Funkcjonowanie systemów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Funkcjonowanie systemów - strona 1 Funkcjonowanie systemów - strona 2 Funkcjonowanie systemów - strona 3

Fragment notatki:

FUNKCJONOWANIE SYSTEMÓW- oznacza rozpoznanie i określenie jakościowe i ilościowe związków, zależności, współoddziaływań jakie zachodzą pomiędzy elementami, obiektami, zjawiskami, systemami, subsystemami, systemami sąsiednimi.
W środowisku geograficznym istnieje niekończona ilość powiązań. Trzeba je określić jakościowo i ilościowo.
Właściwości systemów i ich znaczenie w opisie powierzchni ziemi:
- energia- podstawowa właściwość systemu, podstawowym typem jest energia słoneczna- decyduje o kształtowaniu powierzchni ziemi; energia potencjalna- energia powierzchni ziemi. Obszary górskie są obszarami wysokoenergetycznymi. Miarą energii potencjalnej są różnice wysokości względnej, np. wiatr, falująca woda;
- materia- określa fizjonomie powierzchni ziemi (piaski, żwiry, skały);
- informacja- jest efektem współoddziaływania energii i materii w systemie. Kodowana jest w pamięci systemu, ma charakter krótko- lub długotrwały, np. wydma= wiatr+piasek;
- łańcuch przemian energetycznych i materialnych- w środowisku geograficznym następuje ciągły w czasie, różnicowany przestrzennie proces transformacji energii i materii, który doprowadza do przekształcania różnych form terenowych lub tworzenia nowych. Może być regulowany przez człowieka (np. budowanie zapór);
- aktualny stan systemu- aktualny stan energii i materii w momencie obserwacji. Aktualny stan środowiska przyrodniczego, bardzo ważny z punktu widzenia człowieka. Rozpoznanie aktualnego stanu środowiska jest podstawą studiów diagnostycznych.
- równowaga dynamiczna- jest to równowaga charakteryzująca aktualny ( w danym momencie) stan równowagi systemu;
- historia systemu- jest to czas od momentu powstania systemu do momentu obserwacji z uwzględnieniem prognozy.
3. Wartości progowe i ich znacznie w rozwoju powierzchni ziemi:
a) obszar stanów dozwolonych- każdy geostystem ma swój obszar stanów dozwolonych w zasięgu obszaru stanów dozwolonych. Dokonują się zmiany i rozwój geoekosystemów. Przekroczenie obszaru stanów dozwolonych oznacza katastrofę w geosystemie. Rozpoznanie obszaru stanów dozwolonych ma duże znaczenie praktyczne i teoretyczne; wartość progowa- dochodzi do zmian ilościowych i jakościowych.
b) obszar stabilizacji- oznacza stałość określonego ciągu stanów przez które przechodzi system w czasie swojego rozwoju. Stabilność może być stanem korzystnym lub niekorzystnym dla środowiska geograficznego. Geosystem może być wyprowadzony ze stanu stabilności przez czynniki naturalne i sztuczne.
c) czas relaksacji- czas w którym geosystem po zadziałaniu badźca wraca do stanu poprzedniego. Długość czasu relaksacji zależy do bodźca, który doszło do przekroczenia obszaru stanu dozwolonego. Długość ta może być skrócona przez człowieka.


(…)

… rozwoju). Rozwój powierzchni ziemi oraz jej poszczególnych typów krajobrazów dokonuje się na zasadzie przeciwieństw, które doprowadzają do zmian granic oraz powstania nowych wartości.
F. GEOGRAFIA FIZYCZNA ŚWIATA JAKO NAUKA EMPIRYCZNA:
Zgodnie ze systematyką nauki gfś zaliczmy do nauk empirystycznych. Gfś musi stosować systematyczną obserwację.
Obserwacja:
*pośrednia- zebranie informacji w oparciu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz