Etyczny pracodawca- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Etyczny pracodawca- opracowanie - strona 1 Etyczny pracodawca- opracowanie - strona 2 Etyczny pracodawca- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Praca jako powinność człowieka
W świetle myśli społecznej w całokształt życia polityczno-społeczno-gospodarczo-kulturowego wpisany jest zawsze człowiek.
Ważną dziedzinę ludzkiego życia stanowi życie zawodowe. Wiąże się ono nierozerwalnie z pracą jako istotną funkcją człowieka. To właśnie praca jest najbardziej podstawowym, najdonioślejszym z faktów ludzkich. Można powiedzieć, ż jest ona zwykłym ludzkim losem. Encyklika Laborem exercens stwierdza: „ Kościół jest przekonany, że praca stanowi podstawowy wymiar bytowania człowieka na ziemi”. Powszechnie zatem ludzkie doświadczenie to doświadczenie pracy. Jest to doświadczenie tylko i wyłącznie ludzkie, ponieważ praca jest czymś charakterystycznym tylko dla człowieka. Jest tym czynnikiem, który wyróżnia samego człowieka od reszty stworzenia. „ Tylko człowiek jest do niej zdolny i tylko człowiek ją wykonuje, uzupełniając równocześnie pracą swoje bytowanie na ziemi” . Trudno jest o jednoznaczną i ścisłą definicje pracy. Istnieje wiele prób opisów i definicji pracy. I tak na przykład na gruncie filozofii klasycznej pracę można określić jako „ twórczą - z racji rozumności i wolności osoby ludzkiej- własność jej działania w zakresie postępowania i wytwarzania, w dziedzinie sprawności zarówno teoretycznych, jak i praktycznych”. Dla K. Marksa z kolei praca jest to działanie uzewnętrzniające człowieka i jednocześnie tworzące osobę ludzką jako odbicie historycznie zachodzących stosunków społecznych, kształtowanych przez człowieka i kształtujących go”. Natomiast katolicka nauka społeczna tak definiuje pracę: „wolna, choć naturalnie konieczna działalność człowieka, wypływająca z poczucia obowiązku, połączona z trudem i radością a mająca na celu tworzenie użytecznych społecznie wartości duchowych i materialnych „ Praca jak każde w pełni ludzkie działanie, jest działaniem wolnym. Wynika ona bowiem z wolnej natury ludzkiej. Człowiek w swej wolności może unikać pracy, jednakże człowiek sam w sobie odkrywa fakt moralnej powinności której treścią jest praca. Wynika ona przede wszystkim z faktu konieczności zachowania życia własnego jak i cudzego ,zwłaszcza tych, za których jest się odpowiedzialnym. Warunki pracy.
Istotnym zagadnieniem w zakresie pracy są warunki jej wykonywania. Fundamentalnym warunkiem jest wymaganie, by praca miała zawsze charakter ludzki, tzn. by była pracą godną człowieka jako osoby. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony człowiek będzie traktował pracę jako przekleństwo ludzkiego losu, jako zło konieczne. Należ sobie uświadomić fakt, że człowiek jest podmiotem pracy. W całym zatem procesie pracy człowiek nigdy nie może być uważany i traktowany jako jeden z jej równorzędnych elementów. Człowiek powinien być zawsze ponad: taśmą, maszyną, warsztatem - ponad samą pracę. Jest tym, który „panuje”, a więc jest podmiotem. Pojęcie to oznacza, że człowiek w całym procesie pracy jest i winien być w pozycji sprawcy i jako taki jest twórcą w tym, co robi. „Człowiek jako podmiot pracy jest po prostu do niej niesprowadzalny, jest tym, który tworzy określony przedmiot. Praca w takim układzie jest określoną formą tworzenia rzeczywistości. Nie jest ona zatem ani procesem anonimowej produkcji, ani tak jak chciał Marks, zwykłą wymianą energii między człowiekiem a przyrodą”.

(…)

… jest likwidacją , a pracownicy przez fakt, że mają umowy na czas określony nie dostaną w przypadku likwidacji firmy należnych im odpraw, gdyż zgodnie z Kodeksem Pracy art. 33 można im wypowiedzieć pracę za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia Pracodawca powinien pamiętać, że:
„etyka nie kłóci się z pomnażaniem zysku
etyka firmy jest ukierunkowana na ograniczenie zysku, jeśli to krzywdzi człowieka
nie wolno…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz