Klimatyzacja-sprawozdanie - Wilgotność względna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 357
Wyświetleń: 1498
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klimatyzacja-sprawozdanie - Wilgotność względna - strona 1 Klimatyzacja-sprawozdanie - Wilgotność względna - strona 2 Klimatyzacja-sprawozdanie - Wilgotność względna - strona 3

Fragment notatki:

Katarzyna Sołtys
Anna Popławska
Justyna Rybak
Urszula Połaska
Karol Radzyński
Jakub Jurkowski
KLIMATYZACJA
1.Wprowadzenie
Zadaniem urządzeń klimatyzacyjnych jest utrzymanie temperatury i wilgotności powietrza na określonym poziomie, zapewniającym ludziom warunki komfortu cieplnego lub na poziomie stwarzającym najkorzystniejsze warunki dla procesu produkcyjnego.
Miarą wilgotności powietrza może być wilgotność względna. Jest to stosunek ciśnienia cząstkowego zawartej w powietrzu pary wodnej p do ciśnienia pary nasyconej ps ( p

(…)

… objętość wilgotną obliczamy masowe natężenie przepływu powietrza suchego G m [ kg / h ]:
G m = 990 [ kg / h ]
Teraz obliczamy objętość wilgotną powietrza po klimatyzacji korzystając z wykresu fazowego.
X p = 0,0245[ kg / kg ] X k = 0,063[ kg / kg
⇒ W = 13,47 kg
Ze wskazań wodomierza wyznaczamy rzeczywisty ubytek wody w komorze nawilżania:
W 1 = 5,9979 m3 W 2 = 6,0082 m3 W = W 2 - W 1 =0,0103 m3 = 10,3 kg…
… jest zależność ( X2 - X1 ) = f ( τ ).
Kolejnym parametrem branym pod uwagę w procesie klimatyzacji jest ilość ciepła, jaką wilgotne powietrze pobiera w zagrzewaczu . Dla uproszczenia obliczeń wprowadzono pojęcie ciepła wilgotnego s i jest to suma pojemności cieplnych 1 kg powietrza suchego i X kg pary wodnej przypadającej na to powietrze. Wtedy ilość ciepła pobrana w zagrzewaczu wynosi:
Q = G s ( T2 - T1 ) τ…
… jest prosta służąca do odczytywania wartości ciepła wilgotnego s zależnie od zawartości wilgoci. Dodatkowo znajdują się też na nim dwie linie umożliwiające znalezienie tzw. objętości wilgotnej powietrza V [ m3 / kg powietrza suchego ] o danej temperaturze i stopniu nasycenia ( T, X ). Jedna z nich przedstawia objętość właściwą V0 suchego powietrza w zależności od temperatury, a druga objętość wilgotną…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz