Europejski system komunistyczny

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Europejski system komunistyczny - strona 1 Europejski system komunistyczny - strona 2

Fragment notatki:

EUROPEJSKI SYSTEM KOMUNISTYCZNY
UKŁAD WARSZAWSKI I XX ZJAZD KPZR
Układ Warszawski - blok polityczno-militarny, który miał być przeciwwagą militarną dla NATO
1956 - XX zjazd Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego ( Wszechzwiązkowa Komunistyczna Partia bolszewików - WKP(b)—przemianowana w KPZR)
Układ Warszawski 1955 - wiosna 1991 - czas działania Układu Warszawskiego
Przyczyna powstania: Od 1952-53 w RFN pojawiły się plany remilitaryzacji - odbudowy militarnej tego kraju (bundeswera). Był to pomysł Amerykanów, którzy chcieli, aby RFN stanowiło ogniwo ich polityki w Europie. Przeciwko temu protestowały kraje socjalistyczne. Wejście RFN do NATO, przyjęte zostałoby przez nich jako akt wrogi, ponieważ:
- byłoby to ostateczne fiasko polityki Stalina wobec Niemiec - jego plany o rozszerzeniu komunizmu do Renu stałyby się przeszłością,
- w momencie, kiedy RFN nie należała do NATO, było obszarem niczyim, który oddzielał blok socjalistyczny od bloku kapitalistycznego ( krajów należących do NATO)
7 maja 1955 RFN przyjęta została do NATO. Kraje kapitalistyczne ostrzegały USA, że gdy RFN przyjęta zostanie do NATO, w odpowiedzi blok socjalistyczny podejmie odpowiednie kroki.
14 maja 1955 w Warszawie podpisany został akt założycielski paktu wojskowego krajów socjalistycznych = Układu Warszawskiego. Należały do niego wszystkie kraje socjalistyczne- ZSRR, Polska, Węgry, Czechosłowacja, Rumunia, Bułgaria, Albania (ale nie do 1991, ponieważ wystąpiła z niego w 1968). Do Układu Warszawskiego nie należała Jugosławia.
Głównie organy zarządzania Układu Warszawskiego:
1) organ polityczny- Doradczy Komitet Polityczny- przejął niejako zadania Kominformu, który rozwiązano w 1956
2) organ wojskowy- Komitet Ministrów Obrony- zajmujący się kwestiami militarnymi.
Szefem Układu Warszawskiego miał być marszałek ZSRR. Pierwszym został marszałek Koniew. Zgodnie z Układem Warszawskim nastąpiło oddanie do dyspozycji ZSRR armii należących do państw socjalistycznych. W skład Układu Warszawskiego wchodziło 200 dywizji sowieckich i 80 dywizji z pozostałych krajów socjalistycznych. Uczestnicy Układu Warszawskiego zgodzili się na czasowe rozmieszczenie na swoich terenach sił sowieckich. Było powiedziane, że każdy członek Układu Warszawskiego ma prawo wystąpić z niego kiedy chce. W rzeczywistości nie wolno jednak było z niego wystąpić, co boleśnie odczuły w 1956 Węgry, Czechosłowacja (praska wiosna). Z Układu Warszawskiego wyrwała się Albania. Kiedy w 1968 wojska 5 państw należących do Układu Warszawskiego interweniowały w Czechosłowacji, Albania odczytała to jako naruszenie suwerenności tego państwa, uznała, że przekonania o „bratniej pomocy” do niej nie przemawiają i odstąpiła z Układu Warszawskiego. ZSRR pogodził się z tym, gdyż Albania stanowiła właściwie enklawę, była odgrodzona od ZSRR.


(…)

… obowiązywały doktryny polityczne:
- Doktryna Breżniewa ( I sekretarz KPZR) - każdy kraj socjalistyczny miał niby prawo do samostanowienia, gdyby jednak działo się tam coś przeciw ZSRR - interweniowano. Tak stało się np. w Pradze w 1968- kryptonim „Pochmurne lato 1968”. Interweniowali wówczas również żołnierze z Polski, nigdy nie interweniowała Rumunia.
XX Zjazd Komunistyczne Partii Związku Radzieckiego
5…
…, jednak informacje o nim szybko rozeszły się w krajach socjalistycznych. Spowodowało to odwilż, zmiany. W 1953, po śmierci Stalin został pochowany w mauzoleum Lenina, skąd go wyciągnięto i pochowano do ziemi pod murem kremlowskim. Zaczęto rozprawiać się ze stalinizmem- nastąpiły amnestie dla więźniów politycznych i rehabilitacje. Jednak również w 1956 (październik/listopad) został brutalnie stłumiony węgierski…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz