Kamuflaż terminologiczny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kamuflaż terminologiczny - strona 1 Kamuflaż terminologiczny - strona 2

Fragment notatki:

Kamuflaż terminologiczny jako sposób uchylania się od spłaszczania struktur W strukturach polskich administracja ma szanse pracować wydajniej, oszczędniej po prostu lepiej. Gdy pojawił się nacisk na likwidowanie małych referatów i przechodzenia na struktury bardziej płaskie to dość powszechnie zastosowano unik polegający na tworzeniu w miejsce owych struktur „ wieloosobowych stanowisk pracy”. Cala różnica sprowadzała się do zmiany nazwy. Inna formę kamuflażu zastosowano w przypadku wydziałów, gdzie powstawało mniej wydziałów, zatrudniających mniej pracowników, ale równocześnie powstały zespoły posiadające kierowników.
II.2 warunki umożliwiające faktyczne spłaszczenie struktury W trakcie spłaszczenia struktur dostrzega się najrozmaitsze uniki, które sa wynikiem tego, ze do pracy w strukturach płaskich musza zostać dostosowane kwalifikacje i poziom samodzielności personelu jak i kierowników. Spłaszczenia struktur nie mogą być wprowadzane nakazem administracyjnym, należy najpierw nauczyć pracy w ramach struktury względnie spłaszczonej a następnie ja wprowadzić.
II.3. Aspekt osobowy organizowania komórki II.3.1. Szanse właściwego wykorzystania pracowników. Im większy zespól tym bogatszy zakres osobistych możliwości jakie reprezentują zatrudnieni w nim pracownicy, co pozwala na lepsze przydzielenie zadań ( trudniejsze bardziej zdolnym czy łatwiejsze słabszym). W toku organizowania komórki należy dążyć aby zakres pracy dostosować do konkretnego pracownika, tak by pracował on na poziomie swych najwyższych kwalifikacji. Struktura organu winna zabezpieczać sytuacje , w której każdy pracownik może w pełni wykorzystać swoja wiedze i umiejętności. Co możliwe jest tylko w strukturze płaskiej (komórka duża). II. 3.2. Wpływ wielkości komórki na selekcje personelu. Znacznie łatwiej i sprawiedliwiej można dokonać wszelkiego rodzaju rozróżnienia wartości personelu w komórkach większych niż w mniejszych. W małych ( z powodu ich rozdrobnienia) selekcja jest utrudniona , iż znaczna ilość pracowników ma pozycje z góry uprzywilejowana ( kierownicy). Ponadto w strukturach wysmukłych na przełożonego przypada niewielu bezpośrednich podwładnych co stwarza tendencje do ciągłego drobiazgowego nadzoru nad każdym pracownikiem.
II.3.3. Motywacja do wprowadzenia innowacji. Ze względu na wielkość komórki wprowadzenie nowych rozwiązań (innowacji) przebiega diametralnie inaczej w komórkach małych ( struktura wysmukla) niż w dużych (struktura plaska). pomysł struktura wysmukła ze względu na obsadę komórki niemożliwe staje się oddelegowanie pracownika (pracowników) do szczegółowego rozpracowania zgłoszonego pomysłu. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz