Geneza i Historia Stanów Zjednoczonych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 315
Wyświetleń: 1183
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geneza i Historia Stanów Zjednoczonych - wykład - strona 1 Geneza i Historia Stanów Zjednoczonych - wykład - strona 2 Geneza i Historia Stanów Zjednoczonych - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Geneza i Historia Stanów Zjednoczonych
Wykład 3
Początek XVIII w → zderzenie 2 rodzajów myślenia: 1 zanika= purytanizm i 2 pojawił się- początek oświecenia.
1 rodzaj myślenia: purytanizm (pokazał moc w wielkim przebudzeniu) = przywódca Jonathan Edwards; purytanizm traci kontrolę nad umysłem obywateli Ameryki; Jonathan próbował temu zapobiec, żeby obudzić ludzi, aby jako pełnoprawni mieszkańcy kościoła mogli przystąpić do komunii.
George Whitefield: podróżował przez 75 dni, żywotny kaznodzieja: skakał, krzyczał „Niektórzy bledli...”. Mówił, aby ludzie zatrzymali się w wyścigu komercyjnym i przypomnieli sobie o Bogu.
Deizm- nie zaprzeczał istnieniu o Bogu, który stworzył, który stworzył świat, ale pozostawił go ludziom; porównaniu go do twórcy zegarków.
Benjamin Franklin- wymyślił piorunochron; na początku biedny; miał zmysł biznesowy; robił wiele i w kwestii nauki jak i dla społeczeństwa. Almanack_ 12/16 str (ważne informacje: w jakie dni odbywają się posiedzenia sądu, jak sadzić zboże, królowie europejscy itd.). Benjamin przebił się z swoim Almanackiem, gdyż umieszczał pewne powiedzonka, które zaciekawiły ludzi. Nie wszystkie wymyślał, niektóre usłyszał gdzieś, ale skracał ich formę. Znał się na pomnażaniu pieniędzy. Miał pewną obsesję: uważał, że 1szym zadaniem pieniądza jest rodzić kolejne pieniądze. Mając 46 lat mógł przejść na emeryturę (miał tyle pieniędzy), ale potem zajął się piorunochronem: pomysłodawca, stworzył okulary dwuogniskowe, konstruktor piecyka Franklina; chciał, żeby ludzie korzystali z tego nie odpłatnie. Był dyrektorem poczty, stworzył też 1szą brygadę Straży Pożarnej, stworzył szklaną harmonijką szklaną, później dyplomata- był na dworze francuski= stał się tam bardzo popularny.
Rewolucja amerykańska- 1763- dumni z tego, że są Brytyjczykami= koloniści 12 lat później wypowiedzieli posłuszeństwo kolonii i założyli nowe państwo, stali się amerykanami. Powody:
Jerzy III- wstąpił na tron w Wielkiej Brytanii, nie doceniał faktu, że relacje między kolonią, a Wielką Brytanią układa się dobrze, że możliwe są kompromisy. Udało mu się zmienić tą sytuacje w ciągu 10 lat, zmienił bieg historii.
Jak zareagować na to, że Francuzi zostali zepchnięci z kolonii. Dla kolonistów oznaczało to możliwość rozwoju dla kolonistów, natomiast dla Londynu wzmocnienie dyscypliny, obrona przez zagrożenie: czy to Indian czy Hiszpan.
Londyn zdecydował, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa na granicach imperium brytyjskiego, chcieli zuniformizować kolonie (każda kolonia była inna, Wielka Brytania chciała to zmienić), zarządzenie 13 kolonii było trudne, ale kolonie broniły swoje odrębności. Częste walki białych z Indianami, więc pojawiło się pytanie skąd na to pieniądze, władze Londynu w dużej mierze stwierdzili, że kolonie muszą ponieść koszty wojny z Francją i Indianami.


(…)

… także przebiegać linia demarkacyjna: z 1 strony zabezpieczenie przed Indianami, a z 2 strony łatwiejsza kontrola kolonii
W trakcie 1dnej z rozpraw sądów, wygłoszono przemówienie: „Tyran traci wszelkie prawo do posłuszeństwa poddanych”-> tyran: Jerzy III.
Według oceny Londyńskiej: 10 tyś żołnierzy: kosztowałoby na dzisiejsze czasy 250 mld dolarów. Średni poziom podatków w kolonii wynosił 5%, a w Wielkiej Brytanii…
…. Konsekwencją było rozpoczęcie się akcji propagandowej bardzo skutecznej, co także wpłynęło na narastanie oporu. Po raz pierwszy brytyjscy żołnierze użyli broni przeciwko brytyjskim kolonistom=> zaczęła pojawiać się koncepcja tożsamości narodowej Ameryki, ale bunt przeciwko królowi nie był możliwy. Wymyślono my nie buntujemy się przeciwko królowi, ale przeciwko parlamentowi. Potem Wielka Brytania wprowadziła…
… i tłumaczył Izbie Gmin konsekwencję ich decyzji, ale oni nie słuchali.
Kolejnym etapem, był bojkot brytyjskich towarów, więc Wielka Brytania odwołała ustawę o znaczkach: nic nie osiągnięto, żadnych zysków, ale obudzono ducha oporu w kolonii. Następnie rząd brytyjski szukał tych pieniędzy w inny sposób, a ruch oporu związał się z gazetami, które po odwołaniu znaczków powróciły do życia i ośmieszały rząd…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz