Koncepcja systemowa o stałości i zmianie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koncepcja systemowa o stałości i zmianie - strona 1 Koncepcja systemowa o stałości i zmianie - strona 2 Koncepcja systemowa o stałości i zmianie - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 22.05.2001 Koncepcja systemowa 4. o stałości i zmianie cd. Funkcjonalizm: zachowanie objawowe (symptom) jest przejawem procesów samoregulacji systemu. Sygnalizuje otoczeniu, że istnieje jakiś problem i że otoczenie może być pomocne w jego rozwiązaniu. (np. ból głowy równoważy nadmiar napiętych relacji)
♣ SYMPTOM - jest próbą zajęcia miejsca w sytuacji rodziny, komunikowania czegoś rodzinie, zajęcia stanowiska. (np. dziecko przez swój symptom stara się równoważyć relacje między rodzicami)
Inne: pozwala bratu opuścić dom, wzmacnia pozycję matki/ojca w rodzinie
Symptom ochrania system, by (w mniemaniu „producenta” symptomu) nie stało się coś gorszego - jest reakcja na zachwianie równowagi i dążeniem do jej odzysk ania: stabilizuje system. Na szerszym poziomie oznacza PRÓBĘ WSPÓŁDZIAŁANIA Z ZACHOWANIAMI INNYCH ELEMENTÓW SYSTEMU (CZŁONKÓW RODZINY). Zachowanie indywidualnego członka rodziny może byś wyjaśnione i zrozumiane tylko dzięki obserwacji całego systemu. Terapeuta nie stara się od razu zlikwidować symptomu tylko obserwuje co on oznacza, jaka pełni funkcję. Pozwalamy aby symptom się nasilił aby zobaczyć co on sygnalizuje, co próbuje równoważyć. Czasem nawet go nasilamy. 5. o granicach Każdy system ma granice oddzielające go od otoczenia. Wyznaczają je reguły określające kto jest członkiem systemu/rodziny i na jakich zasadach. Kontrolują wzajemną wymianę emocjonalną. ( przyłączanie się vs zamykanie ) Dystans: bliski odległy Grani ce: przepuszczalne półprzepuszczalne szczelne Transakcja : wiązanie równowaga odsuwanie uwikłanie, fuzja wyobcowanie, niezaangażowanie Z reguły człowiek oscyluje miedzy wiązaniem a odsuwaniem. Sterling: indywiduacja „przeciwko” lub „z” w okresie dorastania.
6. o komunikacji Komunikacja ma implikacje interpersonalne.
♣ 3 aspekty komunikacji Watzlawiak, Beavin, Jackson
syntaktyczny (reguły gramatyczne języka)
semantyczny - zasady rządzące relacjami między słowami (zadaniami), a ich znaczeniem: ludzie dopuszczają znaczenie prywatne, a nie słownikowe
pragmatyczny - badające behawioralne efekty komunikacji 9aspekty niewerbalne i kontekst wypowiedzi - decydują, czy komunikat jest pochwałą, groźbą, żartem.
Aksjomaty komunikacji ( Watzlawiak i wsp. )


(…)


spóźnianie się
wyrażanie specjalnych życzeń Oporowi nie należy się przeciwstawiać. Do pacjenta „Nigdy nie rób tego, czego nie lubisz”
Knight Dunlap : tzw „negatywna praktyka” (obgryzanie paznokci, moczenie się, jąkanie)
Pacjent ma włożyć wysiłek w wykonywanie symptomu.
3. Victor Frankl
Milton Erickson : poziomy paradoksu w hipnozie.
Oferuje się wolny wybór spośród porównywalnych alternatyw…
… przyczyna lub skutkiem wynika z indywidualnych sposobów porządkowania info przez interpretatora - zakładany związek przyczynowo - skutkowy nie musi istnieć.
(Doprowadziła mnie do wściekłości, sprawiła, że jestem bezradny)
Bandler, Grindler, Satir → wadliwa konstrukcja semantyczna Relacje: symetryczne (partnerzy są równi) lub komplementarne (nierówni doktor-pacjent) Komunikacja może być paradoksalna…
… sytuacji jest niemożliwe.
Jednostka nie może się zorientować na jaki rodzaj przekazu ma zareagować. W efekcie:
jednostka odpowiada metaforą na metaforę gdy konieczna jest dosłowna odpowiedź
ignoruje komunikaty - stara się nie widzieć i nie słyszeć czyli uniknąć wywołania reaksji w swoim otoczeniu (schizofrenia katatoniczna)
Interwencja paradoksalna - element terapii (może być elementem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz