Feromony- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Feromony- opracowanie - strona 1 Feromony- opracowanie - strona 2 Feromony- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

WSTĘP.
Od dłuższego czasu walka ze szkodnikami polega głównie na stosowaniu różnego typu związków chemicznych jak np.: herbicydów czy insektycydów. Ma to jednak niekorzystny wpływ na całe środowisko i człowieka, gdyż są to środki nie działające w sposób wybiórczy, a częste ich stosowanie powoduje uodpornienie się na nie szkodników. W związku z tym dąży się do wprowadzania i udoskonalania metod nie chemicznych, bardziej ekologicznych w walce ze szkodnikami. W metodach tych coraz większe zastosowanie znajdują feromony, czyli związki charakteryzujące się wysoką selektywnością, działaniem już w niskich stężeniach oraz szybkim zanikiem w środowiskiem. Substancje te działają na zmysł węchu. Mogą one być wydzielane przez organizmy zwierzęce, różnego rodzaju rośliny, a także otrzymywane w sposób syntetyczny. Niekiedy związki syntetyczne mają dużo większą aktywność od związków naturalnych. Do najbardziej znanych należą: feromony płciowe, ścieżkowe, agregacyjne, rozpraszające, zniechęcające i znaczące. Ze względu, iż mogą one zapewnić zwalczanie określonego gatunku szkodnika, czy nawet kontrolować jego występowanie na danym obszarze, stosuje się różnego rodzaju pułapki z wykorzystaniem feromonów. Mają one za zadanie np.: zwabić, odstraszyć, zdezorientować lub przy zastosowaniu feromonu z preparatami owadobójczymi -zabić dane gatunki szkodników. Celem opracowania jest przygotowanie opracowania monograficznego na temat semiozwiązków ze szczególnym uwzględnieniem feromonów.
Zakres pracy obejmuje następujące zagadnienia:
Sposób oddziaływania feromonów
Charakterystykę wybranych grup feromonów
Przykłady syntez
Zastosowanie feromonów w pułapkach na szkodniki.
WPŁYW PESTYCYDÓW NA SZKODNIKI I ŚRODOWISKO.
„Szkodniki”, to według Leksykonu biologicznego, organizmy wpływające ujemnie na rozwój i zdrowie człowieka oraz roślin i zwierząt, których prosperowaniem człowiek jest zainteresowany; niszczące wytwory gospodarki ludzkiej lub w jakikolwiek sposób odczuwane jako uciążliwe czy nieprzyjemne. 1 Do zwalczania szkodników używa się wielu metod z grubsza podzielonych na: metody zapobiegawcze (kwarantanna, różne metody uprawne, itp.), metody bezpośredniego zwalczania (mechaniczne, biologiczne i chemiczne).
Niestety, jeszcze do tej pory zwalczanie szkodników oparte jest przed wszystkim na stosowaniu syntetycznych środków chemicznych, między innymi pestycydów. Już sama nazwa -pestycydy, mówi coś o tych związkach, gdyż została ona utworzona z dwóch łacińskich słów tj.: „pestis „ -co znaczy „morowe powietrze” oraz „ caedo” -zabijam. Jednak większości ludzi nazwa ta nie przeraża, gdyż do tej pory prześcigali się oni w wytwarzaniu coraz to nowych preparatów chemicznych do zwalczania szkodników, a mówiąc bardziej otwarcie -do „zabijania” różnych roślin i zwierząt. Spoglądając na kierunek zastosowania oraz sposobu działania pestycydów to rośliny możemy zabić herbicydami, grzyby -fungicydami, bakterie -bakteriocydami, a wreszcie i zwierzęta -zoocydami. Potrafimy również niszczyć tylko wybrane grupy zwierząt: na owady stosujemy insektycydy, na gryzonie rodentycydy, na ślimaki moluskocydy, roztocza zwalczamy okarycydami, nicienie -nematocydami, mszyce -aficydami. Jeśli jakiś środek nie jest skuteczny na dorosłe formy owadów, możemy spróbować niszczyć ich jaja za pomocą owicydów.

(…)

…. Miałoby to duże znaczenie w walce ze szkodnikami, bez negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie człowieka.
Jeśli chodzi o zapachy, które zwabiają owady do pożywienia, pochodzą w zasadzie ze źródła pokarmu, a nie są wytwarzane przez owada. Na przykład muszki owocowe, żywią się przejrzałymi owocami i nie zwracają uwagi na owoce gdy są one zielone. Mówiąc ściślej nie są one wabione przez tę część owocu…
… chemicznymi wykorzystywanymi w procesie nawiązywania z partnerem wstępnej gry prowadzącej do parzenia się i zapłodnienia. Feromonami płciowymi mogą być różne związki chemiczne, w tym kwasy karboksylowe, węglowodory, związki aromatyczne i alifatyczne. Często przedstawiciele przeciwnej płci żyją osobno, niejednokrotnie okres płodny samic jest krótki i to utrudnia proces kojarzenia. Feromony mają na celu…
…. Można to również uczynić metodą „prób i błędów” wybierając przypadkowe związki chemiczne i sprawdzając czy któryś z nich nie wykazuje właściwości wabiących.
W ten sposób odkryto, że olejek z nasion arcydzięgla ma silne działanie przyciągające samiczki śródziemnomorskiej muszki owocowej (Ceratitis capitata). Ponieważ owad ten jest szkodnikiem owoców cytrusowych, rozpoczęto na szeroką skalę program wyłapania tych owadów…
… feromonów. Wytwarzane są one z tego samego substratu, jakim jest kwas stearynowy. U mrówek (Solenopsis invicta) zapłodniona królowa produkuje feromon uznający królową, który czyni ją atrakcyjną dla robotnic i motywuje do służby. Aktywnym składnikiem tego feromonu jest mieszanina nienasyconego cyklicznego ketonu. Za feromon, który przywabia robotnice i hamuje rozwój ich jajników, uważa się tzw. Substanję…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz