II Rzeczpospolita - opis realiów, gospodarki

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1484
Wyświetleń: 3157
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
II Rzeczpospolita - opis realiów, gospodarki - strona 1 II Rzeczpospolita - opis realiów, gospodarki - strona 2 II Rzeczpospolita - opis realiów, gospodarki - strona 3

Fragment notatki:


II Rzeczpospolita Granice trzeba było ustalać w różny sposób (np. wojna polsko - bolszewicka, etc.). Granica wschodnia była sporna. Granice ustalano w latach 1918-22.
Gdańsk był wolnym miastem, zatem II RP nie miała miasta portowego. Powstała Gdynia - pod koniec budowy portu miasto liczyło 100 tys. mieszkańców.
 
Polska podzielona na zachodnią (dużo lepiej rozwiniętą) i wschodnią. Trzeba było dokonać integracji komunikacyjnej, unowocześnić część wschodnią.
 
Polska krajem wieloetnicznym, stąd utrudnienia w poprawnym funkcjonowaniu społeczeństwa - poszczególne narodowości miały różne interesy.
W całym okresie II RP najwięcej było chłopów (~50%).
 
Drukowano pieniądz bez pokrycia. Doprowadziło to najpierw do inflacji, a następni do hiperinflacji. Marka polska walutą po uzyskaniu niepodległości.
 
Gruntownej reformy finansów II RP dokonał Władysław Grabski. Reforma walutowa i budżetowa. Zaczął najpierw uzdrawiać budżet. Został powołany pod koniec 1923r., na rok 1924 przygotował budżet, który ograniczał wydatki i zwiększał dochody. Grabski dostał na pół roku prawo do wydawania dekretów z mocą ustawy. Pełnił funkcje premiera i ministra skarbu.
 
Ograniczył wydatki na wojsko i kolej. Wprowadził podatek majątkowy (opodatkował najbogatszych). Dokonuje interwencji giełdowej - aby ograniczyć rosnącą cenę dolara (na którego masowo wymieniano markę polską) i wzbudzić zaufanie do marki polskiej rzucił na rynek duże ilości walut obcych. Przyniosło to skutek.
 
Następnie w miejsce marki wprowadza złotego, który ma już pokrycie. Jego emitentem została instytucja powołana przez Grabskiego - Bank Polski (spółka akcyjna, niezależna od rządu). Przestaje istnieć Polska Krajowa Kasa Oszczędnościowa. Udało się zreformować walutę bez pomocy z zewnątrz, co było fenomenem na skalę światową.
 
Pojawia się problem z brakiem pieniędzy - niechętnie płacono podatki.
 
1925 - "inflacja mała" - pracownicy administracji dostawali wypłaty w bilonie (bo rząd mógł emitować tylko bilon, do 12zł/os., resztę emitowała niezależny Bank Polski).
 
Zagrożeniem są też Niemcy, grożące, że nie będą kupować polskich surowców (głównie węgla), jeśli Polska nie pójdzie na ustępstwa polityczne. Rozpoczęła się gospodarcza wojna polsko - niemiecka (1925 - 1934). Polska zaczęła sprzedawać węgiel Anglii i Szwecji.
Wojnę zakończył Adolf Hitler, który chciał wciągnąć Polskę w swoje gry polityczne (m.in. Wspólny atak na Rosję). Wojna gospodarcza nie zachwiała zbyt mocno polską gospodarką.
 
Grabski ustąpił w listopadzie 1925r., ponieważ nie widział dalszej współpracy z sejmem. Nie udało mu się jedynie uaktywnienie gospodarki.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz