Jurysdykcja legislacyjna - podstawowe pojęcia - wykład

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 427
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jurysdykcja legislacyjna - podstawowe pojęcia - wykład - strona 1

Fragment notatki:

JURYSDYKCJA LEGISLACYJNA - podstawowe pojęcia
Pytanie o zakres jurysdykcji legislacyjnej jest jednocześnie pytaniem o to: w
stosunku do kogo - zgodnie z prawem międzynarodowym - może obowiązywać prawo
ustanowione przez dane państwo.
Amerykańska ustawa Helmsa-Burtona z 1996 roku
Pełna nazwa ustawy to: Cuban Liberty and Democratic Solidarity (LIBERTAD) Act of 1996. Na jej podstawie można było przed sądami Stanów Zjednoczonych wszczynać postępowanie przeciwko zagranicznym (tzn. mającym miejsce zamieszkania bądź siedziby poza terytorium USA) przedsiębiorcom, którzy utrzymywali stosunki handlowe z rządem w Hawanie, przedmiotem których była własność należąca niegdyś do podmiotów amerykańskich (np. plantacje tytoniu) a następnie (tj. po wybuchu Rewolucji) bezprawnie znacjonalizowana przez rząd kubański.Uchwalono ją wkrótce po zestrzeleniu przez władze kubańskie dwóch cywilnych samolotów, które naruszyły kubańską przestrzeń powietrzną. Niektórzy wskazują, że przyjęcie tej anty-kubańskiej ustawy związane było z realizacją partykularnych interesów przez prezydenta Clintona, który chciał uzyskać głosy kubańskich uchodźców (nieprzychylnych reżimowi Castro) mieszkających na Florydzie. Na podstawie ustawy sądy amerykańskie mogły orzec o zakazie działalności obcych przedsiębiorców na terytorium USA, a także o zakazie wjazdu na terytorium USA niektórych członków władz (i ich rodzin) danego przedsiębiorcy (np. członków zarządu spółki). Władze niektórych państw (m. in. członków Wspólnoty Europejskiej, Kanady i Meksyku) podnosiły, że Stany Zjednoczone naruszyły prawo międzynarodowe bezpodstawnie rozciągając treść swego prawa
krajowego na podmioty zagraniczne. Wskazywano, że państwo nie może zakazywać obcemu
przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej i utrzymywania kontaktów handlowych z innym suwerennym państwem i to w przypadku, gdy prowadzenie działalności tego typu jest zgodne z prawem państwa, w którym dany przedsiębiorca ma swoje miejsce zamieszkania bądź siedzibę.
Zdaniem Stanów Zjednoczonych jednak prawo międzynarodowe pozwala państwu stanowić prawo dotyczące aktów mających miejsce poza jego terytorium, które jednak wywierają istotny skutek (substantial effect) na jego terytorium. Stany Zjednoczone utrzymywały, że prowadzenie działalności gospodarczej, której przedmiotem jest majątek bezprawnie odebrany niegdyś przez władze kubańskie podmiotom amerykańskim - stanowi działalność wywierającą istotny skutek na terytorium USA.
Powszechnie przyjmuje się, że państwo może objąć swoim prawem dane osoby
lub zdarzenia wówczas, gdy istnieje pewien uznany przez prawo międzynarodowe
łącznik jurysdykcyjny między nim, a osobą lub zdarzeniem, do którego to prawo się
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz