coś, ustanawiać] Najwyższa moc prawna - w systemie nie ma aktów, które zawierałyby normy o mocy wyższej od konstytucji. Wszystkie inne akty normatywne danego państwa muszą być zgodne z konstytucją Wymaganie zgodności z konstytucją ma dwa aspekty :
proceduralny - akt normatywny może stać się elementem systemu, jeżeli został wydany przez upoważniony podmiot i w wyznaczonej procedurze, co określa konstytucja
inne akty normatywne nie mogą być niezgodne z treścią norm zawartych w konstytucji
Konstytucja stwarza: podstawy kompetencyjne całego systemu prawa - udziela parlamentowi kompetencji do stanowienia ustaw podstawy aksjologiczne i treściowe systemu - formułuje wartości, na których ma się opierać cały tworzony porządek prawny Przedmiot regulacji norm konstytucyjnych:
- podstawy ustroju politycznego państwa (rodzaje organów państwa, sposób ich powoływania, zakres ich kompetencji i zadań oraz relacje między nimi)
- elementy ustroju ekonomicznego (np. prawo własności i zasady jego ochrony)
- pozycja jednostki w państwie (wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela)
- procedura zmiany konstytucji Ewolucja „od konstytucji państwa do konstytucji społeczeństwa” Konstytuanta - specjalnie powołane ciało do uchwalenia konstytucji; procedura (tryb) zmiany konstytucji wymaga wyższego quorum i kwalifikowanej większości głosów Ustawa konstytucyjna - ustawa mająca moc prawną równą konstytucji, która w zasadzie obowiązuje obok konstytucji i która normuje jedynie niektóre sprawy należące tradycyjnie do zakresu spraw regulowanych przez konstytucję
U STAWA - akt uchwalany przez parlament (a nie przez jakiś inny organ państwa)w specjalnej procedurze (w tzw. trybie ustawodawczym), której elementy określa konstytucja, zajmujący pozycję bezpośrednio po konstytucji, mający nieograniczony przedmiotowo zakres normowania (wszystkie dziedziny spraw mogą być regulowane ustawą, pod warunkiem zgodności tego uregulowania z konstytucją) Materia ustawowa - zakres spraw, które mogą być normowane jedynie ustawą, a nie jakimkolwiek innym aktem normatywnym; sprawy zastrzeżone do regulacji ustawowej (zazwyczaj: prawa i wolności oraz obowiązki obywateli i ich organizacji, kompetencje organów państwa, ciężary nakładane na obywatel np. podatki)
Ustawa to zazwyczaj akt normatywny, tzn. akt zawierający normy w zasadzie generalne i abstrakcyjne, o określonych wyżej cechach.

(…)

… do stanowienia prawa w tej dziedzinie.
Rozporządzenia mogą być adresowane do każdego podmiotu prawa; do jednostek, ich organizacji, do osób prawnych, a także do państwa.
Wydawane zazwyczaj przez Radę UE i ogłaszane w „Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich”, Część L (Legislatio) - „Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej” (na podstawie Traktatu z Nicei)
Do rozporządzenia mogą być wydawane akty normatywne prawa…
… prawa krajowego, uchylenia tego rodzaju aktów lub ich nowelizacji tak, aby osiągnąć cel wyznaczony w dyrektywie. W RP formą implementowania dyrektyw jest ustawa.
Dyrektywy wydawane są zazwyczaj przez Radę UE przy współudziale Parlamentu i Komisji Europejskiej oraz ogłaszane w „Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej”.
Decyzje - akty stosowania prawa wspólnotowego (tzn. nie zawierają norm generalnych…

Akt wykonawczy:
- może regulować wyłącznie sprawy przekazane mu do unormowania w upoważnieniu i nie może wykraczać poza zakres tych spraw
- musi być zgodny co do treści z ustawą, która udzieliła upoważnienia do jego wydania, z innymi ustawami i oczywiście z konstytucją
- nie może zmieniać i modyfikować treści norm zawartych w ustawie
Akty o charakterze umownym - w RP „układy zbiorowe pracy
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz