Innowacyjność i jej rodzaje

Nasza ocena:

5
Pobrań: 364
Wyświetleń: 4704
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Innowacyjność i jej rodzaje - strona 1 Innowacyjność i jej rodzaje - strona 2 Innowacyjność i jej rodzaje - strona 3

Fragment notatki:


INOWACYJNOŚĆ I JEJ RODZAJE Innowacja- oznacza wprowadzenie czegoś nowego; rzecz nowo wprowadzona; nowość; reforma.
Innowacje posiadają wiele definicji. Peter Drucker określił innowację "…jako szczególne narzędzie przedsiębiorców, za pomocą którego ze zmiany czynią okazję do podjęcia nowej działalności gospodarczej lub do świadczenie nowych usług". Jest ona wg niego raczej pojęciem ekonomicznym lub społecznym niż technicznym. Inny uczony Ch. Freeman pisze, że o innowacji możemy mówić wówczas gdy po raz pierwszy stanie się ona przedmiotem handlu czyli inaczej mówiąc zostanie sprzedana. Niestety Freeman nie określa od jakiej sprzedanej wartości czy wielkości należy uznać, że innowacja na stałe zaistniała na rynku. Ojcem definicji innowacji z pewnością jest J. Schumpeter, który twierdzi, że innowacja to istotna zmiana funkcji produkcji, polegająca na odmiennym niż uprzednio kombinowaniu tzn. łączeniu ze sobą czynników produkcji. Inne podejście do definicji innowacji miał G.S. Altshuller, dostrzegając w innowacji konieczność zachodzenia procesów twórczych i podkreślał związek innowacji z kreatywnością. Innowacja według niego jest złożonym zjawiskiem i zbiorem umiejętności, odmiennym sposobem organizowania, syntezy i wyrażania wiedzy, postrzegania świata i tworzenia nowych idei, perspektyw, reakcji i produktów. Ważne jest także pojęcie innowacyjności, którą postrzega się jako proces, którego wynikiem jest innowacja. Nieznany wcześniej produkt danego przedsiębiorstwa jest wynikiem jego innowacyjności. Jeśli zostanie wdrożony w praktyce stanie się innowacją. Innowacyjność jest więc zdolnością zastosowania aktu kreatywności, nowych idei, wynalazków, czego wynikiem jest innowacja. Rodzaje innowacji Innowację produktową — dotyczącą wyrobów i procesów — są to wszelkiego rodzaju zmiany polegające na udoskonaleniu wyrobu już wytwarzanego przez przedsiębiorstwo, bądź na rozszerzeniu struktury asortymentowej o nowy produkt. Produkt nowy pod względem technologicznym jest to produkt, którego cechy technologiczne lub przeznaczenie różnią się znacząco od uprzednio wytwarzanych. Innowacje tego typu mogą wiązać się z całkowicie nowymi technologiami, opierać się na połączeniu istniejących technologii w nowych zastosowaniach lub też na wykorzystaniu nowej wiedzy. Innowacja produktowa została wdrożona jeśli została wprowadzona na rynek.
Innowacje procesowe (technologiczne) — to zmiany w stosowanych przez organizację metodach wytwarzania, a także w sposobach docierania z produktem do odbiorców. Metody te mogą polegać na dokonywaniu zmian w urządzeniach lub w organizacji produkcji, mogą też stanowić połączenie tych dwóch rodzajów zmian lub być wynikiem wykorzystania nowej wiedzy. Mogą mieć one na celu produkcje lub dostarczenie nowych lub udoskonalonych produktów, które nie mogłyby być wytworzone czy też dostarczone przy pomocy metod konwencjonalnych. Celem tych metod może być także zwiększenie efektywności produkcji lub dostarczenie istniejących produktów.

(…)

… metody marketingowej obejmującej
znaczące zmiany w wyglądzie produktu, jego opakowaniu, pozycjonowaniu, promocji,
polityce cenowej lub modelu biznesowym, wynikającej z nowej strategii marketingowej
przedsiębiorstwa.
Przykłady innowacji marketingowej to:
 wprowadzenie zasadniczo nowego opakowania,
 pierwsze zastosowanie licencjonowania produktów,
 pierwsze zastosowanie specjalnej oferty sklepu…
… i analizowanie potrzeb klientów określanie ideału produktu analiza konkurencji testowanie koncepcji poprzez prezentację potencjalnym klientom ocena techniczna pod względem ekonomiczności wytwarzania ocena niezbędnych nakładów inwestycyjnych analiza koniecznych przedsięwzięć prawnych szczegółowa analiza finansowa projektu decyzja o zakwalifikowaniu projektu do następnego etapu etap 4 - ROZWÓJ KONCEPCJI PRODUKTU…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz