Frezowanie - wykład.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1897
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Frezowanie - wykład. - strona 1

Fragment notatki:

FREZOWANIE 1.Zależnie od kierunku ruchu obrotowego posuwowego rozróżniamy: -f.współbierzne , - f.przeciwbierzne
Jeżeli kierunek ruchu posuwowego jest zgodny z kierunkiem ruchu roboczego freza to proces taki nazywamy frezowaniem współbierznym . W odwrotnym przypadku gdy ruch posówowy odbywa się w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu roboczego freza to taki proces nazywamy frezowaniem przeciwbierznym . Ruch posówowy może w tym wypadku wykonywać stół frezarki na którym jest umieszczony przedmiot lub przy nieruchomym stole , frez. 2. Rozkład sił w układzie narzędzie i obrabiarka przy frezowaniu walcowym a)współbierznym
b)przeciwbierznym
3. Zalety i wady frezowania współbierznego i przeciwbierznego Podczas frezowania współbierznego siły działające na przedmiot poddany obróbce,dociskają go do stołu frezarki. Wady występują w chwili gdy ostrze freza rozpoczyna prace. Ostrze zaczyna wówczas skakać warstwą znaczacej grubości malejącą do zera w miarę postepowania skakania. Taki rodzaj pracy wywołuje drgania maszyny i jeżeli w mechanizmie posuwowum stołu są luzy praca frezarek jest nierównomierna.
Frezowanie przeciwbierzne jest częściej stosowane jgdyż nie wymaga stałej kontroli luzów w napędzie. Podczas tego rodzaju frezowania siły działające na przedmiot usiłując go oderwać od stołu Warstwa skrawana przez poszczególne ostrza jest na początku pracy bardzo cienka, lecz w miarę postępu skrawania staje się coraz grubsza. 4)Cechy charakterystyczne dla frezowania Frezowanie jest jednym z rodzajów obróbki skrawania mającym zastosowanie głównie do( kierunku) obróbki płaszczyzn, pow. Kształtowych rowków prostych i śrubowych oraz gwintów. Do frezowania stosuje się wieloostrzowe narzędzia zwane frezami. Wykonują one obrotowy ruch roboczy. Ruch posówowy wykonuje zawsze przedmiot mocowany na stole frezarki. 5)Parametry technologiczne przy frezowaniu. - szybkość skrawania podczas frezowania nazywamy prędkość obwodowa freza, wyrażającą się wzorem: V=(*D*n)/1000 m/min D-średnica freza mm, n- prędkość obrotowa obr/min. Szybkość dobiera się zależnie od obrabianego materiału oraz rodzaju urządzenia stosowanego posuw- przy frezowaniu rozróżniamy 3 rodzaje posuwów:
-posuw na jedno ostrze fz
-posuw na 1 obr freza f 0 -posuw na 1 min fm=f 0 *n=fz*z*n mm/min n-predkość obrotowa(obr/min), z-liczba ostrzy freza 6)Geometria warstwy skrawanej

(…)

…. Szybkość dobiera się zależnie od obrabianego materiału oraz rodzaju urządzenia stosowanego posuw- przy frezowaniu rozróżniamy 3 rodzaje posuwów:
-posuw na jedno ostrze fz
-posuw na 1 obr freza f0 -posuw na 1 min fm=f0*n=fz*z*n mm/min n-predkość obrotowa(obr/min), z-liczba ostrzy freza
6)Geometria warstwy skrawanej
7)podział frezów ze wzgl. Na pow. Przyłożenia
Ze względu na budowę freza rozróżniamy frezy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz