Filtry piaskowe-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 854
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filtry piaskowe-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Filtry piaskowe - stosowane są jako II stopień oczyszczania ścieków po osadnikach gnilnych. W tym przypadku ścieki oczyszczone odprowadzane są do wód powierzchniowych.
Działanie filtrów piaskowych polega na okresowym doprowadzeniu ścieków mechanicznie oczyszczonych do złoza filtracyjnego, w którym pod wpływem procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych nastepuje oczyszczanie ścieków z zanieczyszczeń stałych, koloidalnych i rozpuszczonych.
Filtry piaskowe można podzielić na: 1. Filtry z pionowym przepływem ścieków (filtry pionowe), w tym: -filtry pionowe zakryte; -filtry pionowe odkryte z jednorazowym przepływem ścieków oraz z wielokrotnym przepływem ścieków (filtry z recyrkulacją) 2.Filtry z poziomym przepływem scieków, które zawsze pracują jako zakryte.
Zalecenia projektowania filtrów piaskowych:
1.Jednostkowa dł. Filtru piaskowego, równa dł. Perforowanego przewodu rozprowadzającego nie może być mniejsza niż 6m/M
2. Max dł. Filtru p. nie powinna przekraczać 30m 3. Przewody doprowadzające i zbierające należy wykonać z rur o śr 100mm.
4. Warstwa filtracyjna powinna mieć grubość 0,0-0,9m i należy ją wykonać z piaska gruboziarnistego i grubego zwiru. Materiał filtracyjny powinien być przemyty i nie powinien zawierać więcej niż 1% substancji organicznych. 5. Jeżeli liczba drenów jest =2 to liczba drenów zbierających powinna być o 1 mniejsza. Odl między drenami =ok. 2m. 6. Ściany i dno wykopu pod filtr piaskowy należy zabezpieczyć geomembraną, geowłókniną lub ekranem z ubitej gliny o grubości 0,2m. 7.Obciązenie hydrauliczne powierzchni qf= 7,2 [m2/M] Jednostkowa powierzchnia filtru piaskowego jest większa niż 7,2 [m ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz