Finanse i bankowość - ćwiczenia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1652
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Finanse i bankowość - ćwiczenia - strona 1 Finanse i bankowość - ćwiczenia - strona 2 Finanse i bankowość - ćwiczenia - strona 3

Fragment notatki:


FINANSE I BANKOWOŚĆ - ĆWICZENIA Literatura: Podstawka Marian, Podstawy finansów. Teoria i praktyka , SGGW, 2005.
Dresler, Czekaj, Zarządzanie finansami przedsiębiorstw. Podstawy teorii , 2005.
Dudkiewicz, Malinowski (red.), Vademecum doradcy podatkowego i biegłego ewidenta .
Hamrol, Analiza finansowa przedsiębiorstwa. Ujęcie sytuacyjne , 2004.
Kitowski, Metody analizy ekonomicznej .
Sierpińska, Jachna, Ocena przedsiębiorstw wg standardów światowych .
Dobosiewicz Zbigniew, Podstawy bankowości , 2003.
Jaworski, Lawadzka, Bankowość. Zagadnienia podstawowe .
Bień Witold, Rynek papierów wartościowych , 2004.
ĆWICZENIA 2 (27.02.2007) Przesłanki powstania budżetu państwa: rozwój stosunków towarowo-pieniężnych,
wydzielenie z majątku panującego majątku państwa,
rozwój parlamentaryzmu,
rozwój funkcji państwa,
rozwój międzynarodowych stosunków gospodarczych.
Definicja budżetu państwa (BP): Budżet jest planem finansowym państwa, zestawiającym dochody i wydatki w roku kalendarzowym, uchwalanym w formie ustawy określającej źródła dochodów i rodzaje wydatków.
Funkcjonowanie BP jest zdeterminowane przepisami prawnymi, które są zawarte w: Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
Ustawie o finansach publicznych,
Ustawach budżetowych,
Ustawach podatkowych,
Ustawach okołobudżetowych.
Klasyfikacja BP: Jest to podział poszczególnych rodzajów dochodów i wydatków BP: Kryterium podmiotowe - dzieli budżet na części, które wskazują gestorów środków budżetowych. Kryterium przedmiotowe - dzieli budżet na działy rozdziały paragrafy. Jest odzwierciedleniem funkcji realizowanych przez budżet. Umożliwia ocenę oddziaływania władz publicznych na działalność jednostek gospodarki budżetowej i sektora przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych.
ĆWICZENIA 3 (06.03.2007) Funkcje BP: Ekonomiczne: alokacyjna, redystrybucyjna, stabilizacyjna, fiskalna, kredytowa, transferu.
Polityczne: ustrojowa, demokratyczna.
Zasady budżetowe - to reguły dotyczące prawidłowego wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem budżetu. Są to głównie zasady: Równowagi - zrównoważenie wydatków BP z jego dochodami. Jeżeli w budżecie występuje niedobór dochodów w stosunku do jego wydatków, to jest to deficyt budżetowy. Jeśli wpływy BP przewyższają jego wydatki, to jest to nadwyżka budżetowa. Zupełności (powszechności)

(…)

… Bank Polski. Ich nabywcami na rynku pierwotnym mogą być tylko banki - dealerzy rynku pieniężnego oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a na rynku wtórnym inne banki. Wartość nominalna bonów wynosi 10.000 PLN, są one emitowane na okres 1, 7, 14, 28, 91, 182, 273 i 364 dni od dnia zapłaty za nie. Przetargi odbywają się nieregularnie w zależności od potrzeb. Banki podają najwyższą cenę, jaką są gotowe…
… nominalnej. Zyskiem inwestora jest dyskonto, czyli różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną nominalną. Oczywiście inwestorzy mogą sprzedawać te papiery przed terminem wykupu, o ile znajdą się kolejni nabywcy (czyli gdy istnieje rynek wtórny o dużej płynności), np.:
Bony skarbowe - emitowane przez Ministerstwo Finansów, są sprzedawane na przetargach odbywających się zwykle w poniedziałki, a zapłaty…
… niż jeden rok od daty wystawienia weksla.
Bony komercyjne - są papierami emitowanymi przez przedsiębiorstwa w celu lepszego zarządzania płynnością. Mają one różną formę prawną (głównie weksla własnego lub zobowiązania powstałego w oparciu o przepisy KC) oraz różne nazwy. Agentami emisji (czyli przeprowadzającymi emisję) są zwykle banki zagraniczne lub duże banki krajowe. Banki te organizują także rynek wtórny…
… dłużne, emitowane przez NBP o nominale 10.000 PLN i określonym terminie wykupu od 1 do 364 dni.
Zakup bonów skarbowych:
Na rynku pierwotnym kupują instytucje finansowe dysponujące wolnymi środkami rzędu min 100.000 zł. Osoba fizyczna może jedynie zlecić bankowi kupno bonu; łatwiej dokonać zakupu na rynku wtórnym, na którym bony sprzedają instytucje (nie zapominając o nominalnej wartości bonu min 10.000…
… zastrzeżenie wynika z zasad obrotu papierów wartościowych, gdyż zawierane transakcje kupna i sprzedaży akcji oznaczają wymianę równych co do wartości udziałów w kapitale spółki. Stosowane do przepisów Kodeksu Spółek Handlowych akcje stanowią ułamkową część kapitału zakładowego spółek akcyjnych, który dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej, nie mniejszej niż 1 grosz. Minimalna wielkość kapitału…
… akcji powinien zawierać:
firmę oraz siedzibę spółki,
sąd, w którym jest zarejestrowana i liczbę rejestru,
datę zarejestrowania spółki i emisji akcji,
wartość nominalną,
liczbę,
serię,
rodzaj danej akcji,
uprawnienia szczególne akcji.
Rodzaje akcji i wynikające z nich prawa:
Biorąc pod uwagę sposób przenoszenia własności możemy wyróżnić akcje:
imiennie,
na okaziciela.
Akcja imienne tym różnią…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz