Kod Morse'a

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kod Morse'a  - strona 1 Kod Morse'a  - strona 2 Kod Morse'a  - strona 3

Fragment notatki:


Kod Morse'a - to stworzony w 1832 przez Samuela Morsa sposób reprezentacji alfabetu, cyfr i znaków specjalnych za pomocą dźwięków, błysków światła, impulsów elektrycznych lub znaków popularnie znanych kreską i kropką. Wszystkie znaki reprezentowane są przez kilkuelementowe serie sygnałów - krótkich (kropek) i długich (kresek). Kreska powinna trwać co najmniej tyle czasu co trzy kropki. Odstęp pomiedzy nimi powinien trwać jedną kropkę.
Telegraf - Pierwszy raz został zastosowany w 1838r. w Anglii. Wykorzystywał kod Morse'a . Miał niską przepustowość danych. Dzięki telegrafowi mogły rozwijać się gazety nowymi informacjami a nie z informacjami z przed kilku dni. Teraz telegraf zaczyna zastępować Internet i poczta elektroniczna.
Telegfon jest młodszy od telegrafu tylko o dekadę. Pierwszy telefon został wynaleziony przez Antonio Meucci a pierwszą firma telekomunikacyjna przez Bell.
Nikola Tesla - 1856- 1943. Serbski wynalazca, poeta , malarz. Był autorem 112 patentów, głównie rozmaitych urządzeń elektrycznych, z których najsłynniejszy to silnik elektryczny, radio, świetlówka. Telefon komórkowy - Pierwszy raz tego typu urządzenia zostały wykorzystane w 50. XX wieku w USA. Bezpieczne użytkowanie sprzętu komputerowego BHP: odpowiednie meble z krzesłem regulowanej wysokości oraz kącie nachylenia oparcia, stosowanie dużych blatów pozwalających zachować odpowiednia odległość monitora od oczu ( 35-70 cm).
Wirus- program komputerowy, zwykle szkodzący systemowi operacyjnemu lub utrudniający pracę, użytkownikowi komputera. Każdy wirus posiada zdolność samopowielania. Jest to warunek konieczny aby dany program było można nazwać wirusem.
Przykłady efektów działania wirusa - Kasowanie i niszczenie danych, rozsyłanie spamu, dokonywanie ataków na serwery internetowe, kradzież danych, wyłączanie komputera, uniemożliwianie pracy na komputerze. Botnet - Grupa komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem pozostającym w ukryciu przed użytkownikiem, i pozwalającym jego twórcy na sprawowanie zdalnej kontroli nad wszystkimi komputerami pozostającymi w botnecie.
Robak - to samo replikujący się program komputerowy, podobny do wirusa. Rozprzestrzeniają się wykorzystując różne błędy w oprogramowaniu lub niewiedzę użytkowników. Robaki rozsyłają się wykorzystując komunikatory internetowe.
Robak potrzebuje środowiska, a wirus nosiciela zwykle jest to jakiś plik.
Keylogger - programy do wykradania haseł komputerowych. Pozwalają przejąć kontrolę nad procedurami systemu operacyjnego, w szczególności służącymi do obsługi klawiatury. Mogą być także sprzętowe. Są to małe przejściówki wpięte do portu klawiatury komputera. W tej przejściówce zapisywane są wszystkie wciskane klawisze. Technologia - Całokształt wiedzy dotyczącej konkretnej metody wytworzenia jakiegoś dobra lub uzyskania określonego efektu przemysłowego lub usługowego.


(…)

…, długopis.
Druk - w europie w XV w. zrewolucjonizował komunikację. Wynalazł Johann Gutenberg. W tym też czasie wynaleziono atrament. Druk umożliwiał tańsze i szybsze wytwarzanie książek.
Maszyna do pisania - na nie można powiedziec kiedy dokładnie powstała z powodu dużej liczby patentów. Elektryczna maszyna pojawiła się na rynku około 1920r. w 1960r. IBM opracował nowy typ maszyn do pisania w których pojawiła się głowica obrotowa. Nowsze maszyny miał możliwość zapisywania i edycji.
Przekazywanie informacji na odległość - Sygnały optyczne - ogień, dym, proporce, chorągiewki. Problem zasięgu - wieże sygnałowe, latarnie morskie. Heliograf - odbijanie promieni świetlnych przez lustra. Semafor . Sygnały dźwiękowe - bębny, rogi, trąby dzwony. Kurierzy - tworzenie dokumentów pisanych na tabliczkach…
… dynamiczne kształtowanie, modyfikację bądź zmianę wiedzy, postaw i zachowań w kierunku zgodnym z wartościami i interesami oddziałujących na nie podmiotów.
Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL (European Computer Driving Licence) zaświadcza, że jego posiadacz potrafi prawidłowo realizować przy pomocy mikrokomputera podstawowe zadania, takie jak: edycja tekstów, wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego czy też sieci komputerowej.
Licencja - dokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z produktu firmowego, znaku handlowego lub patentu.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz